Полнење на тонер во Скопје - каде?

Дискусија во форумот 'Скенери и принтери' започната од smole, 18 Септември 2014.

 1. smole

  smole
  Unstoppable

  2,589
  2,698
  18 Април 2007
  Риверсофт ми беа топ, ама рикнаа. За 400 денари ми го полнеа Samsung MLT-D105S тонерот, денес на едно друго место ми земаа 850 денари (а 1050 денари е нов компатибилен тонер). Следниот пат купувам компатибилен, за 200 денари не се исплати да се замарам, освен ако не најдам друго асално место.

  Сакам да ги чујам вашите мислења и искуства.

  Каде ги полните вашите тонери - модел, цена, локација и како сте задоволни од услугата?
   
 2. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,289
  3,031
  11 Декември 2008
  Машко
  Како бе рикнале што им се деси? И јас го полнев таму мојот принтер ист ко твојот имам мислам знаеш.

  Имам еднаш зимано од Анхоч од тие компатибилните, пред 1 год беа 1400 ден, сега малку ги намалиле, добри се штознам, ама малку почуден звук ми вадеше принтерот при принтање, а и некако поцрно. Пример правам фотокопија лична карта и многу зацрнета ќе искочи одвај се читаат ситните букви и бројки.
  После некако подесив Toner Save, дештиклирав она Darken Text и некои опции и добро принташе.

  Тој во Анхоч е некоја марка Sprint
  0506201312244212344545454.jpg

  Има и едни во Мебиус али доста поскапи околу 1600 дилерска од Green2, ги немам испробано тие
  gt-h-280a-toner-cartridge-replace-hp-cf280a-green2tec-1209-14-green2tec@1.jpg
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  813
  1,082
  6 ноември 2007
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 4. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,876
  2,817
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  Ланком Прин, тие кај цреша.
  @kirev ми ги препорача за полнењњење, за една илјадарка ми ги напунија сите кертриџи од мојот MG5150.
   
  На kirev и smole им се допаѓа ова.
 5. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,594
  5,018
  20 Април 2007
  Машко
  Било кој компатибилен е подобар од полнет за разумна разлика во цена.
  Зошто?
  Заради Х причини. Прво заради големина и густина на самата прашина, заради температура на печење и заради број на одпечатени листови.
  До пред година дена полневме преку фирмата во која работев тонери, за Канон МФП, и полнењето чинеше 800 денари за црнобел тонер...
  Со него едвај да печатевме околу 500 до 700 страници, нормално со текст, нека се 5% покриени.
  Со компатибилен кинески тонер, по иста цена, ако не и пониска, од АПОЛО во Карпош 4, печатиме од 2200 до 2500 листови со 5% покриеност.
  Одкако купивме нов принтер и основавме сопствена фирма, јас како задолжен за таа проблематика не дозволувам полнење на тонери, него исклучиво користење на заменски.
   
  На red dragon, Rodrigo, xenon и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. smole

  smole
  Unstoppable

  2,589
  2,698
  18 Април 2007
  Им благодарам на сите за доприносот, се надевам и на други ќе им биде од корист темава.

  Ланком Прин ги знам.

  Мојтонер.мк = Аполо (според регистарот на Марнет).

  @SaleSk

  За кој модел на принтер зимаш нови тонери (ако не е тајна оф корс), која марка (гледам имаат повеќе компатибилни марки - ако си користел неколку сигурно има разлика) и дали Аполо полнат тонери?
   
 7. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,594
  5,018
  20 Април 2007
  Машко
  За НР LaserJet M1530MFP а дали полнат стварно незнам....
  Полневме во боја за НР некој си колор, во старата фирма, ама исто така кратко траеа....+ знаеше да се одлепи чипот па да направи проблем, да падне и да се заглави...
  Ако е оштетен ваљакот во тонерот, да вади линии итн итн...
  Ако нема опција за компатибилен, во тој, односно најлош случај би одел на варијанта за полнење. Во спротивно никако...
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 8. moongose

  moongose
  Practice makes perfect

  1,474
  1,611
  19 Јули 2013
  +1 позитивно искуство со Ланком Прин. Додуша за инкџет тонер, не за ласер, ласеров уште не се истрошил (пу, пу).
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 9. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,896
  4,389
  20 Февруари 2011
  Машко
  Kade sto rabotam momentalno ima povekje modeli od toneri, ako ve interesira nesto vo vrska so cenite okolu nekoj toner slobodno obratete se po Privatna Poraka ili onie koi imat moj broj neka me barat od 09:00 so 17:00
   
  efto, Alucard и на smole им се допаѓа ова.
 10. Pawell

  Pawell
  Intern

  2
  1
  25 Февруари 2018
  Машко
  Здраво дечки.
  Проблемот кој ме натера да се приклучам на вашава форум сфера е следниот: дали има начин да го наполна ова чудо? Имам Lexmark, а не знам каде да му направам „рифил“ на тонерот.
  Да не препишувам „што марка, раса, класа е“ - еве за што се работи (прикачена фотка)

  Некоја сугестија?

  P.S. Чим направив акаунт, очекувам да стигнам до минимум 1,000 форум пораки, аналогно на моите tech познавања+проблемите кои ги имам :D
   

  Прикачени датотеки:

 11. bxxxn

  bxxxn
  On your way to fame

  748
  868
  11 Март 2011
  Пробај со Ланком Прин
  Владимир Полежиновски 15 (Иван Милутиновиќ)

  Одличен квалитет, подобар од компатибилни (од искуство)
   
  На kirev и Pawell им се допаѓа ова.
 12. Pawell

  Pawell
  Intern

  2
  1
  25 Февруари 2018
  Машко
  Многу ти фала за одговорот. Ќе пробам.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 13. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,444
  2,558
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Во анхоч има компатибилни за по 600-700 денари. За мојот MFP 1123 не гледам причина за полнење.
   
  На Pawell му/ѝ се допаѓа ова.
 14. bxxxn

  bxxxn
  On your way to fame

  748
  868
  11 Март 2011
  Јас последно земав компатибилен за Canon Laser од АМЦ, околу 500 денари, црната ја печати од бледо до темно сива, како ќе му текне, следен пат повторно полнам.
   

Сподели

Вчитување...