• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помогнете да се подобри оваа non-profit веб страна !!!

Статус
Затворена за нови мислења.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Ако на оваа тема не и е местото овде преместете ја !!!
Ова е помошна веб страна за ученици. Овде ке има некои интересни работи како и едукација. Учениците или било кој можат да пребаруваат тема која сакаат да научат. Оваа е нова страна и нема ништо од тоа што го наведов па ако може секој од вас да напише по нешто во врска со интернетот или пак нешто слично на лекција. Страната е www.ficko1994.mkd.net ова е само пробна веб страна за вистинската сеуште не е избрано име. Вашите артикли пракајте ги по ПП. Не сакам ова да се смета како SPAM бидејки ова е веб страна која не го загрозува овој форум.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Kako prvo i prvo, stranata ne e funkcionalna.
Vtoro, ako e za shkolo, zoshto e krstena ficko1994? toa e tvoeto ime ili?

Se nadevam deka kje ti uspee idejata
 

D

Администратор
31 март 2007
3,297
2,014
www.iwmnetwork.com
Ако на оваа тема не и е местото овде преместете ја !!!
Не и е место ниту тука, ниту било каде на форумот. Зошто - образложено подолу.

Ова е помошна веб страна за ученици. Овде ке има некои интересни работи како и едукација. Учениците или било кој можат да пребаруваат тема која сакаат да научат.
Каде е сето тоа? Првично, ти се обидуваш да изрекламираш домен на кој нема ништо. Направи го сето тоа, па потоа остави на другите да проценат дали ке има интересни работи, како и едукација. За да пребаруваат учениците или било кој тема која сакаат да ја научат, ти треба да располагаш со огромни извори и ресурси, еве и ден денес фалат многу работи на Википедија, а сите знаеме Википедија што е. :)

Оваа е нова страна и нема ништо од тоа што го наведов па ако може секој од вас да напише по нешто во врска со интернетот или пак нешто слично на лекција.
Сето тоа убаво ако може да напише некој нешто, ама никој сериозен нема да ти го направи тоа... или можеби требаше да те оставам да се увериш самиот себе дека никој нема ништо да ти напише. :)

Страната е www.ficko1994.mkd.net ова е само пробна веб страна за вистинската сеуште не е избрано име. Вашите артикли пракајте ги по ПП. Не сакам ова да се смета како SPAM бидејки ова е веб страна која не го загрозува овој форум.
Постот ти е крајно неоснован и почетнички. Не знаеш ни ти што правиш со идејата која си ја добил, а се обидуваш да ја изрекламираш. :)
Олабави малку, поработи на идејата, на концептот, по ова што го зборуваш јас повеќе би охрабрил луѓето да пишуваат артикли за македонската Википедија отколку за некои non-profit (TANSTAAFL :muahaha:) сајтови.

Non-profit сајт а, зар ова не е for-profit:
Реклами
 • Web-Design и обработка на веб страни. Фицко-Дизајн нуди веб дизајн услуги за поволни цени. За повеќе информации кликнете тука. (линк сеуште нема)
:LOL::LOL::LOL:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Сликите се одприлика како ке изгледа страната.
Не ја рекламирам оваа страна.
Како второ не рекламирам никаков домен.
Како трето идејата е добра само не е разработена. Би било добро малце да помогнете.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Bi bilo dobro da se konsultirash so profesorite/nastavnicite vo shkoloto. Eve jas prava web strana za moeto shkolo (kole nehtenin shtip) i za sekoj mal detal prvo se konsultiram so profesorot a nekolku pati imam odeno kaj direktorot vo vrska so linkovi i takvi raboti. 100% na profesorite kje im se dopadne idejata, a siguren sum deka od niv kje zberesh nenormalno mnogu materijal za stranata
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Веке се консултирав со наставниците по информатика. Планирам оваа страна да ја подржуваат сите прелистувачи на интернет. Идејата беше на часовите по информатика дел од часот учениците да пишуваат артикли и да ги ставам на оваа веб страна. Иначе фала што ме потсети да одам кај директорот.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Epa sega mora i direktorot da go zamarash malce... kaj nas on ne tera za izrabotka na web strana.. i 100% nema da go ostavam taka lesno da si pomine.. ako treba sekoj den kje sum kaj nego.. samo da ne odam na odredeni casovi :D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Јас во главно веб страната ја правам дома. Другото се ослободувам од часови.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Јас сум 8-одд и сум одел 4 години квалитетни курсеви информатика. Дома од 2 годинки сум на компјутер и знам: Design, OS, Office, се за компјутерот, хардвер и софтвер.(се знам)
Ако се земе во предвид твојата возраст и искуство со информатичката технологија а велиш дека се знаеш, тогаш Браво за тебе. :bravo:
Јас иако имам можеби три пати повеќе години и искуство со ИТ од тебе сеуште не можам да кажам дека се знам. :ermm:
 

