1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Појачување на рутерTp-link

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Garfield', 6 Март 2019.

 1. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,302
  4,860
  4 ноември 2013
  Машко
  Епа и јас сум човек кој што помага и тоа многу повеќе отколку што мислиш ти и @toplel (и тоа сум помагал на форумов)
  Јас и во ПП ти кажав дека живеам од оваа работа а ти можеше барем ФАЛА да кажиш.

  Се одјавувам од тука.
   
  На spiritBreaker и krema им се допаѓа ова.
 2. Garfield'

  Garfield'
  Gaining Experience

  265
  57
  18 Јануари 2019
  Машко
  работа,дома
  имаш 10 години искуство?
  Но за искуството да имаш се учи,истражува,и гледаш занает после научен.
  Кој пита не скита,секој може да научи што сака не заради тоа што несака.
  Како и сега јас прашувм како да го надградувам рутерот со појака меморија и рам и firmware за да знам и научам овде од форумот ит мк.
  Благодарение на форумот кој го има и секогаш ни треба.
   
 3. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  922
  632
  11 ноември 2015
  Машко
  Јас никој пат не сум рекол фала на човек кој што ми помогнал, тие што ми помогнале знаат какво е моето фала и како јас точно се заблагодарувам. Ти не ми помогна на мене за ништо за да ти речам фала, а ако ми помогнеше ке знаеше како се заблагодарувам јас. :)
   
 4. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,302
  4,860
  4 ноември 2013
  Машко
  Оди прочитај ги пораките.
   
 5. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  922
  632
  11 ноември 2015
  Машко
  Не најдов ништо освен дека сакаш да ставам слики на темата и тамо да ми објасниш. Пратими слика од разговорот на пп да видам.
   
 6. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  922
  632
  11 ноември 2015
  Машко
  Ги најдов, но не гледам да си ми помогнал, али толку ако ти значи едно фала, не е проблем ке ти речам. ФАЛА за помошта.

  Испратено од SM-N950F преку IT.mk форум апликација
   
 7. toplel

  toplel
  On your way to fame

  593
  665
  18 Август 2016
  Машко
  Класично одјавување во смисла: ЈАС vs вие?

  Другар, никој овде не е против тебе, а не ни спомнав дали си правел нешто и колку - едноставно е нерелевантно во случајов, а го дискутираме ради твојот спин кон тоа. Знаењето чувај го или несебично споделувај зошто тоа е поентата на форумот, секој од своја сфера, со своја волја и време. Оние што го вреднуваат своето време, најчесто го вреднуваат и туѓото.

  Тоа што навредуваш нечија интелигенција, а притоа самиот не си запознаен со целта на темава е причината заради која се вклучив во дискусијава. Од морален, човечки аспект.
   
 8. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  903
  1,457
  12 Септември 2013
  Машко
  Јас прочитав погоре дека некого нарекуваш ограничен Сафир. Би ти се допаднало да те наречат тебе таков?
  За рутерот, истото го мислам, немале попаметна работа, па го правеле повеќе да зрачи, па после ќе се жалеле дека се умирало од радијација.
   
  smole, krema и на HardCorec им се допаѓа ова.
 9. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  922
  632
  11 ноември 2015
  Машко
  Гледам дека не си прочитал убаво и не си разбрал убаво, па сега ке ти објаснам што точно значи тоа ограничен.
  Ограничен го нареков дека не гледа нешто што може да се направи и изведе, дека гледа само на право, во стилот дека може рутерот да му се смени рам и флеш а не да се купи нов со исти перформанси.
  Не е секој пат да се купи ново дури и по ефтино да излезе или по скапо. Секој си ужива на свој начин и јас реков дека сум сменил рам и флеш не дека немам пари да си купан нов по јак и по убав, него едноставно уживам да испробувам нови работи кој што не се секојдневни и нај битно да научам нешто ново.
   
