1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Покривање на камера на лаптоп?

Дискусија во форумот 'Компјутерска безбедност' започната од hipo, 12 Април 2018.

 1. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,554
  1,274
  27 Јануари 2011
  Машко
  Читам се и сешто во темата за ФБ и сослушување во УС и приватност и други циркузи.
  И еве да отворам тема за безбедност илиприватност, која сите ја зборат во последниве неколку години. Па да подискутираме малце.

  Да не кажам на милион, нека биде на илјадници лаптопи сум видел покриена камера, залепен фластер, изолир, стики пад и слични непровидни материјали. И на прашање ЗОШТО, одговараат ке ме гледаат...исто се однесува и за службени и за приватни лаптопи. КОЈ те гледа баш тебе?

  На второ прашање...а телефонот што има и камера напред позади, микрофон не ги покриваш? ШТАМА

  Дај споделете мислење, за и против покривање на камера.
   
  На draganamon и zipi123 им се допаѓа ова.
 2. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  194
  129
  14 Јануари 2016
  Машко
  Ја такви раб почнав да слушам од кога излезе 10ката.Искрено и мене ме интересира твоето прашање.
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  662
  1,312
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  Камера? Почнаа да стават камери на компјутери и телефони?


  Испратено од IBM 5150
   
  На Boce! и Astro им се допаѓа ова.
 4. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  2,484
  2,252
  24 Септември 2012
  Џабе отвори кодошилница со биро. Кодошиве прејдоа на камери и факсој.

   
  birdfly, Трајче Дрварчето и на goce03 им се допаѓа ова.
 5. ARMac

  ARMac
  Unbeatable

  4,859
  5,027
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Покри и на мобилен предната и огледала дома и се :)

  Доволно е да ја исклучиш во device manager и да имаш општа култура на виндовсот, т.е. да немаш спајвери и слично.
   
 6. Lokvan

  Lokvan
  Practice makes perfect

  1,325
  1,826
  12 Јануари 2016
  Машко
  Не можам да разберам што точно е тезата на ОП. Се двоумам меѓу двеве варијанти:
  - дека е смешно што некој се замара за приватност
  - дека е смешно што тој кој ја покрива леќата од предната камера, не ги третирал и задната камера , и микрофонот (ова изгледа за „паметните“ телефони се однесува).

  Инаку, бонус аплауз за иронијата - дека постои некоја дискусија каде ФБ и приватност се ставени во иста мисла. :)
   
 7. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,222
  797
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Покрива камера на лаптопот, а шета со телефонот низ соби и бара покемони ;)
  Веќе кажав, ако сакаш приватност, треба од се да се откажеш.
  Заштита од големите играчи друга нема, ќе те пратат, ама не е тоа толку страшно.
  Страшно е некој вирус, спајвер.... да не си најдеш твое видео на некој воајерски или порно сајт ;)
   
 8. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,554
  1,274
  27 Јануари 2011
  Машко
  Не се двоими, баш така. убаво си пишал.
  Што се прави народот...не само наш него низ цел свет...да се чуствува побезбеден.

  А сака да пуши слика од Митос и нескафе во Пефкохори и лајф стрим од Цеца и Меца а богами и од транс журка
   
 9. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,591
  6,254
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Знам дека звучи глупо ова, и мене ми е стварно глупо, се до вчера, кога инсталирав касперски на еден лаптоп, почнаа да излегуваат нотификации од него дека некој процес од оперативниот (на брзање бев и не запамтив кој) ја користи веб камерата. Лиценциран Windows 10, нема Face Recognition, ни вируси ни ништо, чисто превентивно се инсталираше антивирусов, и искрено ептен ме изненади, ај да речам ми се причинило, ама неколку пати се повтори тоа и се вклучуваше диодата до камерата. Баш ако стигнам ќе видам во логовите од касперски дали стои и кој процес е тоа.
   
 10. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,032
  2,611
  2 Септември 2012
  Машко
  Има моменти каде што навистина треба да се покрие камерата од лап топот, евентуално од смарт телевизорот (доколку ја има) или смарт камерата/ите за надгледување во вашиот дом доколку ги имате секако.
  За телефоните најмал проблем можат и под ќебе. :p
  Значи моменти не цело време. :)
   
 11. SiPy`

  SiPy`
  Unstoppable

  2,005
  3,353
  23 Јуни 2015
  Машко
  Касиерка без лак
  Шу знам...ја многу пати гол сум се шетал пред лаптопот. Ништо страшно...чекај, чекај...можда затоа ми излагаат реклами како да го зголемите пенисот за само 3 дена?!?! OMG!!!!
   
