• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Pomos za graficka (ASUS 7900gs ili 8600gt)

 • Ја почнал/а темата
 • #1

dzunko

Gaining Experience
26 септември 2007
345
264
Битола
Ako moze nekoj da pomogne koja graficka karta e podobra : ASUS EN7900GS/2DHT/256M (http://www.asus.com/products.aspx?l1=2&l2=6&l3=269&l4=0&model=1349&modelmenu=2)
ili ASUS EN8600GT MAGIC/HTP/512M
http://www.asus.com/products.aspx?l1=2&l2=6&l3=514&l4=0&model=1896&modelmenu=2)
, za napomena 7900gs e 256-bit i e directX9, a 8600gt e 128 bit, a pak podrzuva directX 10 .
Eve eden dobar sajt kaj sto moze da se sporedat grafickite kartici :
http://www.gpureview.com/show_cards.php

I uste nesto koga sme kaj asus dali nekoj ima iskustvo so polovnite maticni ploci koi gi ima vo Skopje vo Set kompjuteri , dali e ok da se kupi zatoa sto imaat samo 90 dena garancija (na primer : P5LD2 DELUXE, LGA775 , P5B-V, LGA775, Intel G965 i slicni )
Blagodaram , pozdrav
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Jас би 7900G - ради DDR3 меморијата. Ако мислиш во скоро време да ја менуваш пак графичката тогаш земи 8600. Полесно ќе ја продадеш.

Со години земам делови од СЕТ и никогаш не ми паднало на памет да купам половна или репарирана компонента. Колку пари чини плочава?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

dzunko

Gaining Experience
26 септември 2007
345
264
Битола
Fala Stenmarc za odgovorot. Vo set mozes da gi vidis i na web sajtot gi ima, konkretno asus P5LD2 DELUXE e 2500 den solidna ploca e , ama zatoa ima samo 90 dena garancija , pozdrav
 

Garfield

Intern
9 декември 2007
277
5
Ќе може да кажес колку пари сакаш да потрошис на графика? За да биде полесно да дадам предлог и некоја друга графичка. И друго дали доаѓа во предвид некојa ATI на пример HD 3000 серија, зошто за тој ценовен сегмент подобри перформанси има ATI, па би бил и подобар избор.

На пример Sapphire ATI PCX HD 3650 512MB GDDR3 Dual DVI/ TVO 4090ден
 
M

Mr.Alien

Гостин
Сировите перформанси се на страната на 7900GS, но од друга страна 8600 GT поддржува DirectX 10.
Ако сакаш најпријателски совет, додај некое евро и пазари 8800 GT или Radeon 3870. Евентуално, 8800 GS или 9600 GT.
 
M

Mr.Alien

Гостин
@ fiascooo

9600 GT ценовно е во рамките на 8800 GT. :)
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
 • Ја почнал/а темата
 • #11

dzunko

Gaining Experience
26 септември 2007
345
264
Битола
Fala za mislenjata na site. Abe ova so kompjuterive iskreno receno davaj-pari e. Se razbira deka 8600 i 8800 (gt ili gs ) se podobri am a i cenata e ponagore i ponagore..za GT. Izgleda ke se odlucam za 8600 GT(ne sum fan na ATI) (512 pa mozi i 256 ) ,memorijata ne e tolku bitna za igranje , a pogotovo deca mali koga igraat od 5 i 8 godini ,zatoa sto go spremam bas za niv , jas ne sum po igranjeto (edinstveno COD UO ja igram koja igra solidno i na 5200) ama masinive serazbira mi se zaraza kaka i na vas gledam . I Stenmarc mislam deka si vo pravo podobro da si zemam nova ploca so garancija ,se razbira so nov chipset ovaa e
bas solidno :ASUS P5K (P35 chipset) mislam nisto poveke nemi treba ili pak poeftino za 1000 den e ASUS P5B SE (so P965) mora na tie dve da se odlucam . Znam sega ke recite abe zemi ASUS MAXIMUS EXTREME (so X38 ) ama e poveke od 250 evra :D. Sepak fala na razmisluvanjata
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

dzunko

Gaining Experience
26 септември 2007
345
264
Битола
Aj veke koga se odlucuvam za P35 chipset namesto P965 (za koj mislam deka e isto taka dosta dobar ama sepak postar): Sto mislite dali e bitna razlikata megu Asus P5K (P35) i Asus P5K SE
(isto so P35) , kako sto gledam ladnjacite na chipsetite se razlicni (ne sum overkloker!) , ednata ima FireWire i 2 slota za PCIe x16 ., no se razbira ne mislam da stavam dve graficki kartici . Ako mislite deka ima nekoja druga bitna razlika dajte sovet, razlika na cena e okolu 10 evra , poz
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Aj veke koga se odlucuvam za P35 chipset namesto P965 (za koj mislam deka e isto taka dosta dobar ama sepak postar): Sto mislite dali e bitna razlikata megu Asus P5K (P35) i Asus P5K SE
(isto so P35) , kako sto gledam ladnjacite na chipsetite se razlicni (ne sum overkloker!) , ednata ima FireWire i 2 slota za PCIe x16 ., no se razbira ne mislam da stavam dve graficki kartici . Ako mislite deka ima nekoja druga bitna razlika dajte sovet, razlika na cena e okolu 10 evra , poz
Па чим има FireWire може да поддржи две ATI графички, а не две nvidia графички. Според мене треба да си земеш некоја графичка од АТИ 3000 или 4000 серијата. Позз
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Па чим има FireWire може да поддржи две ATI графички, а не две nvidia графички. Според мене треба да си земеш некоја графичка од АТИ 3000 или 4000 серијата. Позз
FireWire ти е интерфејс за брз пренос на податоци - нешто како USB. Се користи најчесто за комуникација со камери.

CrossFire е тоа што мислеше ти = аналогно на nVidia SLI

Инаку dzunko сум монтирал и сум работел на P5K SE. Солидна плоча е. Ако не мислиш да користиш 2 графички и не ти треба FireWire порт, земај ја P5K SE.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Инаку моја препорака е да си земеш 9600GT или новата 9500GT. Не знам дали 9500GT веќе ја има кај нас и како се движи цената. За купување on line изнесува 93.27 $.
Според перформансите 9500GT се наоѓа меѓу 8600 GT и 8600 GTS.
Еве ти една табела колку да ги видиш разликите меѓу nVIDIA картиците:


Повеќе за 9500GT ѕирни тука.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

dzunko

Gaining Experience
26 септември 2007
345
264
Битола
Fala za sovetite mislam deka P5K SE vo kombinacija so 8600GT ke bide soliden izbor od ASUS. A sto mislite denes mi ja ponudija i Biostar P35D2-A7 , abe cena dzabe pomalku od 2800 den diler cena, pa ?
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Biostar се low budget плочи. Ми ги спомнале на неколку пати дека имаат бомбастично ефтини цени. Што знам. Можда е добра. Плукаат луѓе и по ECS (Еlite) плочите, па јас до сега со нив сум немал никаков проблем. Дури и за мене си земав една :)
Ако има 3 години гаранција пробај.... земи ја. Сепак е значително поефтина.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
FireWire ти е интерфејс за брз пренос на податоци - нешто како USB. Се користи најчесто за комуникација со камери.

CrossFire е тоа што мислеше ти = аналогно на nVidia SLI

Инаку dzunko сум монтирал и сум работел на P5K SE. Солидна плоча е. Ако не мислиш да користиш 2 графички и не ти треба FireWire порт, земај ја P5K SE.
Да де, на тоа мислев...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,011
Мислења
854,595
Членови
29,639
Најнов член
Ivica_regan
На врв Дно