• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Полагање информатика на државна матура?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Psychoo

Intern
1 мај 2008
374
7
Ohrid
Eve mi se blizi vremeto koga treba da polagam drzavna matura pa dojdov do zaklucok deka treba da se vovede i informatika kako obavezen predmet za polaganje. Koga mozat matematika i angliski zosto da ne moze i informatika. t.e onoj koj ke polaga da izbere dali ke polaga matematika, angliski ili pak informatika. Me interesiraat vasi mislenja pozz
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Колку што сум запознаен со полагањето државна матура, може да се полагаат само предмети кои се слушаат три години. За другите училишта не знам, но во гимназиите информатика се слуша 3 години и сите три години предметот се води под различно име, а тоа значи 3 различни предмета од по 1 година, што значи не го исполнува условот.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Psychoo

Intern
1 мај 2008
374
7
Ohrid
Колку што сум запознаен со полагањето државна матура, може да се полагаат само предмети кои се слушаат три години. За другите училишта не знам, но во гимназиите информатика се слуша 3 години и сите три години предметот се води под различно име, а тоа значи 3 различни предмета од по 1 година, што значи не го исполнува условот.
Abe vo pravo si ama so pa matematika tolku golema vaznost. Se naogjame vo vreme koga informatikata i informatickata tehnologija zavzemaat se pogolem zamav vo svetot. Btw jas polagam informatika ama toa e interen del sto znaci polagam pred moi profesori. Moe mislenje e deka treba da bide obavezen predmet vo denesno vreme da neznaes da rabotis na PC e stramota :)
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
Математиката е поважна барем од информатиката.
Информатиката се темели на математиката генерално, така да учете математика.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Хм.. Математика... Јас математука сум НУБ а информатика и сите други предмети кои се темелат на математиката сум одличен... затоа не е све во математиката.

Иначе кај нас се уче сите 4 години информатика и е задолжителен предмет... И да, и јас сум да се воведе како предмет за полагање на државната матура, ако има програмирање нека има и информатика
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Математиката е поважна барем од информатиката.
Информатиката се темели на математиката генерално, така да учете математика.
Se slozvam. Ama ako se uci matematika nema da te nauci osnovni raboti na kompjuter.:D No ako veke ucis programiranje togas treba matematika. Ne samo za resavanje na nekoi zadaci (na primer fakturiel), ama i golem del od matematicarite se logicari-so treba za programiranje.
 

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1,064
74
Aко успееш да ја сконташ математиката, нема да имаш проблем за ништо друго, така да, математиката и тоа како е битна во информатиката. За програмирање треба, а исто така веќе ако се занимаваш со било каква инженерска професија (било да е поврзана со информатика, или нешто друго) ти треба математика. Кога ќе дојдеш на факултет ќе видиш дека треба :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

Psychoo

Intern
1 мај 2008
374
7
Ohrid
E so treba matematika pa samo 2 semestra se vo 5 godini kolku so sum zapoznaen...
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Interesen sluchaj e ova so golem procent od srednoshkolcive, koi shto se dobri informatichari i koi shto imaat zhelba da prodolzhat na informatika, glavna prepreka pri odlukata im pretstavuva matematikata..
Neznam zoshto e toa taka..
Interesna rabota ova matematikava.. Treba da se proglasi za svetska mana..
btw. da ne me sfatite pograshno, i jas spagjam vo taa grupa.. :p
Se doma okolu mene navistina talenti po matematika, koj nastavnik, koj profesor po matematika, koj zavrsshil sega matematika, a jas nopak.. Od matematika ni M neznam.. :D
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
Sega moze da se polaga i informatika vo interno nivo, imase zalbi i poplaki i... Koj imal izboren predmet vo vtora Informatika moza da ja polaga i za matura. Koga go cuv ova mnogu se izraduvav si zemav Informatika i angliski se spasiv:)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #13

Psychoo

Intern
1 мај 2008
374
7
Ohrid
Sega moze da se polaga i informatika vo interno nivo, imase zalbi i poplaki i... Koj imal izboren predmet vo vtora Informatika moza da ja polaga i za matura. Koga go cuv ova mnogu se izraduvav si zemav Informatika i angliski se spasiv:)
Znam deka interno moze da se polaga i jas polagam informatika. Ama muabetov mi bese zosto informatika da ne se polaga eksterno.
 