  На Garfield' му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Garfield'

  Garfield'
  Gaining Experience

  265
  57
  18 Јануари 2019
  Машко
  работа,дома
  Рутерот без антени неможе да зрачи,само малку и од телот. што се користи зрачи највеќе.
  Инаку јас сакам дали ќе можам да сменам меморија и рамот,тоа ти е исто како usb од 1gb и нема простор за 1mb или хардиск од 120гб нема простор ни 1gb итн слично.
   
  На BlackOuttheWoRlD му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,732
  1,205
  16 Јуни 2010
  Машко
  Добро ајде да се вратиме на темата без лични навреди. Не можам да проценам барем првите 2 страни што е иронично што не е.
  Намерно го имам цитирано постот што е прашање каде да се однесе рутерот за ваква интервенција. Знам дека е изводливо на хардверско ниво да се менуваат работите во рутерот пример за тоа се оние микротик боардс, ама не сум знаел дека некој вакво нешто ке работи на TP Link и тоа уште со залемување и одлемување.
  Главна придобивка што ке ја добиеш со повеќе рам е повеќе корисници на мрежата. А ако ја смениш другата меморија firmware, flash или како и да ја викате каде што е инсталиран ос на рутерот, добивка ти е да инсталираш друг ОС (ако сегашнава е премалку).
  Меѓутоа пред да почнеш со вакви експерименти, прашај се што сакаш да постигнеш. QOS? Не сум сигурен дека процесорчето е способно за нешто многу малтретирање, мое скромно искуство со моето шаоми е дека не сака уопште qos сетинзи(на сток firmware), пошто после кратко време не работи како што треба.
  Ако сакаш да појачаш сигнал, претпоставувам сакаш да ја зголемиш излезната моќ на антените, нешто што е возможно со друг firmware. Тоа е изводливо и без хардверско малтретирање. А ако менуваш антени имај го ова правило у предвид.
   
 12. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  922
  632
  11 ноември 2015
  Машко
  Штета што ги немам сликите па да ги ставам, но ако ми падне пак при рака ист таков рутер ке ставам слики и видео како се прави целата постапка.
   
 13. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  922
  632
  11 ноември 2015
  Машко
  ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ:
  TP-Link WR841N може да се смени рам и флеш меморија само од верзија v9 до v12.
  v13 има повеќе флеш меморија и има друг процесор. За рамот незнам каков е и не сум сигурен дали може да се смени.
   
 14. Garfield'

  Garfield'
  Gaining Experience

  265
  57
  18 Јануари 2019
  Машко
  работа,дома
  Еден ваков имам wr841nd v11,a има ли за mr3420 v2.2? со 15dbi antenna и рам да се појача?
   
  На BlackOuttheWoRlD му/ѝ се допаѓа ова.
 15. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  922
  632
  11 ноември 2015
  Машко
  Треба да го видам на лице место каков рам има или па сликни го рамот и флеш меморијата да ги видам па ке ти кажам.
   
  На BlackOuttheWoRlD му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Garfield'

  Garfield'
  Gaining Experience

  265
  57
  18 Јануари 2019
  Машко
  работа,дома
  Bootloader:
  U-Boot
  CPU:
  Atheros AR9341
  CPU Cores:
  1
  CPU MHz:
  535
  Flash MB:
  4
  RAM MB:
  32

  Atheros AR9341 cpu mhz535,jtag изгледа нема,дали може и jtag да се стави?
  Флеш меморија да е 512мб или 128мб,а рам 256mb?
   

  Прикачени датотеки:

  На BlackOuttheWoRlD му/ѝ се допаѓа ова.
 17. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  922
  632
  11 ноември 2015
  Машко
  ауу.. не сум сигурен дека до толку многу ке може да издржи.
  jtag секој рутер има. (под усб-то се наоѓа, 4-те пина)
   
  На Garfield' му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Alexandar
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  847
 2. cogscape
  Одговори:
  23
  Прегледи:
  1,792
 3. Necromancer
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  1,370
 4. intelacko
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,347
Вчитување...

Сподели

Вчитување...