1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Појачување на рутерTp-link

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Garfield', 6 Март 2019.

 1. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  922
  632
  11 ноември 2015
  Машко
  Што не е јасно?
   
 2. krema

  krema
  Professor

  11,002
  10,536
  24 Јуни 2009
  Машко
  И има ли нешто за крадење? :D
   
  На Глупав и turbiny им се допаѓа ова.
 3. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,302
  4,860
  4 ноември 2013
  Машко
  Лудница брате, лудница.
   
  DrMTR, krema и на Oktar им се допаѓа ова.
 4. krema

  krema
  Professor

  11,002
  10,536
  24 Јуни 2009
  Машко
  Водиме дискусија за појачување на рутер, ете тоа се случува. :)
   
  Oktar, HardCorec и на Chaeld10_8 им се допаѓа ова.
 5. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  922
  632
  11 ноември 2015
  Машко
  Имаше, веке го растурив. :D
   
 6. Garfield'

  Garfield'
  Gaining Experience

  265
  57
  18 Јануари 2019
  Машко
  работа,дома
  ете го човекот кој знае,друже дали можеме да го смениме рамот и меморијата?
  Рам да има 128мб а меморија околу 8гб на овој рутер mr3420 и како си го нарача сам firmware-от од интетнет?и за овој има?
   
 7. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  922
  632
  11 ноември 2015
  Машко
  Лудница
   
  На omegaRED и DrMTR им се допаѓа ова.
 8. krema

  krema
  Professor

  11,002
  10,536
  24 Јуни 2009
  Машко
  :D Не се исплаќа веќе, сега сите користеме flat rate net. :)
   
 9. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  922
  632
  11 ноември 2015
  Машко
  Треба да се провери дали подржува 128мб рам, а за флеш меморијата се нарачува од интернет истиот модел на чип што го користи рутерот само со повеке меморија. Инаку флеш меморијата ја добиваш празна, ти треба програмер за да ги ископираш податоците од предходниот флеш. Многу од програмерите за биос чипови фаќаат.
   
  На igor_igor и Garfield' им се допаѓа ова.
 10. Garfield'

  Garfield'
  Gaining Experience

  265
  57
  18 Јануари 2019
  Машко
  работа,дома
  Сум пробал двапати на еден рутер преку jtag на linksys wr54gl,30-40 Firmware пробани и потоа не сакаше грееше цел и рикна рутерот,уште малку ќе почнеше пластиката да де топи.
   
 11. toplel

  toplel
  On your way to fame

  593
  665
  18 Август 2016
  Машко
  Што е лудница? Собери храброст и извини се на членот за навредите, срамота е вакво однесување од „угледни“ членови.

  Нештово е физички возможно, а доколку не си слушнал или видел тоа не е репер дали функционира или не.
   
  На Garfield' му/ѝ се допаѓа ова.
 12. krema

  krema
  Professor

  11,002
  10,536
  24 Јуни 2009
  Машко
  Си го брикнал. :D

  @BorisSapphire
  Кој беше еепромот и со кој го замени кај тебе (пиши точен модел)?
   
 13. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  922
  632
  11 ноември 2015
  Машко
 14. Garfield'

  Garfield'
  Gaining Experience

  265
  57
  18 Јануари 2019
  Машко
  работа,дома
  Му ставив од некој појак со dd wrt и се збрка почнаа да се исккучуваа оваа wps копчето бело да свети,го оставив така 6 месеци и пак пробам не само грееше.
   
 15. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,302
  4,860
  4 ноември 2013
  Машко
  Нема за што да се извинам.
  Не е ни важно дали е возможно или не, да земеш и да правиш ваков зафат на рутер од 800 денари едноставно не вреди, бидејќи за 1500-2000 денари има рутер кој ке ги задоволи неговите потреби.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,645
  4,133
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Јас такви си купив за 50 денари. Си земав 3 за 150 денари. :)
   
  krema, Garfield' и на HardCorec им се допаѓа ова.
 17. Garfield'

  Garfield'
  Gaining Experience

  265
  57
  18 Јануари 2019
  Машко
  работа,дома
  лол да не вреди,како нема да вреди имаш тотално сите опции кои ќе ти требаат,иако велиш така што фајда си купив антенна со рутер околу 2500 и е sh*t сличен домет има на обичен рутер.
  А после појачувањето на рутерот повеќе домет има од разлика на претходно,и имаш опции кои зафаќаат меморија vpn,terminal,aircrack,shutdown timer,и мн. други опции кој ќе ги нема поскапиот рутер.
   
 18. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,779
  3,884
  12 Јануари 2016
  Машко
  Требаше да ставиш предупредување за „графичка содржина“. Кога почна да го сече рам чипот со скалпер... :minishock:

  Ама немаат сите станица со топол воздух и... Еј ама секоја чест, со онаков крш леткум човекон ипак ја заврши работата. Браво. :)
   
  На BorisSapphire му/ѝ се допаѓа ова.
 19. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  922
  632
  11 ноември 2015
  Машко
  Пред некој ден бев искоментирал на една тема, ние сме тука на форумот да си помагаме еден на друг и да придонесуваме нови работи на форумот и членови кој не се толку нафлезени во ИТ светот да им помогнеме колку што можеме со нашето искуство.
  Мразам луѓе што коментираат на теми без потреба и се исмејуваат на членови кој што немаат доволно искуство.

