Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Pomagajte Crakeri.........

Статус
Затворена за нови мислења.

DARK3R

Intern
23 јули 2007
35
0
Neznam dali na ovaa tema ovde i e mestoto,no ako ne i e gi molam adminite da ja premestat,inaku sakam da neucam nesto poveke za crakiranje,pa zatoa gi molam site crakeri da mi pomognat i da mi dadat nekoja informacija (ako sakaat se razbira)
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2.674
194
www.zeroscience.mk

reng

Intern
13 август 2007
683
19
А да посочите некоја страна со кракови. Може и по приватна порака, ако не е дозволено.
 

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
Еве ти нешто од каде да почнеш...

Instruction set: x86[/URL]
има доста книги за се и сешто...но колку да имаш идеја каде, како и што, а и другите корисници можат да предложат нешто...

;)

A sto ke mu e instrukciski set za x86.
Cisto informativno, posto jas go ucam sega, ama deka moram za fax. I epten me nervira, bez veze mi se gleda. Ne znam kaj bi go upotrebil vo zivotot.
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Зошто сум утнал има на форумов ваква тема. Некој бара како се прават, друг сака да знае кај ги има, а што тоа е забрането не објавив ни линк ни пак побарав да ми објават линк, туку барам да ми пратат порака каде да ги најдам. Во последно време нема такви страници без опасност од вирус и сам неможам да ги најдам, па барам помош.
 

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
Neznam dali na ovaa tema ovde i e mestoto,no ako ne i e gi molam adminite da ja premestat,inaku sakam da neucam nesto poveke za crakiranje,pa zatoa gi molam site crakeri da mi pomognat i da mi dadat nekoja informacija (ako sakaat se razbira)

Колку што можев да разберам од досегашниве твои постирања, добив впечаток дека некако многу брзаш. (Камо среќа да имаш лош впечаток).
Ова што во продолжение ќе го изнесам е мое лично мислење, не мора, и не треба секој/некој да се сложува. Јас кажувам само како јас гледам на работите. Можда сум во грешка кој знае.

Прво би ти препорачал да научиш некои основни работи. Почни да учиш, можеш да почнеш со А+, не мора да го полагаш ,помини ја книгата, ке научиш доста основни работи за хардвер. Научи да програмираш , убавезно Ц и Ц++ и еден визелен јазик , било Visual C++ било C#, болје C#, полесен е. Процитај ја книгата за Network+, тука има ептен основни работи за мрежи, кои сигурно ќе ти требаат за твојата желба. Би ти ја препорачал "Modern Operating Systems " од Аndrew Tanenbaum, супер книга за да ги разбереш оперативните системи, што се процеси, нитки, memory menagment, scheduling itn. со еден збор ке ги разбираш работите.
Не е лошо да поднаучиш за мрежни протоколи и мрежни оперативни системи. Научи основни наредби во линукс, тие telnet, ssh, rlogin , тата мата треба да ти се.
Научи нешто за интернет технологиите, добра книга ти е "Интернет технологии " од Тони Јаневски, башка на македонски ти е.
Можеш а научиш нешто повеќе за wifi мрежите, моја препорака тие книгата за CWNA (супер книга нема што), научи го добро блутут, не си свесен кои се дубари се прават преку блутут (од телефонирање на туѓа сметка, прислушување, редирекционирање на повици и сето тоа само преку блутут, јас кога тоа го учев се зачудив).

Значи имај добра основа од овие области. Потоа прочитај некоја основна книга за вируси, да им ја зватиш филозовијата, да знаеш да правиш разлика меќу вирус, црв, тројанец, руткит, бомба и сл.

Па после земи некој туториал за кракирање.
Пошто ако овие работи не ги знаеш . ако го земеш да го читаш , или ко шпанско село се ќе ти биде, или пак нема ништо да разбираш ќе правиш чекор по чекор како што вели туториалот, ќе се дешава нешто, нешто ќе напрајш ама појма ќе немаш што си напрај и како. Значи тоа ич не ти треба. Или пак ако почнеш да користиш готови програми, ќе станеш скрипт кидди, и ќе мислиш дека си кракер, а уствари благе везе нема тоа.

Како илустрација, многу автори на сигурносни книги ја делат констатацијата дека еволуцијата во ИТ се одвива:

Хакер->Кракер>Сајбер криминалец->Сајбер терорист

Е сеа ти за да станеш хакер, вероватно знаеш што се треба да знаеш, кога ќе бидеш искусен хакер, ќе можеш да размислуваш да еволуирав во кракер. Е сега тука праам муабет за кракер, а не за , по грешка си кликнал нешто па на среќа ти успеало, или скрипт киди изиграваш. Туку нешто сам твое да твореш, некој програма за то и то, што ќе пробие то и то, и тако далље, ај да не тупам више.

Така.
Ја берем така мислам. Оти и јас кога го гледав "хакери" на времето, си правев филмови, ама не било така.

P.S И не знам ама сварно што ќе постигнеш ако станеш кракер, кога сето тоа знаење кое би го стекнал, би можел да го искористиш на толку добри цели, од кои корист би имале сите, а пред се и ти.
Ама твој избор.

Биди ми поздравен :)
 

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
Колку што можев да разберам од досегашниве твои постирања, добив впечаток дека некако многу брзаш. (Камо среќа да имаш лош впечаток).
Ова што во продолжение ќе го изнесам е мое лично мислење, не мора, и не треба секој/некој да се сложува. Јас кажувам само како јас гледам на работите. Можда сум во грешка кој знае.

brza zasto ima 13 godini :)

Прво би ти препорачал да научиш некои основни работи. Почни да учиш, можеш да почнеш со А+, не мора да го полагаш ,помини ја книгата, ке научиш доста основни работи за хардвер. Научи да програмираш , убавезно Ц и Ц++ и еден визелен јазик , било Visual C++ било C#, болје C#, полесен е. Процитај ја книгата за Network+, тука има ептен основни работи за мрежи, кои сигурно ќе ти требаат за твојата желба.

poso ima 13 godini ja mu preporacav da pocne so html ..... bidejki ako pocne naglo so nekoj programski jazik moze da mu bide tesko i da ne svati nisto

Би ти ја препорачал "Modern Operating Systems " од Аndrew Tanenbaum, супер книга за да ги разбереш оперативните системи, што се процеси, нитки, memory menagment, scheduling itn. со еден збор ке ги разбираш работите.

pak, poso e mal, ne bi mu ja preporacal knigava, inace knigava e nenormalno dobra (prvite 500 strani , ponataka diva liga) , ali bi ja preporacal na nekoj sto e poveke upaten vo kompjuterite, odnosno ima barem nekoe poznavanje od kompjuterska arhitektura.

Ја берем така мислам. Оти и јас кога го гледав "хакери" на времето, си правев филмови, ама не било така.

site sme pravele filmovi, ne si edinstven :bravo:
pred nekoja nedela go gledav DIE HARD 4 , i pak se nafurav :LOL: , vi predlagam da go zemete filmot , mnogu e dobar
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Баш убаво што се му објаснивте можевте да му кажете дека треба да стане прво програмер па после друго да научи да прави. Убаво што препорача некои книги, ама проблем е да се најдат книгите, а во последно време и од некого да ги најдеш програмите. Туторијали може на интернет да се најдат ама оние квалитетни понекогаш е тешко. Што значи прво ќе се измачи со наоѓање на материјал за учење, а после уште толку за учење. Кога ќе видиш и поарно да батали да не се замара.
 

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
Баш убаво што се му објаснивте можевте да му кажете дека треба да стане прво програмер па после друго да научи да прави. Убаво што препорача некои книги, ама проблем е да се најдат книгите, а во последно време и од некого да ги најдеш програмите. Туторијали може на интернет да се најдат ама оние квалитетни понекогаш е тешко. Што значи прво ќе се измачи со наоѓање на материјал за учење, а после уште толку за учење. Кога ќе видиш и поарно да батали да не се замара.

zasto be druze taka razmisluvas .... pa nikoj ne pocnal so posluzavnik ....so tek na vreme ke nauci i kako da gi bara rabotite koi mu se potrebni .... a za knigite lesno se naogaat samo da znaes kako da gi baras :bravo:
 

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
Баш убаво што се му објаснивте можевте да му кажете дека треба да стане прво програмер па после друго да научи да прави. Убаво што препорача некои книги, ама проблем е да се најдат книгите, а во последно време и од некого да ги најдеш програмите. Туторијали може на интернет да се најдат ама оние квалитетни понекогаш е тешко. Што значи прво ќе се измачи со наоѓање на материјал за учење, а после уште толку за учење. Кога ќе видиш и поарно да батали да не се замара.

