• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Pomos okolu ruter ROLINE

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Buzleski

Intern
12 септември 2008
86
1
Zedov Ruter ROLINE RRB-104, ama nema ni upatstvo nema ni cd nema nisto vo nego, kazete mi kako da go podesam i kako da pocnam da rabotam so nego, za da mozam da podelam internet na ostanatite kompjuteri, t.e. ako nekoj ima vakov ruter ili upatsvo za nego go molam da mi kazi ili da mi go prati upatsvoto. Vi blagodaram odnapred.
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Вака:

  1. Конектирај ги каблите, тој од интернетот во рутерот, истото и за напојувањето на рутерот, и после мрежните кабли од мокпјутерот во рутерот. Тие компјутери кои бежично ќе се поврзуваат ќе ги подесиш после.
  2. Уклучи го рутерот и оди на 1 компјутер каде што е поврзано со кабел.
  3. Во ИЕ или Мозила во адрес барот внеси "192.168.2.1". Ќе ти побара корисничко име и лозинка. Под дефаулт се "admin" и двете. Ако не сака, види на кутијата.
  4. Тука ќе ти се појави екран со подесувања. Внеси корисничко има и лозинка на интернетот и зачувај ги, а ако си на кабелски, одбери Automatic Configuration или слично.
  5. Тоа е основата, а ако ми дадеш точен модел можам повеќе да ти објаснам.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,034
Мислења
854,869
Членови
29,642
Најнов член
cut011983
На врв Дно