• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Помогни му на човекот Vs Избриши го спамот

ZzzzZzzz

Intern
30 мај 2007
84
3
Subject: Fwd: FW: MOLIM VAS DA TO POsALJETE DALJE JER JE COVJEK TAM STAVIO I BROJ MOBITELA!!!
> >
> > Predmet: Leukemija
> > Molim Vas procitajte poruku.
> > Zdravo, ja sam otac, imam 29 godina. Ja i moja supruga smo imali predivan zivot. Bog nas je blagoslovio s predivnom djevojcicom. Nasa kci se zove Rachele i ima 10 godina. Lijecnici su joj otkrili tumor na mozgu i u tijelu. Jedini nacin da je spasimo je pristupiti operaciji. Medjutim za tako sta mi nemamo dovoljno novca. AOL i ZDNET (mreze u Italiji) su pristali da nam pomognu.
> > Nacin na koji ce nam pomoci je slijedeci: ja sam vam poslao ovu poruku, a vi je proslijedite ostalima. AOL ce prema poslanim porukama izracunati koliko je osoba dobilo ovu poruku i po svakoj osobi koja otvori ovu e-mail poruku i proslijedi je drugim osobama nama ce donirati 32 centa.
Molim Vas pomozite nam.Iskreno
> > Janko Artukovi???, dipl.ing.el.
> > Elro d.o.o. Zagreb Zaharova 9
> > M: 091 6704 343
> > T: 01 6060 606
> > F: 01 6060 619
Ова е последниот меил што ми стигна од колега кој доволно се разбира во компјутери и интернет, но сепак ми го препрати...

Во здебелениот текст има неколку нејаснотии:
  1. Дали телефонот и адресата се веродостојни;
  2. Како АОЛ би пресметал, колку луге ја примиле оваа порака;
  3. Уште пак ќе знае дали сум ја прочитал пораката:);
  4. И доколку ова е некако можно, дали воопшто некоја голема компанија би донирала 32 цента за обично спомнување на нејзиното име во мејлови.

Прашањето ми е:
Освен како добро средство за проширување на информација, дали е воошпшто можно некако (чесно) да се заработат пари од ПРЕпраќање меилови, а да не се тоа „Топ-Шоп“ реклами?

Има еден куп слични спамови кои во почетниот текст имаат за цел да те разнежнат (леукемија, тумур, сообраќајка...) А при крај да те натераат да го препратиш мејлот на сите контакти за некоја сомнителна причина...

Што би направиле за да ги спречите овие безвезни спамирања?
Би се сложиле ли www.it.com.mk со идејата, некој од вашиот тим, да склопи еден добро обработен текст кој би го референцирале до сите оние кои ни праќаат вакви спамови?
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Во секој случај ова е спам.

Незнам дали воопшто може легално да се заработи од таква работа, ама некаде 99% сум сигурен дека одговорот е не.

Добра ти е идејава и подоцна ќе посветам малку време на ова. (во моментов сум презафатен за да реагирам).
 

ZzzzZzzz

Intern
30 мај 2007
84
3
Незнам дали воопшто може легално да се заработи од таква работа, ама некаде 99% сум сигурен дека одговорот е не.
Хехе, мене тој еден процент ме натера да ја отворам темава :)

П.С. Довлно е да се нафати некој што ќе напише издржан текст, никаде не брзаме.
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
126
Chain/Spam
На овие со центи од препракање што се расправаат само им го пракам овој линк. :muahaha:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.891
Мислења
912.334
Членови
32.612
Огласи
840
Најнов член
yeyeyeye
На врв Дно