• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

pomos vo C++

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

darkwarrior

Intern
22 јули 2007
45
1
Jas sum pocetnik vo C++ programiranje i mi trega mala pomos moze li nekoj da mi ja ispravi greskata vo sledniot cod:

#include <iostream>

using namespace std;

int main (int argc, char *argv[])
{
cout << "Vnesete Tekst"<< endl;
int T%
cout <<"Za koja bukva sakate da proveram"<< endl;
int B%
L=LEN(T%)
S=0
For I=1 to L
P%=MID%(T%,I,1)
if P%=B%
S=S+1
cout <<"Bukvata"; B%; "se javuva vo"; I; "pozicija"<< endl;
Next I
cout <<"Vkupno"; S; "pati"<< endl;
if S=0
cout <<"Bukvata"; B%; "ne se sodrzi vo tekstot"
cin.get();
return 0;
}

ve molam pisete ako nekoj znae
 

the G man

Intern
20 јули 2007
44
1
Е меша меша. Мој совет ти е да си земеш некоја книга на англиски за C++ и да идеш чекор по чекор (може некоја од оние: научи за 21 ден и сл.) или да видиш да речеме како е for циклус со search на Гугл , зашто вака е тешко човек да објасни што е, како е грешката во кодот. На пример
променлива не може да се именува со процент (%) во името т.е. стриктно само знаци, бројки и долнацрта: prom_1, а друго: for циклус се пишува вака:
for(pocetna_vrednost_na_brojacot;kraen_uslov;zgolemuvanje_na_brojacot)
{
//ovde odi kodot sto treba da se izvrsi vo ciklusot
}
трето имаш cout, немаш cin за внес на реченицата, а да не спомнам дека користење на променлива у C/C++ без нејзина декларација(во примерот тоа е S променливата) е недозволено и одма компајлерот кажува грешка итн итн.

така да разгледај поубаво како идат работите во C++(зашто стварно си испомешал работиве(без навреда)) и прати некоја друга верзија, па ќе видиме што е и како е, иако верувам дека тогаш и без наша помош ќе го испрограмираш решението;-). Основата на C++ e релативно лесна за учење, после идат проблемите :)
 

Stru4nak

Gaining Experience
16 април 2007
373
114
Stru4nak's setup  
Processor & Cooler
INTEL Core i7 7700K
Motherboard
Asus Strix Z270F
Storage
Crucial M4 128GB
PSU
CM 620W
RAM
DDR4 3200MHz G.Skill TridentZ 16GB
Video card
R9 290 Tri-X 4GB
Case
Cooler Master Enforcer
Monitor
Asus LED 24"
OS
Windows 10 Enterprice 64bit
Kako prvo ne mesa

Kako prvo ovde imas kod ov Visual Studio c++ i od obicno c++
 

MenFromHell

Intern
27 септември 2007
3
0
#include <iostream>

using namespace std;

int main (int argc, char *argv[])
{
cout << "Vnesete Tekst"<< endl;
int T%
cout <<"Za koja bukva sakate da proveram"<< endl;
int B%
L=LEN(T%)
S=0
For I=1 to L
P%=MID%(T%,I,1)
if P%=B%
S=S+1
cout <<"Bukvata"; B%; "se javuva vo"; I; "pozicija"<< endl;
Next I
cout <<"Vkupno"; S; "pati"<< endl;
if S=0
cout <<"Bukvata"; B%; "ne se sodrzi vo tekstot"
cin.get();
return 0;
}
Ова не е C++, мешаш C++ со Basic
 

n3tG0d

Intern
9 април 2007
116
1
backo nemoj vakvi raboti za c++ veke... go sramotis forumot. da citnes nekoj tutorial na google mislam deka ke napises podobar kod, ili od mrza pa mislis deka nekoj ovde ke ti pomogne???
 
K

Kosta

Гостин
backo nemoj vakvi raboti za c++ veke... go sramotis forumot. da citnes nekoj tutorial na google mislam deka ke napises podobar kod, ili od mrza pa mislis deka nekoj ovde ke ti pomogne???
Зашто да го срами форумот. Човекот си прашал културно толку знаел.
А ако ти си совршен можеше да му помогнеш :ua:
 

n3tG0d

Intern
9 април 2007
116
1
elelelel aloo koj rece deka sum sovrsen?? nikoj ... samo gledam deka lugevo se mrzi i nekat sami da najdat nesto, vo sto sum 100% siguren. zaso ova go pisuval na pamet i saka da raboti.
 

n3tG0d

Intern
9 април 2007
116
1
ja mislam prvo potdudi se sam neso da napravis, da naucis , pa posle ako ne ti e jasno toa so si go procital prasaj. a ne vaka , na gotovo!!!
 

lizardlabs

Intern
23 август 2007
58
1
Vaka nekako bi bilo vOk:

Код:
#include <iostream>
#include <string>

using namespace std;

int main (int argc, char *argv[])
{
	string str;
	char b;
	cout << "Vnesete Tekst"<< endl;
	cin >> str;
	cout <<"Za koja bukva sakate da proveram" << endl;
	cin >> b;
	int l=str.length();
	int s=0;
	for(int i=0;i<l;i++)
	{
		if (str[i]==b)
		{
			cout <<"Bukvata " << b << " se javuva vo " << i+1 << " pozicija"<< endl;
			s++;
		}
	}
	if (s==0)
		cout <<"Bukvata" << b << "ne se sodrzi vo tekstot" << endl;
	else
		cout <<"Vkupno " << s << " pati"<< endl;

	return 0;
}
 

ScarfaceMkd

Intern
14 октомври 2007
14
17
Mozam da ti dadam nekolku dokumenti vo koi mozes prvo da gi razberes osnovite na c++, kako ne primer sintaksata (koja gledam deka ne ja znaes bas dobro), potoa osnovnite kontrolni strukturi itn itn.... Kazi ako sakas mozam da ti pratam na mail ili nekako ke se dogovorime

Pozdrav
 

SIMONA_STIP

Intern
2 јануари 2008
22
0
moze li nekoj da mi kaze kako ke bide kodot na slednava zadaca:

odnapred blagodaram!!


3. Една фабрика за сладолед произведува овошни сладоледи, користејќи 4 различни типови овошје: банана, лимон, јагода и вишна. Купувачите можат да купат сладолед направен со комбинирање на два различни видови овошје. Напиши C++ програма која ќе ги отпечати сите такви комбинации сладолед (ги има 6).

На пример излезот може да биде:
banana + limon
banana + jagoda
banana + visna
limon + jagoda
limon + visna
jagoda + visna
 

psybaron

Intern
10 април 2007
745
49
Куманово
markoaleksic.com
@SIMONA_STIP

Ова ми личи на задача за домашно. :D Не е лошо прво ти да пробаш да ја решиш, а ако заглавиш тогаш барај помош на форум. Тоа е за твое добро, да научиш повеќе. ;)

Поздрав.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
moze li nekoj da mi kaze kako ke bide kodot na slednava zadaca:

odnapred blagodaram!!


3. Една фабрика за сладолед произведува овошни сладоледи, користејќи 4 различни типови овошје: банана, лимон, јагода и вишна. Купувачите можат да купат сладолед направен со комбинирање на два различни видови овошје. Напиши C++ програма која ќе ги отпечати сите такви комбинации сладолед (ги има 6).

На пример излезот може да биде:
banana + limon
banana + jagoda
banana + visna
limon + jagoda
limon + visna
jagoda + visna
Како што кажа psybaron, ова не е место каде што бесплатно некој на тацна ти сервира направена програма по желба. За такви потреби можеш да разгледаш на http://www.rentacoder.com , има широк спектар на добри програмери кои за едноставни проблеми како овој нема да ти побараат многу пари :)

Доколку некаде си заглавила со задачата, добро би било да напишеш каде не ти е јасно (кодот кој моментално го имаш напишано можеш да го пастираш на vmetni.com) и да отвориш нова тема во која би поставила конкретно прашање, а не барање некој да ти изработи програма :muahaha:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,048
Мислења
860,911
Членови
29,909
Најнов член
Klosus
На врв Дно