• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

POMOS!!!(ako mozi)

Статус
Затворена за нови мислења.

winnybt

Intern
5 јуни 2007
23
0
imam maticna ploca matsonic za vo muzej e use tro edno 3-4 godini ja rabotam imam 512 RAM prethodno 256 RAM ,use ednata 256ka ja kladov so golem strav oti mislev deka nema maticnata da podrzi arno ama sea imam kef i za 1 GB pa dli e to mozno ili ne ako mzi za pomos..pari ne se vo prasanje...
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
123
imam maticna ploca matsonic za vo muzej e use tro edno 3-4 godini ja rabotam imam 512 RAM prethodno 256 RAM ,use ednata 256ka ja kladov so golem strav oti mislev deka nema maticnata da podrzi arno ama sea imam kef i za 1 GB pa dli e to mozno ili ne ako mzi za pomos..pari ne se vo prasanje...

ако не се пари во прашање си помислис на нова матична ? :pPP
 
M

Mr.Alien

Гостин
Кој модел на Мatsonic?
Во принцип, 1 GB не е проблем, но наместо да правиш папзјанија со разноразни RAM модули (доколку постоечките два не ти се исти), замени ги постоечките за два од по 512, со доплата, се разбира. Секако, внимавај кој модел меморија поддржува матичната плоча, т.е. со кој работен такт.
Сето ова ти е наведено во упатството - белки го имаш.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Богами, и јас не се сеќавам на Matsonic како P4 платформа.
Ако е за Pentium 3, обрати внимание за чипсетот. БИОС-от на i815 EP/EP Pro (Solano), го ограничува количеството на меморија која може да се вгради.
Мојата ABIT ST6 (i815 EP Pro - Solano) дозволува максимум 512 MB. Нема надградба на БИОС-от кој го решава проблемов....за жал.
 

somun

Intern
19 јули 2007
55
0
Повеќто 815 чипсети подржуваат до 512мб рам. Знам некои qdi плочи со via чипст што подржуваат до 1гб. Види дали ти е чипсетот 815i, можеш да си симнеш CPUZ од овде http://www.cpuid.com/cpuz.php и види што чипсет ти е плочата.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Такви пложи на времето продаваа Смарт и имам земено голем број такви. Мислам дека 1 гига ќе работи без проблем.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Во тој случај, сметам дека линков кој го наведов ти ги дава сите одговори.
Ако треба уште нешто, пиши, тука сме.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.311
Членови
31.485
Огласи
19
Најнов член
mubaga
На врв Дно