Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Поминала бомба на аеродром

Статус
Затворена за нови мислења.

D

Администратор
31 март 2007
3.929
4.009
www.iwmnetwork.com
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]БЕЗБЕДНОСНА ВЕЖБА НА "АЛЕКСАНДАР ВЕЛИКИ"[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Поминала бомба на аеродром[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Две бомби, замаскирани во патнички торби, не биле откриени од безбедносните служби на аеродромот и на граничната полиција во вежбата на антитерористичкиот сектор на МВР. Едната од нив поминала и на контролата на рачниот багаж, која ја в[/FONT]

%7B885F3797-6376-4957-AA33-24827B2F34D1%7D_bomba-2.jpg
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif] На Скопскиот аеродром "Александар Велики" била пропуштена бомба, поставена во патнички куфер. Куферот со бомбата поминал на контролата на рачниот багаж, која ја вршат припадници на граничната полиција, и излегол од аеродромската зграда. Зад патникот со бомба во торбата одела и жена која во полнач за мобилен телефон ја имала направата за нејзино активирање. И таа без проблеми минала преку обезбедувањето.
[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif] Во исто време, уште една експлозивна направа, спакувана во друга торба, стоела половина час покрај тоалетите без никој да ја открие. Експлозивните пакети биле дел од вежбата на антитерористичкиот сектор на МВР, спроведена на крајот на септември, со цел да се утврди нивото на безбедност на аеродромот.
Во МВР ја потврдуваат случката.
[/FONT][FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]
[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif] "Тоа е дел од редовните вежби. Импровизирани експлозивни направи се оставени во холот на аеродромската зграда и меѓу патничкиот багаж и се тестира колку време им е потребно на службите за обезбедување да ги откријат. Во конкретната вежба на крајот на септември биле поставени три торби со експлозивни направи. Едната била откриена од службите, а две поминале неоткриени", ни изјави Иво Котевски, помошник-министер за односи со јавност на Министерството за внатрешни работи. [/FONT][FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]
[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif] Во МВР појаснуваат дека годинава биле организирани над 10 вакви вежби. Постојано се менуваат водовите на експлозивни полнење и начините на камуфлажа, а за пропустите било информирано аеродромското обезбедување.
"Направени се пропусти. Добро е што е вежба. За направените пропусти предупредени се и граничната полиција и аеродромското обезбедување. Одговорност нема да се бара, зашто, сепак, се работи само вежба", вели Котевски, прифаќајќи дека штом поминале на вежба, бомбите во тој момент можеле и реално да поминат.
[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]
Во Агенцијата за цивилно воздухопловство велат дека на сите средби на Комитетот за аеродромска безбедност укажуваат дека има слабости во аеродромското
[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]обезбедување. [/FONT][FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]
[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif] "Инспектор од Агенцијата учествува во вежбите. Преземени се активности за да се надминат безбедносните слабости", ни изјави директорот на Агенцијата Ернад Фејзулаху. Во Комитетот, покрај претставници на воздухопловната власт, влегуваат и претставници на МВР, Армијата, Аеродромското претпријатие и на Царината.[/FONT][FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]
[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif] Според аеродромските власти, случката треба да се сфати како редовен тренинг.
"Вакви проверки се прават со знаење на раководството на аеродромското обезбедување. Торбата што стоела покрај тоалетот не била откриена првите 25 минути, зашто во тој момент немаше камери што го покриваат тој агол. Но кога била преместена покрај информации, веднаш било алармирано нејзиниот сопственик да ја отстрани. Сега таа слабост е отстранета. Втората торба бомбата поминала преку рендген апаратот, но била маскирана, а запалката поминала одделно. Секоја помината торба се снима", објаснуваат од Скопскиот аеродром, додавајќи дека по вежбата се анализираат пропустите и се прават дополнителни обуки на аеродромските обезбедувачи.
А.Салтировска - Вест 29/10/07
[/FONT]
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.536
1.407
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Ништо чудно за жал.
Само мое мислење е дека вакви информации не би требало да се даваат во јавност. Тоа е како повик за терористите "Повелете летајте од Скопскиот аеродром, гаранатираме дека вашите бомби нема да се забележат"!!!
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.886
146
Abe nie edvaj obicni bombi da ne kazam 'petardi' otkrivame nekoj den nuklearka vo tasna nekoj ke skrie i nema nikoj da se posomneva ili pak da ja otkrie.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Наскоро и стадо крави ќе мине незабележано низ терминалот.....:zbunet3:
 

dani_janev

Intern
19 април 2007
280
7
sve ova ok...mislam ne deka e ok...loso e jest...ama stoi vo "ИТ вести од Македонија Зборувајте за сите ИТ новости и збиднувања во Македонија." ???! kakva veza ima bomba so IT ???
aaaaa moze bila so procesor....ili se aktivira so PDA ili laptop :)
u sekoj slucaj ne i e ovde mestoto!
 

D

Администратор
31 март 2007
3.929
4.009
www.iwmnetwork.com
sve ova ok...mislam ne deka e ok...loso e jest...ama stoi vo "ИТ вести од Македонија Зборувајте за сите ИТ новости и збиднувања во Македонија." ???! kakva veza ima bomba so IT ???
aaaaa moze bila so procesor....ili se aktivira so PDA ili laptop :)
u sekoj slucaj ne i e ovde mestoto!

Well... не баш... се спомнуваат мобилни телефони :), а да и се укажува на потреба на фрлање на сегашната ренген машината и употреба на нови компјутеризирани системи за препознавање и детектирање... :)
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Ништо чудно во целава приказна. За жал, тоа е Македонија, нашата мила земја.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.241
Мислења
977.204
Членови
35.550
Најнов член
Provokator
На врв Дно