Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Подобар Wi-Fi сигнал

viktor

Intern
8 април 2007
36
0
viktor.lugola.net
Од пред 7-8 месеци морам да користам Wi-Fi интернет и од тогаш се интересирам за начини како да стигнам до подобар сигнал. Неодамна налетав на интересно клипче од Марк Ериксон. Во што се состои приказната: Типчето тврди дека обичен мрежен кабел намотан како калем околу мобилен телефон и едниот крај од телефонот приклучен во мрежниот порт може да служи како надворешна антена за безжичната картичка, па уште ако така обвитканиот телефон се постави во вангла во внатрешната страна обложена со алуминиумска фолија сигналот ќе биди уште подобар (подобар сигнал имаат 3G телефоните). Јас нажалост немав среќа пробав со неколку мобилни телефони(LG xxxx, Nokia 6280, SonyErikcsson k300i) ама не успеав. Ако некој пробал и му успеало нека кажи.

Фор мор инфо:
http://www.marksinfinitesolutions.com/
http://www.youtube.com/v/LY8Wi7XRXCA
 

HyBRiD_HeLL

Intern
13 април 2007
106
1
За да направиш подобар сигнал имаш неколку опции...

1) Хардверски со засилувач(колку ќе ти го засили твојот сигнал на АП-то толку од бучавата што ја ствара ќе ги заслаби околните клиенти и АП-иња)
2) Хардверски со мод на АП(аксес поинт)
3) Добра купена антена
4) Добар мод на АП-то

..Инаку поентата ми е што никогаш не ги гледај тие безвредни туторијали на нет за тоа како да направиш кантена и слично.
Тие домашни уреди се за на отворен простор каде што има мин или ич етер.
Башка за да направиш една антена ќе потрошиш куп пари и не ти е сигурно дали ќе ти успее, додека од Дасто за 1500 имаш солиден грид.
Конкретно за твојот пример за засилувач со мрежен кабел мислам дека нема да успее бидејќи сите тие фори се доколку сакаш да фатиш радио сигнал, конкретно за вифи потешко, башка бакарот ти е каде каде подобар за фаќање сигнали.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.915
3.993
www.iwmnetwork.com
Кажаното не го аргументирам, HyBRiD_HeLL, но не е целосно точно. Сигналот на Wi-Fi зависи од многу разни околности и неможе секогаш едно нешто да работи во разни сценарија. Пред некое време (година и нешто па и повеќе) благодарение на антена направена од Pringles кутија имав задоволителен сигнал отколку првичниот.

Постојат многу разни начини за засилување на Wi-Fi сигналот, доколку имате на ум некој... седнете испробајте го... верувајте и на практиката и базирајте го своето мислење врз основа на тоа.
 

HyBRiD_HeLL

Intern
13 април 2007
106
1
Со антени и слични реквизити домачици како што би рекле србите испробувавме уште со гајтенлесс а подоцна и скопје вифи.
Кантената како таква лесно се гуши и нема ефективност.Имаше едно типче од центар кое фаќеше линк со нас во аеродром само што има 5 мин и 23:55 часа нема.Обично и производителите на истите викаат дека се за затворен простор.Инаку да можеби е добра ако сакаш да провериш дали има или нема сигнал за снифање, кепчуринг на податоци и слично од кратка дестинација.
 

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
абе читав еден текст во кој казуваше дека измислиле некоја течност кја се прскала околу ПЦ-то значи кај што врват брановите и со тоа се забрзувала ратата на пренос, демек се одлободувале некои честички кои на околината и давале поголема енергија и сл. Производов беше комерцијален и можеше да се порача преку интерент. Ама сега не ми текнува како се викаше, кај нас во продавници сигурно нема такви нешта.
 

dani_janev

Intern
19 април 2007
280
7
e wifi, kako loso zvuci toa!

koristam wifi uste koga bese test periodot i sum pominal niz dosta samo za podobar signal.

a se sekavate li kako se falese generalniot im direktor deka za kratko vreme ke go pokrie celo skopje. Ali si pocnaa Wadsl i sea vidoa kaj se parite i normalno u edno kapitalisticko opstestvo ne im se isplaka da investiraat u nesto sto poslabo nosi profit. Megutoa so toa ne se pokazuvaat kako profesionalna kompanija. Znaci site sto sme na toa sranje od internet treba da razmisluvame za drugo resenie, pobrgu. Access pointite koi im se padnati nikoj nema namerada gi poprava.
A da, prasanjeto za podobar signal, do den denes nivniot sweex uste mi stoi u konzerva od grasok i moze da se pofalam deka imam 76 posto jacina na signal (samo ne znam uste kollku dolgo)
 

ajduk

Intern
25 септември 2007
3
0
Bi Ve zamolil da mi pomognete.Koristam Wi-Fi usb stick montiran na satelitska antena koja dava odlicni rezultati.Ali moram sega poradi nov raspored da signalot od wi--fi usb-to go donesam na bogami 15 metri pa po pat dosta oslabuva.probav so ftp kabel,nema rezultat.Ako znaj nekoj neka kazi.Odnapred blagodaram
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.122
Мислења
975.035
Членови
35.428
Најнов член
sefeee
На врв Дно