• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Pomos vo html

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1,685
343
Правам страна користејки ХТМЛ и ЦСС. Е сега сакам во определен <div> да можам да ставам нови содржини, нешто како коментари, ама тоа да го правам само јас. имам некоја идеа преку посебен txt фајл. дали е можно содржината од еден txt фајл да биде содржина на <div>?

p.c. екстерниот txt фајл да го пишувам со тагови, пошто неверувам дека може поинаку.

HELP плис
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,030
488
delicon.mk
Правам страна користејки ХТМЛ и ЦСС. Е сега сакам во определен <div> да можам да ставам нови содржини, нешто како коментари, ама тоа да го правам само јас. имам некоја идеа преку посебен txt фајл. дали е можно содржината од еден txt фајл да биде содржина на <div>?

p.c. екстерниот txt фајл да го пишувам со тагови, пошто неверувам дека може поинаку.

HELP плис
Можно е содржината од текст фајл да биде прикажана на местото кај што сакаш, но ти препорачувам да користиш база на податоци (mySQL или друга), за да бидиш сигурен дека никој друг нема да може да прави промени освен ти со твој username и password.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Можеш да го направиш тоа многу лесно со PHP - include, доколку сакаш да вклучиш некој текст фајл

PHP:
<?php include 'tekstialniot_fajl.txt' ?>
ќе заврши работа доколку не се работи за ништо сериозно, во секој случај, никој нема да може да ја менува содржината доколку ти не дадеш такви пермисии каде што е хостиран фајлот :)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Колку за претстава, еве го целиот код на http://dota.ws/changelog.php

PHP:
<? $title = 'DotA Changelog' ?>
<html><head><title><? echo $title ?></title></head>
<body bgcolor="000000" text="#2F6392">
<font face="fixedsys">
<pre>
<? include 'http://getdota.com/changelog.txt'    ?>
</pre>
</font>
</body>
</html>
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,728
Мислења
856,159
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно