• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Подобрување на квалитет на видео

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
151
55
Кој софтвер би го предложиле за подобрување на квалитет на видео?
Не ми треба да го направи 4K или full hd 1080p, доволно ми е и HD Ready (720p), имам околу 9 часа видео мп4 формат.

Го симнав софтверот на Topaz Labz но со мојата конфигурација за да го обработи ќе ми требаат месеци, грубо на сегмент од 10 минути пишуваше 14 часови.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,028
29,035
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Која конфигурација?

Која верзија на Топаз?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,028
29,035
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Topaz Video Enhance AI v2.1.0 го симнав од рутракер.

Lenovo Ideapad V15, 8ma generacija i5 procesor, 1tb hdd, 12gb ram, intel hd 620 graficka.
2.1.1 e последна верзија, НЕ ЗНАМ ама мислам дека на оваа процесирањето е подобрено за 3-4x можно е да е и на твојата, но пробај со новата.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,855
3,213
2.1.1 e последна верзија, НЕ ЗНАМ ама мислам дека на оваа процесирањето е подобрено за 3-4x можно е да е и на твојата, но пробај со новата.
Ништо не добива со 2.1.1, два три ситни бага се отстранети на кои и онака нема да наиде. А мислам дека забрзувањето на процесирањето е само кај гигапиксел за фотографии, не и кај овој за видео.

Го симнав софтверот на Topaz Labz но со мојата конфигурација за да го обработи ќе ми требаат месеци, грубо на сегмент од 10 минути пишуваше 14 часови.
Пробај на неколку различни парчиња од по десетина секунди, види каков ќе си задоволен резултатот за да одлучиш дали се исплати да го правиш на цело видео. Од демоата до реалноста разликата е голема :)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,028
29,035
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Ништо не добива со 2.1.1, два три ситни бага се отстранети на кои и онака нема да наиде. А мислам дека забрзувањето на процесирањето е само кај гигапиксел за фотографии, не и кај овој за видео.

Пробај на неколку различни парчиња од по десетина секунди, види каков ќе си задоволен резултатот за да одлучиш дали се исплати да го правиш на цело видео. Од демоата до реалноста разликата е голема :)
Кај мене разлика има огромна од пред некој месец и 2 2.1.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
151
55
2.1.1 e последна верзија, НЕ ЗНАМ ама мислам дека на оваа процесирањето е подобрено за 3-4x можно е да е и на твојата, но пробај со новата.
Ќе ја побарам оваа верзија по торенти, на рутракер таа што ја пишав е последна.

Ништо не добива со 2.1.1, два три ситни бага се отстранети на кои и онака нема да наиде. А мислам дека забрзувањето на процесирањето е само кај гигапиксел за фотографии, не и кај овој за видео.

Пробај на неколку различни парчиња од по десетина секунди, види каков ќе си задоволен резултатот за да одлучиш дали се исплати да го правиш на цело видео. Од демоата до реалноста разликата е голема :)
Го пробав на ептен мал сегмент, ок е квалитетот, ама проблемот е што е неизводливо барем не со оваа конфигурација, не можам да го пуштам лаптопот да врти само на ова со месеци без престан (работам на истиот).

Не знам дали има други софтвери кои се помалку захтевни на компјутерска моќ (графика особено) и кои би дале резултат (не барам да е кој знае колку добар квалитетот, со 720p ќе бидам пресреќен).

Или пак дали има некои што нудат користење на клауд со поголеми перформанси за разумна цена, па истото што кај мене би го процесирал лаптопот за месец дена да го извртам таму за 2-3 дена.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,028
29,035
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Ќе ја побарам оваа верзија по торенти, на рутракер таа што ја пишав е последна.


Го пробав на ептен мал сегмент, ок е квалитетот, ама проблемот е што е неизводливо барем не со оваа конфигурација, не можам да го пуштам лаптопот да врти само на ова со месеци без престан (работам на истиот).

Не знам дали има други софтвери кои се помалку захтевни на компјутерска моќ (графика особено) и кои би дале резултат (не барам да е кој знае колку добар квалитетот, со 720p ќе бидам пресреќен).

Или пак дали има некои што нудат користење на клауд со поголеми перформанси за разумна цена, па истото што кај мене би го процесирал лаптопот за месец дена да го извртам таму за 2-3 дена.
Проблемот е што ти не ни имаш графика, интегрирана не се рачуна извини. Mислам дека 480p процесирано во Gigapixel ќе изгледа далеку подобро од 720 стандард.
 
Последна промена:

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,650
8,955
Скопје
Го симнав софтверот на Topaz Labz но со мојата конфигурација за да го обработи ќе ми требаат месеци, грубо на сегмент од 10 минути пишуваше 14 часови.
Не верувам дека има други програми што подобруваат видеа на поразличен начин кој би ти завршил за побрзо време.
Дури и да има, што знам што би ти значело тоа „малку подобрување“.
Моето искуство со неколку различни верзии од Топаз дава многу голема разлика во брзината.
Да пробаш со постара верзија? На i5 осма генерација со интегрирана, со постара верзија 1.2.2 беше многу побрзо отколку на 1.7.1 кога тестирав.
За 1 минута видео 40 минути му требаше што е дупло побрзо од твоево 10 минути - 14 саати.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
151
55
Проблемот е што ти не ни имаш графика, интегрирана не се рачуна извини. Mислам дека 480p процесирано во Gigapixel ќе изгледа далеку подобро од 720 стандард.
Не ни викам дека имам, далеку од тоа дека воопшто и ми треба за секојдневно работење, ова ми затребува прв пат :) (не гејмам, не работам графика воопшто, за Visual Studio ова што го имам ми брка работа).

Не верувам дека има други програми што подобруваат видеа на поразличен начин кој би ти завршил за побрзо време.
Дури и да има, што знам што би ти значело тоа „малку подобрување“.
Моето искуство со неколку различни верзии од Топаз дава многу голема разлика во брзината.
Да пробаш со постара верзија? На i5 осма генерација со интегрирана, со постара верзија 1.2.2 беше многу побрзо отколку на 1.7.1 кога тестирав.
За 1 минута видео 40 минути му требаше што е дупло побрзо од твоево 10 минути - 14 саати.
Ќе пробам со постара верзија. Мало подобрување ми се однесуваше на финалниот квалитет, од тоа што го видов на видеа со Топаз пробуваат од стари видеа да направат 4K, кај мене во случајов пробувам од 240p видеа снимани пред повеќе години да направам 720p.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,650
8,955
Скопје
Ќе пробам со постара верзија. Мало подобрување ми се однесуваше на финалниот квалитет, од тоа што го видов на видеа со Топаз пробуваат од стари видеа да направат 4K, кај мене во случајов пробувам од 240p видеа снимани пред повеќе години да направам 720p.
А дали проба sample за да видиш дали воопшто вреди тоа што ќе испадне?
Не е магичен ни Топаз :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #12

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
151
55
А дали проба sample за да видиш дали воопшто вреди тоа што ќе испадне?
Не е магичен ни Топаз :)
Пробав на многу мал сегмент и беше подобро, не којзнае што али подобро :)

Во некои подобри времиња кога 1 графичка нема да биде колку еден бубрег (и ќе ја има да ја купиш) ќе пробам да ги правам 4к :D засега само малку подобри да не мора да ги гледаме на лаптоп оти на ТВ е катастрофа (50").
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,855
3,213
Кај мене разлика има огромна од пред некој месец и 2 2.1.
Ама пред некој месец не си ја имал 2.2.0
Моето искуство со неколку различни верзии од Топаз дава многу голема разлика во брзината.
Да пробаш со постара верзија? На i5 осма генерација со интегрирана, со постара верзија 1.2.2 беше многу побрзо отколку на 1.7.1 кога тестирав.
За 1 минута видео 40 минути му требаше што е дупло побрзо од твоево 10 минути - 14 саати.
Во новите верзии има повеќе алгоритми и во зависност од тоа кој алгоритам е одбран, се добива впечаток дека побавно или побавно работи. А зависи и од содржината и карактеристиките на самото видео. Две различни видеа со иста должина и со истите поставки нема исто брзо да се процесираат.
Или пак дали има некои што нудат користење на клауд со поголеми перформанси за разумна цена, па истото што кај мене би го процесирал лаптопот за месец дена да го извртам таму за 2-3 дена.
Види го pixop, само не е баш евтино. Бесплатно има десет секунди, доволно да оцениш дали ќе ти се исплати.

Ама од 240p прашање е дали може и до SD да се дојде.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,028
29,035
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Ама пред некој месец не си ја имал 2.2.0
Во новите верзии има повеќе алгоритми и во зависност од тоа кој алгоритам е одбран, се добива впечаток дека побавно или побавно работи. А зависи и од содржината и карактеристиките на самото видео. Две различни видеа со иста должина и со истите поставки нема исто брзо да се процесираат.
Види го pixop, само не е баш евтино. Бесплатно има десет секунди, доволно да оцениш дали ќе ти се исплати.

Ама од 240p прашање е дали може и до SD да се дојде.
Да де кажав од пред неколку месеци. Не знам за наспроти 2 2.0, но постарите верзии, огромна разлика е, и сега е веќе супер користлив програмот.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,855
3,213
Да де кажав од пред неколку месеци. Не знам за наспроти 2 2.0, но постарите верзии, огромна разлика е, и сега е веќе супер користлив програмот.
Се разбираме де, ама муабетот беше дека @Mechanic веќе работел на 220 и премин на 221 ништо нема да му промени.
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,701
1,513
sistrum.mk
Било која верзија да инсталира процесот ке биде спор на тој лаптоп.
Подобро да најде некој кој ке му ја среди снимката и да си плати или да позајми дектоп со добра грфичка/и.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,804
Мислења
850,745
Членови
29,490
Најнов член
cadi1
На врв Дно