• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Pomos pri izbor na CPU

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Anton Semenov

Intern
25 април 2020
5
1
Dobar den na site.
Ja kupiv maticna ASUS ROG Maximus Hero XIII z590 LGA1200. Treba sega da kupam noviot CPU, izbiram pomegu i9 10900KF (3.7 GHz, turbo 5.3 GHz) i i9 11900F (2.5 GHz, turbo 5.2 GHz). Cenite se isti. Sto treba da kupam? Vaseto mislenje.
P.S. ne sum od MK, se izvinuvam za greskite
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,712
11,032
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Немаш напишано што ќе ти биде примарната намена на компјутерот. Секако дека 11900F би бил подобар избор за истата цена освен ако Оверклок не ти е примарната цел.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Anton Semenov

Intern
25 април 2020
5
1
Немаш напишано што ќе ти биде примарната намена на компјутерот. Секако дека 11900F би бил подобар избор за истата цена освен ако Оверклок не ти е примарната цел.
Primarna namena e gejming. Nema da pravam overklok, nemam iskustvo
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,612
8,966
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Според електро Исус 10900КФ треба да е подобар во секој поглед. (има и тестови). Јас на човекот му верувам.

Башка повеќе јадра/нитки има 10900, јас тој би го земал.

View: https://youtu.be/mxiuvQPL_qs?t=1
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,053
1,834
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Primarna namena e gejming. Nema da pravam overklok, nemam iskustvo
Оверкил е i9 со 10 јадра само за гејминг, оптимални (цена/перформанси) во моментов се i5 со 6 јадра 12 тредс или евентуално i7 со 8 јадра. Цената на I9 не го оправдува бенефитот во гејминг, додуша резликата во цена (барем овде) помеѓу i7 и i9 не е значителна.
Подобра избор е да се земе i5 или i7 а заштедата да се инвестира во графичка, ако можеш да ја најдеш воопшто.
Ако мерак е во прашање а парите не се проблем, ингнорирај го претходново и купи си i9.
Подоле споредба во 8 игри помеѓу i5/i7/i9
View: https://www.youtube.com/watch?v=7MwQDkivXnY
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

Anton Semenov

Intern
25 април 2020
5
1
Оверкил е i9 со 10 јадра само за гејминг, оптимални (цена/перформанси) во моментов се i5 со 6 јадра 12 тредс или евентуално i7 со 8 јадра. Цената на I9 не го оправдува бенефитот во гејминг, додуша резликата во цена (барем овде) помеѓу i7 и i9 не е значителна.
Подобра избор е да се земе i5 или i7 а заштедата да се инвестира во графичка, ако можеш да ја најдеш воопшто.
Ако мерак е во прашање а парите не се проблем, ингнорирај го претходново и купи си i9.
Подоле споредба во 8 игри помеѓу i5/i7/i9
View: https://www.youtube.com/watch?v=7MwQDkivXnY
Jas poveke gledam da kupam nesto future-proof. Na mene osnovniot problem ne e cena, sakam da koristam novi tehnologii i mi boli dusa da kupam postar CPU :) Ama kak sto gledam na youtube, ne bas dobar e 11 gen. Plus kaj nas ima samo 11900 so zaklucen multiplier vo Anhoch, ne znam dali e toa problem samo za overkloking ili procesorot ke bide poslab.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

Anton Semenov

Intern
25 април 2020
5
1
Според електро Исус 10900КФ треба да е подобар во секој поглед. (има и тестови). Јас на човекот му верувам.

Башка повеќе јадра/нитки има 10900, јас тој би го земал.

View: https://youtu.be/mxiuvQPL_qs?t=1
Da-da, go gledav i Jas.
Мислењето е автоматски споено:

Не е баш добар Intel. FTFY. xD
Tesko da go najdes noviot Ryzen sega za sega :)
 
Последна промена:

mrmarko4fun

Gaining Experience
26 јули 2017
152
123
Куманово

Da-da, go gledav i Jas.
Мислењето е автоматски споено:


Tesko da go najdes noviot Ryzen sega za sega :)
Испратено од SM-G973F преку IT.mk форум апликација
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

Anton Semenov

Intern
25 април 2020
5
1


Испратено од SM-G973F преку IT.mk форум апликација
Blagodaram na info
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,040
Мислења
855,035
Членови
29,644
Најнов член
vxlkovski
На врв Дно