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1,064
74
E so treba matematika pa samo 2 semestra se vo 5 godini kolku so sum zapoznaen...
Јас на пример од околу 40 испити, нешто помалце од пола ми се математика, така да треба. Е сеа, ако си на електро, друга е прикаската, таму имаш и електро-техника, физика, и шо знам шо друго. Башка, математиката е многу интересна наука, а и не е тешка, бара само трпеливост и посветеност, зашто се си е поврзано едно со друго.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Јас на пример од околу 40 испити, нешто помалце од пола ми се математика, така да треба. Е сеа, ако си на електро, друга е прикаската, таму имаш и електро-техника, физика, и шо знам шо друго. Башка, математиката е многу интересна наука, а и не е тешка, бара само трпеливост и посветеност, зашто се си е поврзано едно со друго.
Tochno deka ne e teshka, no toa e dokolku ja imash sfateno osnovata na matematikata.. Ako si ja sfatish za ozbilno kako shto nekoi vikaat, togash nema nishto da ti e teshko..
No, za zhal, dodeka nekoj se machel i se trudel ushte vo osnovno da uchi matematika, na nas ostanatite toa ni izgledalo glupavo i dosadno.. Epa dve dobra nema.. :D
Dodeka nekoj vezhbal doma celo vreme matematika, mene nemozhele od na ulica da me priberat.. Nemozhele topkata od race da mi ja zemat.. :D
Epa sega toa e .. Mora nekako da se plati taa togashna nezainteresiranost..
 

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1,064
74
А бе затоа кажав дека не е тешка, но бара трпеливост и посветеност, но и последователност. Не можеш да учиш ти множење ако не си учел собирање. Математиката не е како, на пример, географијата. Таму ако не си учел за Азија, можеш да скокнеш тоа поглавје, и можеш дирекно да си учиш за Европа :) (малце глупави примери овие ама...) Е сеа, нема ништо тешко на светов. Тешко е ако не седнеш да работиш и ако немаш доволно воља. Но кога во себе цврсто ќе си речеш “Сакам и можам“ и да се држиш до тоа, тогаш нема проблем. Луѓето некогаш сметале дека летањето на човекот е апсурд и научна фантастика, па луѓето за одприлика 60 години по измислувањето на авионот стапнаа на Месечината. Така да, ништо не е неможно, само треба да се сака и да се работи
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
.. Луѓето некогаш сметале дека летањето на човекот е апсурд и научна фантастика, па луѓето за одприлика 60 години по измислувањето на авионот стапнаа на Месечината.
Offtopic.
Imashe edna emisija na discovery ili na hrvatska, neznam tochno, za toa deka lugjeto seushte ne se kacheni na mesechinata.. :D
Se priznava za mashinite deka uspeale da se kachat i da snimaat, no ne i chovekot.. No, da ne zabeguvam mnogu, za toa drug pat vo druga prilika na druga tema..
A dodeka za ostanatiot del od postot, sosema se slozhuvam.
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Јас на пример од околу 40 испити, нешто помалце од пола ми се математика, така да треба. Е сеа, ако си на електро, друга е прикаската, таму имаш и електро-техника, физика, и шо знам шо друго. Башка, математиката е многу интересна наука, а и не е тешка, бара само трпеливост и посветеност, зашто се си е поврзано едно со друго.
Pa toa go ima samo vo ovaa glupa drzava.
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Abe spored mene ovaa matura e cista glupost. Ne me svakajtre pogresno, dobro e so se polaga, ama mislam deka podobro bese da ima priemen ispit na fakultet. Oti ke me testiraat za raboti koi i sakam, a i treba da gi znam barem za profesijata koja ja odbrav, a ne nekoi bezvrska.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,211
Мислења
858,220
Членови
29,734
Најнов член
Анита Јан
На врв Дно