Полесно од книги да најдеш на нет, нема. ЈАс имам едно 20 гига, сите што ги напишав ги има на www.flazx.com , или на www.ebookshare.com ама со торент треба да ги симнува.
Башка ако толку сака, можам да му ги изрежам и да му ги пратам по пошта.
 

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
brza zasto ima 13 godini :)poso ima 13 godini ja mu preporacav da pocne so html ..... bidejki ako pocne naglo so nekoj programski jazik moze da mu bide tesko i da ne svati nistopak, poso e mal, ne bi mu ja preporacal knigava, inace knigava e nenormalno dobra (prvite 500 strani , ponataka diva liga) , ali bi ja preporacal na nekoj sto e poveke upaten vo kompjuterite, odnosno ima barem nekoe poznavanje od kompjuterska arhitektura.site sme pravele filmovi, ne si edinstven :bravo:
pred nekoja nedela go gledav DIE HARD 4 , i pak se nafurav :LOL: , vi predlagam da go zemete filmot , mnogu e dobar

За хтмл, мислам дека може одма на Ц, ќе го научи хтмл кога ќе учи асп со ц#.
За модерн оператинг системс, мал е , ама јас кажав кој се работи треба да ги научи прво, и тоа се неможе за еден месец, така да додека стигне до неа, има муи да лапа. Ок во ред е тоа што го велиш.
Ама сето ова да го ппомине, и да не забега (во смисла да има нормален живот, да излегува со другарите, да брка женси и сл.) ќе му треба едно две-три години.
Сеага, се може само да се причита, ама ако научиш ц, ти ја знаеш само синтаксата, за да научиш да програмираш ти треба доста пракса и пишување на програми а тоа трае.
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Па не ти се јасни ако не ги знаеш основните функции. А тоа за напредно програмирање богами треба убаво да го разлисташ интернетов, и да утепаш доста време за да испробаш се па да сватиш на крај како се фунционира. Прашање е и тогаш дали се си поминал ама сигурно битното го знаеш. Знам дека многу фали да има ефтини и квалитетни курсеви за програмери, ама тоа изгледа ќе биде далечна иднина кога ќе биде срамота да незнаеш да програмираш.
 

DARK3R

Intern
23 јули 2007
35
0
Па не ти се јасни ако не ги знаеш основните функции. А тоа за напредно програмирање богами треба убаво да го разлисташ интернетов, и да утепаш доста време за да испробаш се па да сватиш на крај како се фунционира. Прашање е и тогаш дали се си поминал ама сигурно битното го знаеш. Знам дека многу фали да има ефтини и квалитетни курсеви за програмери, ама тоа изгледа ќе биде далечна иднина кога ќе биде срамота да незнаеш да програмираш.

Да бе,најдов евтин курс за програмери,800 денари на месец,у гевгелија,почнуваме од 17септември........:bravo: инаку ептен добро знам англиски ама ме мрзи да читам и преведувам,ке може ли некои од горенаведениве книги да ми ги постирате на македонски (ако ги најдете)
 

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
Да бе,најдов евтин курс за програмери,800 денари на месец,у гевгелија,почнуваме од 17септември........:bravo: инаку ептен добро знам англиски ама ме мрзи да читам и преведувам,ке може ли некои од горенаведениве книги да ми ги постирате на македонски (ако ги најдете)

hmmm ima na sprski prevedeni
 

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
Да бе,најдов евтин курс за програмери,800 денари на месец,у гевгелија,почнуваме од 17септември........:bravo: инаку ептен добро знам англиски ама ме мрзи да читам и преведувам,ке може ли некои од горенаведениве книги да ми ги постирате на македонски (ако ги најдете)

Поголемиот дел од книгите ги има преведено на српско/хрватски, но не можеш да ги најдеш во електронска форма на српско/хрватски ќе мора да си ги купиш од книжара.

Инаку конкретно за книгата "Modern Operating Sistems" има неколку чаптери преведено на македонски, баш некои мои колеги ги преведуваа за учење, можеш да ги побарап во копирницата внатре во ЕТФ, ќе им побараш материјали за предметот Системски Софтвер, ќе ти датат една папка , внатре ќе разгледаш и ќе си ископираш.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.113
Мислења
974.773
Членови
35.416
Најнов член
gpodyt
На врв Дно