  Последна промена: 12 Април 2018
  На birdfly, Zeddomazed, JasSum и уште 8 други им се допаѓа ова.
 12. P.Overdrive

  P.Overdrive
  Gaining Experience

  497
  466
  23 Јуни 2010
  - "Кој ќе ме шпионира мене?"
  - "Па што, немам што да кријам."
  - "И да имам, не ми е гајле, нема да бидам политичар."

  Ако низ глава ви се мота варијација на било која од овие реченици, мавајте си шамарчиња додека не ви дојде памет.
   
  JasSum, Dave1 и на Lokvan им се допаѓа ова.
 13. Astro

  Astro
  Guru

  5,485
  6,979
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Imam istrazuvano na ovaa tema bajagi od damna koga sakav da uklucam inkognito kamera na mojot laptop za da ja fatam na delo koleskata koja dodeka ne bev na kompjuter ne ja propustase moznosta da zirne i da se stekne so konkurentna prednost.

  Vo site kameri (jebiga vikaat deka vo site) ima EPROM. Toj eprom dava dozvola ili ne dava za pristap do kamerata. Togas koga ke dade, MORA da svetne sijalicka deka kamerata snima. Toa e kao propis, standard ili nesto drugo.

  Se sekjavam togas deka citav, vo nekoe sredno skolo vo Murrica, na kompjuterite koi im gi davale na ucenicite stavale softver koj gi strimal snimkite od kamerite i koga gi fatija gi osudija robija za proizvodstvo na detska pornografija. Arno ama, zaebot vo procesot bilo toa sto administratorite gi otvarale ekranite i gi premostuvale LED diodite sto indicirale aktivnost na kamerata pa taka kamerite snimale incognito. I ovaa vest bese viral, od togas site pocnaa da lepat lepenki na kamerite bez da ja procitaat i sfatat celata prikazna.

  Robbins v. Lower Merion School District - Wikipedia
  Did School Spy on Kid at Home via Webcam?

  Ne sum siguren dali linkovive se bas za toa sto citav ama ete kako primer vo kontekst na muabetov.

  Sorry za latinica, od nekoja pricina mi se sjeba windows i language support na laptopov pa ke go secham vikendov.
   
  На borcep му/ѝ се допаѓа ова.
 14. damil

  damil
  Gaining Experience

  564
  434
  2 Јануари 2015
  Машко
  Ако треба помош при инсталација пиши слободно ;)

  А со телефониве шу праиме што нема сијаличка? :)
   
 15. Vampo

  Vampo
  Gaining Experience

  363
  242
  24 oктомври 2010
  Машко
  Негде прочитав као демек на МекБук камерата е hard wired со сијаличката, и мора да се упали ако камерата се користи. Нема начин да се заобиколи ова. Не дека праам нешо реклама на Епл.
  Друга работа, многу пати додека го користам телефонот осеќам како да се фокусира камерата, дали слика или не не знам, меѓутоа се слуша тој звук.
  За реклами сите сме приметиле.
  Од друга страна кој гарантира дека не те снимаат цело време додека кажеш Hey Google или Siri ако имаш вклучено?
   
 16. Astro

  Astro
  Guru

  5,485
  6,979
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ние за клецајне шо праиме не постигнавме консензус не па за телефонине :D
  Ништо, телефонот у џеб и тампонирање на џебот, тоа е.
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 17. ARMac

  ARMac
  Unbeatable

  4,859
  5,027
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Сеа ипхон 11 ќе тргнат фронт камера како оправдање за ова, па после и сите други :D :D :D

  Три смајлиња (да не кршам правило)
   
  На SiPy` и bxxxn им се допаѓа ова.
 18. Lokvan

  Lokvan
  Practice makes perfect

  1,325
  1,826
  12 Јануари 2016
  Машко
  Многу работи се „вклучени“ дури и без ти лично да вклучуваш. Не е воопшто потребно ништо конкретно да згрешиш (си згрешил во старт кога си го одбрал ОС-от, или уредот): Vault7 - Home
   
  На Chicco69 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. G4M3R

  G4M3R
  Gaining Experience

  325
  211
  26 Јуни 2012
  Машко
  Kaspersky FTW!!
  [​IMG]

  Или пак касперски го блокира вин10 па он не шпиунира нас како дупли аЏент... tinfoilhatintensifies

  [​IMG]
   
  На Dzole_S му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...