Појаснување околу Bitbucket

Дискусија во форумот 'Perl // Ruby // Python' започната од Steff_92, 16 ноември 2017.

 1. Steff_92

  Steff_92
  Intern

  26
  9
  28 Јули 2017
  Машко
  Ме интересира дали некој користи bitbucket и што им значат тие build minutes ?
  Што е всушност Pipelines ? Не ги сфаќам нивните објаснувања.
  Благодарам.
   
 2. DarkoG

  DarkoG
  On your way to fame

  697
  568
  27 Јуни 2012
  Јас го користам само заради тоа што нудат unlimited приватни репозиториуми за да си го складирам кодот кој го пишувам кој е proprietary, за Pipelines сум слушнал ама врска немам што им значат...
   
 3. Steff_92

  Steff_92
  Intern

  26
  9
  28 Јули 2017
  Машко
  Барав дополнително информации и до некаде го сфатив дека тоа е всушност околина каде што би можел директно твојот проект да го избилдаш, подигнеш и тестираш реално на него.
  Не знам дали точно го разбирам, ама ако е така тогаш тие Pipelines се сосем непотребни, и нема потреба од доплата за нив.
   
 4. gdamjan

  gdamjan
  Gaining Experience

  2,220
  492
  3 Април 2008
  Pipelines е дел од нивниот CI system
  Bitbucket Pipelines - Continuous Delivery | Bitbucket

  не знам дали си се сретнал со поимот CI до сега (https://en.wikipedia.org/wiki/Continuous_integration)?
  Упростено, тоа е систем кој кога ќе push-неш нов код, автоматски го зима најновиот source код го билда и старта тестови.

  нормално сам си подесуваш што значи да го билдаш кодот, а што значи да го тестираш.

  Ова „Pipelines“ е малце побогат CI систем кој може паралелно да прави разлини работи со кодот. На пр. еден pipeline билда, друг тестира, трет ја екстрахира врадената документација итн итн.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели