1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Полнење на тонер во Скопје - каде?

Дискусија во форумот 'Скенери и принтери' започната од smole, 18 Септември 2014.

 1. Speedster

  Speedster
  Gaining Experience

  390
  407
  1 Јануари 2016
  Машко
  Пазите се од Sprint заменските тонери . Како квалитет доста подобри се од колку полнет тонер ама секогаш има ама .
  - цена доста поскап / полнет многу поефтин
  - квалитет на боја доста длабока црна / полнет црната е скоро како сива
  И најбитниот дел за Sprint (гаранација нема) ако го ставите во принтерот и не ви работи :
  - Дали не ви пронаога чипот и вика немате ставено нов тонер
  - Дали тонерот на отварање и на вадењето на заштитната лента се распаднал прашакот од ласеркиот колор тонер

  Тонерите се земени строго од Анхоч и после дешавање на неколку од горе наведените проблеми контактирано е со анхоч и е добиен одговор дека тонерите не само што немаат гаранција него се земени од друг увозник од мк и дека ни они немаат гаранија.
  Со еден збор дека на наш ризик си ги земаме тонерите .
   
 2. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,072
  1,182
  11 Март 2011
  Откако престанав да купувам компатибилни тонери и полнам во Ланком Прин, сменив 3-4 кетриџи кај нив, го носам стариот, добивам веќе наполнет. Со некои од полнетите имаше проблеми со принтот (пример по некоја линија на безелите) и без проблем ги заменуваа, не сакаа ни пари да земат. Од тој аспект (гаранција), како и квалитет на отпечаток и цена би ги препорачал секому.
   
  Последна промена: 12 Јануари 2020
 3. krema

  krema
  Professor

  10,020
  9,654
  24 Јуни 2009
  Машко
  Кај се наоѓат овие Ланком Прин?
   
 4. Kiken

  Kiken
  Intern

  41
  11
  24 Март 2011
  Со Sprint никогаш не сум имал проблем. Со цена се доста блиску до полнети така што мене не ми вреди да носам на полнење тонер. Инаку можеби требало да побараш од Анхоч контакт од дистрибутерот, не верувам дека не би те услужиле за еден тонер овде мислам на дистрибутерот. Сепак може да се деси грешка кај било кој производител. Во секој случај доста битно е и начинот на монтажа/ користење.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 5. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,072
  1,182
  11 Март 2011
  Владимир Полежиноски 15 (Иван Милутиновиќ), од улицата позади Буњаковец трговскиот, кога ќе појдеш накај Универзална Сала, едно 100 метри од лева страна. Или 50 метри од салонот на Грее
   
  На PC_GAMER и krema им се допаѓа ова.
 6. smole

  smole
  Unstoppable

  3,074
  3,542
  18 Април 2007
  Ланком Прин ги шкартирав кога од ракав ми тресеа цени - една цена кога се распрашував, втора цена кога го подигнав полнетиот тонер.

  Од сега само компатибилни нови купувам од Нова принт (no pun intended хаха). Мислам дека се Orink марка.
   
 7. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  898
  614
  11 ноември 2015
  Машко
  На работа имам преку 20 врсти на принтери и на повеќето користам Sprint компитабилни и се добри, до сега се нема десено проблем со нив. Дури и дома користам Sprint за мојот принтер HP LaserJet Pro P1102.
   
 8. Speedster

  Speedster
  Gaining Experience

  390
  407
  1 Јануари 2016
  Машко
  Побарано контакт од каде се набавени и не е добиено повратен одговор .
  Се работи за преку 6-7 тонери и тоа у последно време бројот уште се накачува .
  А монтажата битна е да сепак се работи за луге што имаат искуство со преку 30 видови на принтери од кој исто така и за голем формат .
   
  Последна промена: 12 Јануари 2020
 9. Kiken

  Kiken
  Intern

  41
  11
  24 Март 2011
  Повелете контакт од увозникот на Sprint тонери БАГ Компјутери . Слободно контактирајте ги на телефонот. До сега секогаш биле услужливи со мене.
   
  На Speedster му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Speedster

  Speedster
  Gaining Experience

  390
  407
  1 Јануари 2016
  Машко
  Супер фала на инфо
   
 11. Stefan H.

  Stefan H.
  Intern

  14
  8
  26 Септември 2012
  Машко
  Можам да потврдам дека Ланком Принт лупаат цени „кому иде„ , како ќе им текне. Дупло поскапи се од другите фирми кои полнат. Јас на пример имам добро искуство со една фирма (не знам име) а се наоѓаат во пролазот кај ДалМетФу ( Пелистер) , веднаш спроти Божиновски саати на плоштад. Така неугледно изгледаат внатре, преполни со кетриџи и тонери ама ок се луѓето.
   
  На Tajson и smole им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...