• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Поголема застапеност на веб страна

  • Ја почнал/а темата
  • #1

anemane

Intern
14 март 2008
49
0
Ве молам, ако може некој да ми каже како една веб страна да биде повеќе застапена на интернет, т.е кога ќе се пребарува некој поим со некој пребарувач (пр. со Google), да ја даде страната во која се содржи тој збор.
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Има и друг начин , ако ставиш код во страната. Во <head> тагот пиши го ова :
<meta name="description" content="Тука пишуваш што има на твојата страна." />
<meta name="keywords" content="тука ставаш клучни зборови,клучен збор 1, клучен збор 2, клучен збор 3 и тн." />
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

anemane

Intern
14 март 2008
49
0
Ти благодарам на мислењето, но веќе го пробав тоа,т.е

<meta name="author" content="објаснување">
<meta name="description" content="објаснување">
<meta name="keywords" content="објаснување1, објаснување2"/>
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
Епа почекај Google да те индексира и ако имаш добра содржина тогаш можи и ќе те стави меѓу првите страни, ако не, барај се на крај.:)
Но не зависи се од содржината и клучните зборови, треба да го рекламираш сајтот, link building и тн. за да имаш подобри резултати на Google.
Најдобро, стави го сајтот во Google Webmaster Tools да си имаш преглед до кај си.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

anemane

Intern
14 март 2008
49
0
Се обидов со Google Webmaster Tools , и сега треба да се Верифицира сајтот.
Кој метод да го изберам со Upload an html file или so add meta tag?
Која е разликата?
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
Со првото, ќе закачиш во главниот фолдер од сајтот еден фајл со име кое ќе ти го даде Google.
Со второто, додаваш неколку реда код, исто така дадени од Google.
Јас преферирам првото.

Следен чекор, sitemap.
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Треба внимателно да одбереш кои клучни збророви ќе ги ставиш во мета и ќе бидеш меѓу првите на веб пребарувачите. Само додека те индексира гугл незнам колку време се чекаше.. недела ли, месец ли....
I'm not sure
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Не е со до meta тагот и клучните зборови. За да бидеш меѓу првите страници во Google треба да исполнуваш многу други критериуми, како на пример застапеност на зборот во страната, застапеност на зборот во првите делови од страната... прочитај добро линкот што го даде MetalGear.
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
Oblasta za razgovor e golema.... Sledi gi predlozite shto ti gi dadoa da prochitash SEO (Search Engine Optimization), proguglaj...

Isto taka prochitaj gi temite vo e-marketing i e-biznis sekcijata. Bi trebalo da najdesh korisno info bidejki imashe nekolku konstruktivni i dobri diskusii. Kako na primer ovaa.

Pozdrav
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,699
Мислења
855,856
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно