• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

pomos za edna zadaca vo c++

  • Ја почнал/а темата
  • #1

predator8345

Intern
12 јануари 2008
28
0
znaci ova e zadacata:

Да се креира класа Zbor2, преку креирање на соодветни header и implementation фајлови, која ќе ги содржи следните податоци:
·zbor, кој претставува знаковна низа.
Да се дефинира default конструктор, со кој податочниот член се иницијализира со празна знаковна низа, и конструктор со 1 аргумент (збор кој е знаковна низа). Да се дефинираат следните функции членови на класата:
·функција која ја враќа моментната вредност во податочниот член на овој објект.
·int codePointAt(int index), која го враќа ASCII кодот на карактерот во дадениот index, при што index може да има вредности од 0 до должината на zbor. Во случај да index е помал од 0 или не е помал од должината на zbor, да се испечати порака за грешка.
·int compareToIgnoreCase(Zbor2drugZbor), ги споредува 2-та збора, податочниот член на овој објект (zbor) и drugZbor, лексикографски игнорирајќи ја разликата меѓу мали и големи букви. Лексикографската споредба на 2 збора се врши на следниот начин. Ако 2 збора имаат различни карактери во 1 или повеќе позиции, и нека k e најмалиот таков индекс, тогаш зборот чиј k-ti карактер има помал ASCII код (вредност) велиме дека лексикографски претходи на другиот збор, и обратно за вториот велиме дека лексикографски следи по првиот збор. Ако 2-та збора имаат исти карактери, тогаш пократкиот збор лексикографски претходи на подолгиот.
Резултатот на функцијата е: -1 ако zbor лексикографски претходи (при што се игнорира разликата меѓу мали и големи букви) на drugZbor, +1 ако zbor лексикографски следи (при што се игнорира разликата меѓу мали и големи букви) по drugZbor, и 0 ако zbor и drugZbor се исти (при што се игнорира разликата меѓу мали и големи букви).
·boolean contains(Zbor2drugZbor), враќа true ако и само ако податочниот член на овој објект (zbor) го содржи во себе drugZbor, во друг случај враќа false.
·Zbor2 copyValueOf(char[] data, int offset, int count), враќа објект од класа Zbor2 чиј податочен член претставува подзбор на специфираната знаковна низа data, и тоа почнувајќи од позицијата offset, вклучувајќи count број на карактери (позиции).


a jas stignav do tukaКод:
CClass Zbor2{
private:
char zbor[50];

public:
Zbor2::Zbor2() {strcpy zbor*};

Zbor2::Zbor2() {strcpy zbor,z};

char[] funkcija(){return zbor;};

int codePointAt(int index)
{
if(index==0 || index>sizeof(zbor)/sizeof(zbor[index]){
cout<<"greska"<<endl;
return 0;}
else
return (int)zbor[index];
}
Zbor2 obj;
for(int i=offset, int j=0;i<count;i++, j++)
obj.zbor[j]=data[i];

int codePointAt(int index)
{
if(index==0 || index>sizeof(zbor)/sizeof(zbor[index]){
cout<<"greska"<<endl;
return 0;}
else
return (int)zbor[index];
}

int compareToIgnoreCase(Zbor2 drugZbor)
{ int Index = 0;
int Len1 = sizeof(zbor)/sizeof(zbor[0]; // Dolzina na zbor
int Len2 = sizeof(drugZbor)/sizeof(DrugZbor[0]); // Dolzina na DrugZbor
int MinLen; // Pomal zbor po dolzina
If(Len1>Len2) MinLen = Len2;
else MinLen = Len1;
char c1;
char c2;

while (index<MinLen)
{ if (zbor[index]>='a' && zbor[index]<='z') c1 = zbor[index];
else c1 = zbor(index) - 'A' + 'a';
if (drugZbor[index]>='a' && drugZbor[index]<='z') c2 = drugZbor[index];
else c2 = drugZbor[index] - 'A' + 'a';
If (c1>c2) return -1;
If (c1<c2) return 1;
index++;
}
If (Len1>Len2) return 1;
If (Len1<Len2) return -1;
return 0;
}
kade sum greska i funkcijata boolean ne mozam da ja sredam:)
help!!!!!!
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Ајде бе дечки, ѕирнете ја задачава. Никој не знае да му помогне на @predator8345? :ermm:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

predator8345

Intern
12 јануари 2008
28
0
zar nikoj ne znae c++ pa zadacava ne moze da ja dosredi :) mislam sto ke bese ova znam eden profesor koj samiot moze da ja resi ja ima postaveno ama ...........
 

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
Ajde be bate lesna e vaa, za bebinja zadacka.. pomaci se malce i ke ja reses ;) I stavi go kodo u
Код:
 tagovi.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,032
Мислења
854,817
Членови
29,640
Најнов член
Hellena09
На врв Дно