• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Podreduvanje na redovi po abeceda vo EXCEL

  • Ја почнал/а темата
  • #1

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1,685
342
Imam lista od okolu 600 redovi vo nekolku koloni. E sega sakam podatocite da gi podredam po abeceda spored odredena kolona.

Sto sakam da kazam e na primer imam tabela

Bobi | 5 | Ohrid
Andrej | 4 | Skopje
Krste | 4 | prilep.

e sega sakam da gi podredam taka sto kje dobijam

Andrej | 4 | Skopje
Bobi | 5 | Ohrid
Krste | 4 | prilep.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Селектирај ја колоната по која сакаш да се подредат податоците и оди Data -> Sort.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,671
Мислења
862,044
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно