• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем Помогнете ми да најдам IP камера за пред влезна врата

  • Ја почнал/а темата
  • #1

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,080
1,566
Како што гласи насловот, немам никакво познавање што се нуди низ Скопје, а не е проблем и да се порача од интернет. Целта е да се помине што поевтино.
Да може да снима на мрежен хард диск или на некој cloud провајдер.

Ќе се користи во влез од зграда така да веројатно не е толку битно дали е водооптпорна.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,080
1,566
Bilo koe kinesko sranje od 1500-2000 denari so ima ip . Pozelno e od prodavnica so barem 1 god garancija. Gi ima po tehnomarket , anhoch .
Мислев да не има некој искуство со некое па да препорача. Ќе направам како што викаш ако нема некој друг предлог.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,361
4,846
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Абе купи си саглам камера, кога веќе даваш пари барем земи нешто што ке ти служи.
Со шит камера ке гледаш само темници и непрепознатливи лица (според мене, џабе фрлени пари).
 

Ile bocev

Gaining Experience
15 ноември 2015
285
224
Абе купи си саглам камера, кога веќе даваш пари барем земи нешто што ке ти служи.
Со шит камера ке гледаш само темници и непрепознатливи лица (според мене, џабе фрлени пари).
И јас мислам исто. Ноќе има разлика. Земи подобра некоја. И јас сум во план да ставам во блиска иднина.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,481
4,070
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Се мислам да купам камера за дома + канцеларија. Дали Mi Home Security Camera 360 е добар избор за 50€?


Од она што го читав, негативност е што нема cloud storage, но веројатно и MicroSD картичката ќе ми заврши работа во комбинација со сензорите.

Има ли некој подобар избор во МК (не ми се чека од надвор)?
 

damil

On your way to fame
2 јануари 2015
846
909
Се мислам да купам камера за дома + канцеларија. Дали Mi Home Security Camera 360 е добар избор за 50€?


Од она што го читав, негативност е што нема cloud storage, но веројатно и MicroSD картичката ќе ми заврши работа во комбинација со сензорите.

Има ли некој подобар избор во МК (не ми се чека од надвор)?
Одлична е, ја имам истата и има снимање на Cluod, тестовите на интернет се стари, пред да ја додадат оваа опција веројатно.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,481
4,070
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Одлична е, ја имам истата и има снимање на Cluod, тестовите на интернет се стари, пред да ја додадат оваа опција веројатно.
Ми го реши прашањето, фала ти многу!
Одам тогаш до mi store уште утре ако работат за да се подновам.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,481
4,070
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Одлична е, ја имам истата и има снимање на Cluod, тестовите на интернет се стари, пред да ја додадат оваа опција веројатно.
Ја земав камерата, само да појаснам.

Има функција MONITORING, каде што откако сензорот ќе регистрира движење, снима 6 секунди и го зачувува на апликацијата (cloud). Но, оваа снимка е послаба резолуција (VGA мислам) и трае само 6 секунди.

Најбрзо потоа што може пак да снима во cloud со движење е после 3 минути.

Не е возможно постојано снимање во Cloud.
 

damil

On your way to fame
2 јануари 2015
846
909
Ја земав камерата, само да појаснам.

Има функција MONITORING, каде што откако сензорот ќе регистрира движење, снима 6 секунди и го зачувува на апликацијата (cloud). Но, оваа снимка е послаба резолуција (VGA мислам) и трае само 6 секунди.

Најбрзо потоа што може пак да снима во cloud со движење е после 3 минути.

Не е возможно постојано снимање во Cloud.
Е тоа за времетраењето не сум го приметил дека има лимит, знам само дека снима на движење и зачувува на сервер некој нивен.

Знам дека може и на network да снима, ама пак тееба на ПЦ да е, па таму да се синхронизира со google drive или сл.

Ако не ти врши работа да ти ја земам јас и така сакав уште една да зимам.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,481
4,070
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Е тоа за времетраењето не сум го приметил дека има лимит, знам само дека снима на движење и зачувува на сервер некој нивен.

Знам дека може и на network да снима, ама пак тееба на ПЦ да е, па таму да се синхронизира со google drive или сл.

Ако не ти врши работа да ти ја земам јас и така сакав уште една да зимам.
Не не, солидна си е без гајле :)

Може да снима на NAS ама само кога ќе ставиш SD картичка, веројатно за да ги префрла потоа некако?

Ќе тестирам ќе пишам искуство.
Засега ми смета само што не работи мониторинг со распоред, односно без разлика на мојов распоред цело време ми праќа нотификации за движење.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,141
Мислења
839,306
Членови
29,054
Најнов член
Bojanco123
На врв Дно