  Ти си ограничен, такви луѓе како тебе ги гледам како што им ставаат на магарињата да гледаат само напред, ти едноставно не си ни прочитал ни па знаеш дека некој рутери им се менуваат рам и флеш мемории. Не значи дека си ставил два сертификата на профилната и дека се знаеш. (без навреди)

  Рутерот дали е од 800 денари или од 10.000 денари, тоа не е битно, битно е да тоа што ти прави ќејф, и јас имам дома Mikrotik па си испробувам нови работи како на пример ова со менување на рам и флеш. Ти ако си ограничен со финансии тоа не значи дека треба да исмејуваш членови на форумот. Јас до сега сум зае*ал минимум 10 рутери и не жалам за тоа, поради тоа што сум научил нови работи, и имам финансии да си пружам такви задоволства, долкоку ти немаш мислам дека нема потреба да коментираш на тема каде што немаш познавање за некој работи.

  Јас се гордеам со луѓе како мене што испродуваат секакви работи, а не ограничени.
   
  На toplel му/ѝ се допаѓа ова.
 20. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,302
  4,860
  4 ноември 2013
  Машко
  Немој да си се фалиш самиот, смешно изгледаш :)

  Јас не сум ограничен, со ова се заминавам повеќе од 10 години, имам повеќе искуство колку ти што имаш коса на главата.

  Пошто спомна дека си "богат" и имаш ОГРОМНО познавање, па ти беше тој што ме замараше 2 недели во ПП за да ти го исконфигурирам микротикот? Од каде толку се рассили сега, незнам... после толкаво објаснување и цртање како да си го решиш проблемот ти сепак не успеа, а кога побара да ти го средам проблемот (да сум влезел во микротикот и да ја средам работата) јас ти кажав дека истото ке го направам за одреден надомест... абе барем да кажеше едно ФАЛА. Испари од ПП.
  Богаташу, уживај си.

  Друга работа, ти можеш да му ставаш антени на рутерот колку сакаш, еве јас ке ти поклонам Omni антена од 21dBi, стави ја на рутерот ама нема да имаш ефект, едноставно радиото на самиот рутер е ограничено со mW.

  Не за џабе постојат рутери од 800 денари и рутери од +200 евра, исто како што има CPU за 500 денари и CPU за 10.000.
   
  Последна промена: 7 Март 2019
 21. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  903
  1,457
  12 Септември 2013
  Машко
  Без навреди ако не ги познавате личностите.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 22. toplel

  toplel
  On your way to fame

  593
  665
  18 Август 2016
  Машко
  Фактот што упорно не признаваш грешка и продолжуваш како сѐ да е најнормално, во најмала рака е арогантно. Одлика на елитизам, условна супериорност? Што?

  Зошто, за секој нафат, изрично потребно е да биде исплатливо?! Батали ентузијазам или експерименти од чиста човекова природа. Гледајте сѐ да е исплатливо немојте од ќејф нешто да напрајте во животов. И процесорите да си ги вратите на "stock" фрекфенции - влечат многу струја.
   
 23. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  922
  632
  11 ноември 2015
  Машко
  Чисто да си знаеш, имам колега кој што работи повеке од 20години со мрежа, мислиш дека немошам да го викнам кај мене да ми го конфигурира рутерот за моите не секојдневни барања? Многу си грешка, пишав на темата за Микротик да ми објасни некој колку што може, да за многу работи кој што не ги знаев се консултирав со колеката и ми помогна. Некогаш се мачам со саати и денови за некој работи затоа што имам голем инает и не прашувам никој за да ми помогне додека не стигнам до тој степен да откачам, тогаш барам некој да ми помогне. Јас сум човек на кој што ке му помогнам на секој со мојето искуство што го имам, за богат не сум богат, ДА ти пишав на ПП да ми помогнеш, ти ми рече дека си наплаќаш за твоето искуство, тоа си е твое. Чисто да си знаеш дека не ми е проблем да ти платам и да ми го конфигурираш, не гледам ништо корисно од тоа,корисно е само дека моето барање е исполнето,корисно гледам некој да ми објасни и да пробам сам и да се помачам.
   
 24. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  922
  632
  11 ноември 2015
  Машко
  Навредив некој?
   
 25. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,605
  7,639
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Членот видел ова

  [​IMG]

  И сега сака од некој рутер што го има да го направи истото. Е сега што ни едното ни другото не работат и крадење интернет од кафулиња е дно дна е друга работа.

  Инаку антената - (УСБ вифи е уствари) е 10 долари на али.

  US $10.92 20% OFF| New Arrival 200m Long Range Password Cracking Dual Antenna USB WiFi Receiver Adapter Decoder -in Network Cards from Computer & Office on Aliexpress.com | Alibaba Group
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Alexandar
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  847
 2. cogscape
  Одговори:
  23
  Прегледи:
  1,792
 3. Necromancer
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  1,369
 4. intelacko
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,347
Вчитување...

Сподели

Вчитување...