Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Појачување на рутерTp-link

Garfield'

Баниран/a
18 јануари 2019
299
59
Blisku Berovo
Здраво
Зошто нема tomato Firmware за tp-link?
И дали може да сменам firmware на еден рутер Tp-link Mr3420 v2.2?
Пробано е но несака да се смени,како се мени верзијата на рутерот или дали може да се едитира во чипот за да прима?
И каде може во скопје да му стават повеќе рам и меморија на чип?
 

krema

Epic
24 јуни 2009
14.904
14.669
youtu.be
Можеш да ставеш DD-WRT на овој рутер (мораш да провериш која ревизија е), но останува енигма што всушност сакаш од рутерот?
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.570
5.466
dominion.mk
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 12400F
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 2TB
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x16gb
Video card
GTX 1660 Super
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Здраво
Зошто нема tomato Firmware за tp-link?
И дали може да сменам firmware на еден рутер Tp-link Mr3420 v2.2?
Пробано е но несака да се смени,како се мени верзијата на рутерот или дали може да се едитира во чипот за да прима?
И каде може во скопје да му стават повеќе рам и меморија на чип?
Се заебаваш со нас или си сериозен?
 

krema

Epic
24 јуни 2009
14.904
14.669
youtu.be
Членот сака да го појача рутерот со меморија, што е тука нејасно. :)
 

despotovikj

On your way to fame
7 март 2014
1.237
678
Skopje
despotovikj's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X + AMD Ryzen Wraith Prism RGB
Motherboard
ASUS TUF GAMING ATX B550-PLUS
Storage
500GB Samsung 980 NVMe M.2 + ADATA LEGEND 710 512GB
PSU
CoolerMaster Elite V3 500W
RAM
x2 Kingston 8GB 3200MHz DDR4 CL16 DIMM FURY Beast RGB
Video card
GeForce® GTX 1660 SUPER™ OC 6G
Case
ATX Midi Tower Case Deepcool CC560 Black
Mouse
ASUS ROG Strix Impact II Wireless
Keyboard
AOC GK500 Gaming Full RGB Mechanical Keyboard
Audio
AOC GH300 USB Gaming Headset
Monitor
AOC Gaming Monitor 24G2SAE 1080p/VA/165 Hz
OS
Windows 11 PRO
Пред 10 секунди ми стигна трофеј за 5 години на форумов.. што се не прочитав до сега.

извинете за офф.
 

Cika

Practice makes perfect
8 декември 2009
2.741
1.578
За чипување на рутер имам слушнато дека прават во струмица, ама не се препорачува за стари модели. Конкретно за овој модел не сум сигурен, ама можеш да му ставиш уште две антени пример. Се фаќаат од микротик ,@HardCorec ќе ти обезбеди.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.570
5.466
dominion.mk
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 12400F
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 2TB
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x16gb
Video card
GTX 1660 Super
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Да бев админ ке му обезбедев нешто друго.
 

krema

Epic
24 јуни 2009
14.904
14.669
youtu.be
Еве пример како може со SD мемориска карта да се појача, овој ти е со 2Gb појачување но можеш да ставеш и 64Gb.

dsc02329_small_173.jpg


Или друг пример овде со сите детали (step by step), не е исти рутерот ама у глобала постапката е иста.

Е сега, овие од Струмица не се лоши ама има и подобри во Гевгелија, дечките набавуваат оригинални делови за појачување од грчка така да за квалитетот не треба да се дискутира, а и си ја знаат работата (професионалци).
 

Garfield'

Баниран/a
18 јануари 2019
299
59
Blisku Berovo
Да бев админ ке му обезбедев нешто друго.
Не ми е јасно зошто занос да си бил админ.
Јас прашувам човечки не мешам да ли да беше ти админ или не.
Има овде главни во форумот кои се админи,ако сум згрешил одма ќе добив бан од админите.
Кажав дека сакам да го надградувам овој рутер до меморија и рам и firmware.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.570
5.466
dominion.mk
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 12400F
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 2TB
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x16gb
Video card
GTX 1660 Super
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Абе како ке надградиш рам и меморија на рутер, каде си го видел тоа жити се?
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.570
5.466
dominion.mk
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 12400F
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 2TB
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x16gb
Video card
GTX 1660 Super
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Рутерите си имаат рам меморија но не можеш таа меморија да ја "зголемиш" - "надградиш", а за да ставиш диск на рутерот, поточно да направиш FTP сервер, рутерот треба да има поддршка за таа работа и да има USB порт на него, во спротивно ништо не правиш.
 

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1.318
1.076
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro

turbiny

Gaining Experience
20 декември 2016
223
113
Рутерите си имаат рам меморија но не можеш таа меморија да ја "зголемиш" - "надградиш", а за да ставиш диск на рутерот, поточно да направиш FTP сервер, рутерот треба да има поддршка за таа работа и да има USB порт на него, во спротивно ништо не правиш.

Можеби има некој од кина што ги прави исто како ајфонот...
е сеа дали вреди или се исплати тоа е друг муабет.


N56 via jailbroken Monarch
 

krema

Epic
24 јуни 2009
14.904
14.669
youtu.be
^Ете топ.
биг лајк :)

@BorisSapphire
Дали му стави појак рам и да, ме интересира зошто го менеше флешот?
 
Последна промена:

Sapphire

On your way to fame
11 ноември 2015
1.182
787
3DPrinting.MK
^Ете топ.
биг лајк :)

@BorisSapphire
Дали му стави појак рам и да, ме интересира зошто го менеше флешот?
Да му ставив повеке рам мислам дека имаше 32мб рам, а му ставив 64мб. Флеш меморијата мислам дека беше 4мб, а му ставив 16мб, му ставив заради тоа што ddrwt-то ми ја искористуваше цела флеш меморија.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.622
17.111
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Што се случува тука по ѓаволите???
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.230
Мислења
976.978
Членови
35.540
Најнов член
Matej213
На врв Дно