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1,685
343
samo da dopolnam, stranata izgleda uzasno za oci, a boite se za nikade. Bukvite imaat minimalen kontrast od pozadinata. Prvo poraboti na dizajn, pa na fukncionalnost a na kraj za razrabotuvanje. Idejata kako ideja ja poddrzuvam.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Јас сум 8-одд и сум одел 4 години квалитетни курсеви информатика. Дома од 2 годинки сум на компјутер и знам: Design, OS, Office, се за компјутерот, хардвер и софтвер.(се знам)
Mora da ti kazam deka seushte nishto ne znaesh.. ne go sfakjaj ova kako navreda, ama vo sporedba so clenovite shto gi imame ovde a koi stvarno ZNAAT ti si na 0
 

Marko

Баниран/a
16 јануари 2008
106
1
@GeNeRaTor -Stip

Никој не се родил учен, има време да се научи, ама се да се научи, не е можно.
Потруди се да ја направиш страната подобра, макар било и тоа некој бесплатен темплејт.

Поздрав.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
Како тоа се знаеш?Никој не се раѓа со полна глава знаење.ДА ЗНЕШЕ СЕ КАКО ШТО ВИКАШ СТРАНАТА НЕМАШЕ ДА БИДЕ ВАКВА ПРАЗНА.Има толку многу бесплатни темплејти со кои страната можеш супер да ја направиш.поготово ако на гугл побараш малку ќе најдеш многу бесплатни работи.А ова со се знам стварно не ти требаше.Како прво дури ни најискусните информатичари велат дека знаат прилично да работат за тоа што се обучени али не дека се знаат.Дури и мојот професор по информатика вели дека дури со 20 години искуство(не ме фаќај за збор мислам дека толку кажа)уште не знае се и постојано го нагласува тоа бидејќи секој ден излегуваат нови работи кои допрва треба да ги проучи.Не сум ни ја нешто посебно сега да се фалам 1 година сум али барем основите она што се вика ги познавам.Со среќа
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Само нешто да ви кажам. Ги знам другите работи ама веб страни не ме бива баш многу многу. Затоа малце помош ми треба. А иначе рекламата е само пробна а не би требало да има реклами. (за мои години се знам)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
moze da te dokazam deka ne znaesh se za tvoi godini? jas vo sedmo odelenia nauchiv BASIC, vo osmo pochnav pascal .. ti? koj jazici gi znaesh? znaesh netvorking ??? (mnogu me nerviraat lugje shto ja koristat frazata "se znam")
 

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1,685
343
Epa vaka sega:
Spored mene treba da se davaat kritiki na izrabotkata i funkcionalnosta na web-stranata. Toa sto go napadnavte nema da pomogne.

Generator-stip ako mislis deka si znaes dovolno za tvoi godini toa e ok, ama nemozes da kazes deka znaes se. Ako ti treba pomosh samo kazi veruavam deka mnogu dobrovolci ima ovde koi bi ti pomognale. Eve jas bi ti izrabotil ako treba dizajn na web-stranata, mada za enginot(cms-ot) kje ostavam nekoj poiskusen.
p.s. Gledam deka si dizajner(t.e. znaes dizajn), pa za da bides pozasluzen izraboti basic layout vo photoshop, iseci go(so slyce) i ostavi go.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Во право е BULLET. Доста беше критики. Ајде наредните постови нека бидат насочени кон темата на GeNeRaTor -Stip и ако некој може да му помогне со совет за сајтот: Повелете! :bravo:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #22

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Па затоа ја отворив оваа тема. За помош. јас знам нешто css и java script цело време сам се учев. Го знам Front Page - от на памет ама немам имагинација. Незнам од што да почнам а па ич со што да завршам бидејки ова ми е прв пат да правам веб страна за некој друг а поготово за школо. Секоја помош е добредојдена. Кажете ми ако може каде да најдам добри скрипти и со кој програм би било најдобро да дизајнирам нешто како банер.
 

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1,685
343
Photoshop!
Iskreno da te prasam:
Si rabotel li web strana namenata za prostranstvo, a ne za zabava?
jas cel zivot vo se sum samouk, a takvite najmnogu se cenat, da znaes da ne se zamamuvas so toa. Uste si mlad za diplomi/sertifikiati.
Mislam deka ti treba da pocnes so pisuvanje na materijal za toa sto go znaes, a dizajnot, i drugite raboti vo koi ne se razbiras najdobro da gi ostavis za tie sto znaat barem po nesto. Dokolku sojic se nafati na rabotava kje bide dobro. (sum videl negovi dela, ne velam deka drugite ne se dobri). P.S. Bi si zel za pravo da recam deka sekoja pomos e dobredojdena.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #24

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Go znam celiot Photoshop. Pocnav so Photoshop v4.0. Vasite idei se dobredojdeni. Samo ovaa strana da izleze ubavo. Sekako mi treba pomos kade da najdam dobri skripti.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,722
Мислења
856,074
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно