• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Pomos: ABIT SR7-8X i CeleronD

  • Ја почнал/а темата
  • #1

ScarfaceMkd

Intern
14 октомври 2007
14
17
Imam maticna ABIT SR7 so S478. Dali nekoj znae da mi kaze dali na nejze mozam da staam procesor P4 CeleronD s478 2.5 GHz

Fala odnapred
 
M

Mr.Alien

Гостин
Надградба на БИОС се прави со цел да се додадат нови опции, да се додаде поддршка за нови компоненти, да се елиминираат евентуални багови воочени во постарата верзија.
Во случајот со ABIT SR7-8X надградба на БИОС-от нема да помогне. на сајтот на производителот нема ревизија на БИОС-от која овозможува поддршка за Celeron D процесор.
Celeron D процесорите се базирани на Prescott јадро. Имаат поголем број транзистори од претходната генерација Celeron процесори (со Northwood јадро), изработени се во 90 nm процес (130 nm кај Northwood моделите), работат на понизок напон, имаат нов сет инструкции (SSE3), имаат двојно поголем второстепен (L2) кеш - 256 КВ наспроти 128 КВ.
Според техничките податоци на официјаниот сајт на АБИТ, оваа плоча поддржува само Northwood базирани Celeron / Pentium процесори, со собирница од 400 и 533 MHz FSB. На следниот линк е табеларен приказ на моделите на сите АБИТ матични плочи, каде што е наведено која што поддржува.

http://www.abit.com.cn/tools/cpu.php

Најстар чипсет кој дава поддршка за Prescott процесорите (Pentium/CeleronD) сe Intel 845, поточно негова ревизија (модели 845PE, 845GV, 845GE, 845G, 845E), и SiS661.

Ништо не те кошта да пробаш, но сигурен сум дека плочата нема воопшто да бутира.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,018
Мислења
854,672
Членови
29,639
Најнов член
Ivica_regan
На врв Дно