• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помагајте оти ке полудам ...

 • Ја почнал/а темата
 • #1

bobiskopje

Intern
30 јуни 2008
59
0
skopje
Купив Wireless Router DLink - 524
Пред тоа користев рутер Roline. Го ставам новиот рутер и никако да добијам интернет. Интернет имам од Он Нет соло пакет (30)
Од модемот го уклучувам кабелот во Wan портот на рутерот, а после од една од четирите слободни го уклучувам во компјутер. Подесувам Wan во опциите на рутерот но никако не мозам да добијам интернет. Стално ми писува PPOE Disconect... Да не има некоја финта или јас некаде грешам? Пробав сто пати не успеав - ке полудам веке ... А фрлив толку пари за
што ? да не можам да добијам нет ... Уфффф...
Има ли нешто специфично што треба да подесам во рутерот а јас не го знам ? Ве молам за Помош ??????


:lut2::lut2::lut2::lut2::lut2:
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Ќе пробам да ти помогнам ама со друго решение да пробаш да го подесиш модемот за адсл да ти се конектира автоматски на интернет, а на рутерот да си ставиш код заради безбедност. PPP грешка јас на мојот добивам кога Local Area Network ми е disable, ама јас немам рутер, а кај тебе не би знаел што е точно.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Јави се во оннет и кажи им ја МАК адресата од рутерот да ја додадат кај нив за да можеш да се конектираш од него на интернет.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

bobiskopje

Intern
30 јуни 2008
59
0
skopje
Нејке бре братче, па нејке ...
Ја стварно незнам до што е работава ? На моменти ке добие интернет ке работи едно пет шест саати и кога ке падне нетот после оди конектирај го .... Несака ...
Незнам што да правам ???
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,122
27,387
kalco.ru
а си пробал пак да се вратиш на претходниот рутер да видиш дали ќе се конектираш?
Зошто Он.Нет имаат проблемо со интернетот последниве денови па може и воопшто да не е до рутерот
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Можно е да е до самиот рутер. Он.нет имаат проблеми со некој модели на рутери. Истото ми се случуваше со еден D-Link, ама баш истото.
Го заменив за Linksys, и сега си немам проблеми.
Ако некој има да ти позајми рутер, и да го тестираш, одма ќе дознаеш дали е или не е до рутерот
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

bobiskopje

Intern
30 јуни 2008
59
0
skopje
Другиот рутер (Roline) што го користев предходно нема Wireless ... Само ке го вратам него ке ги приклучам каблите на него и веднаш има интернет....
Не напоменав една работа... Купив два вакви рутери DLink -524 (Ми требаа за на работа) И со двата се однесува идентично ... И со двата покажува исти симптоми.
Истресов 8000 денари .. А за што ?
Незнам колку има вистина во она да се јавам во Оннет да им ја кажам MAC Адресата ???? Оти на моменти ке се конектира па тера така по пет шест саати... Но кога ке падне нетот, ,, КРАЈ '' на Филмот ...
Навистина незнам што да правам ??????
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Уште повеќе го потврдува мојот пост.
Тој рутер си има проблеми со мрежата на Он.нет.
Ако можеш да го замениш за друг, арно ќе си сториш.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

bobiskopje

Intern
30 јуни 2008
59
0
skopje
А со кого би го заменил бе братче ????
Купувам два Рутера кои не можам да ги користам ... Ехххх....
Н Е М А М З Б О Р О В И ....
Да видиме дали уште некој ке се обиде да ме упати .... ???
:lut2::lut2::lut2::lut2::lut2::lut2::lut2::lut2::lut2:
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Друже, што да ти кажам.
Или прашај ги Он.нет за тоа како може да се реши проблемот и да се надминат пречките кај тој рутер, или види дали може да го замениш од каде што си го купил (малку тешко)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

bobiskopje

Intern
30 јуни 2008
59
0
skopje
Може ли барем некој да ме упати или да ми даде линк од каде да му симнам нов фирмвер ??? Да пробам уште тоа ....
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,398
1,099
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
 • Ја почнал/а темата
 • #15

bobiskopje

Intern
30 јуни 2008
59
0
skopje
Да не сака некој трампа два рутера Dlink 524 за еден Linksys ????? :lut2::LOL::plachko2:

Утре земам едниот рутер под мишка и право во Он Нет... Баш ме интересира како они ке го подесат, зашто дефинитивно сум сигурен дека е до нив .... (Го однесов рутерот во комшии каде имаат АДСЛ од Македонски Телекомуникации и таму и двата рутера си работеа најнормално. А ова по се ми мириса на безобразлук од страната на Он Нет ....
 

Vick

Intern
11 јануари 2008
48
0
Ако ништо не ти помогнале во он.нет, тогаш зошто не си го користиш стариот рутер како рутер, а новиот да го поврзеш со стариот преку LAN портовите и само да му го користиш Wireless-от (како акцес поинт), а се некогаш ќе се реши проблемот... , или да мигрираш на Дуо пакетот. Поздрав!
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

bobiskopje

Intern
30 јуни 2008
59
0
skopje
ПО СЕ ИЗГЛЕДА КЕ МОРА ТАКА ... ЖАЛНО ЗА ФРЛЕНИТЕ ПАРИ ...
КУПУВАШ ДВЕ НОВИ РАБОТИ КОИ НЕ МОЖЕШ ДА ГИ КОРИСТИШ, ОВА САМО ВО МАКЕДОНИЈА МОЖЕ ДА ТИ СЕ СЛУЧИ, ЗА ЖАЛ...
 

Vick

Intern
11 јануари 2008
48
0
Така е другарче, сепак важно е што ти работат рутерите. Јас што да кажам, кога тоа ми се случи со камера за 20 000 илјади и 6 месеци чекав да ја поправат или да ми дадат нова, ама така и тоа не го сториа, додека не напишав неколку писма - прво до преставниството во Словенија за Балканот (ништо не помогна), а потоа до преставништвото во Холандија за Европа...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,570
Мислења
820,760
Членови
28,229
Најнов член
redstone
На врв Дно