• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Подигање пари од Neteller/Skrill со најмала провизија

• Ја почнал/а темата

BEST

Gaining Experience
10 јуни 2011
311
278
@Ragnar сајтот на Papaya.eu е wordpress :D
многу несериозно некако за таков бизнис, но ајде да речеме дека не е многу страшно тоа :)
ке ги разгледам но би почекал да ја додадат македонија :)

Јас колку што сваќам со досегашното истражување, сајтовиве што нудат МастерКард (освен Payoneer) ја укинаа македонија, односно бараат да сме од SEPA Country (odnosno EEA)
Додека кај VISA нема проблеми (а веројатно и провизиите им се подобри периодов, само што поради некоја причина до сега многу малку од „виртуелниве банки“ ја нудеа виза...

Јас сеуште чекам картичка од ePayments па ке видиме :)

Мене ми изгледа како најдобра варијанта, да најдам некој пријател што живее во СЕПА Држава и да ми регистрира Скрил и Нетеллер на негово име и да извади картици за истите, и да ми ги даде...
со оглед на тоа што парите што ке стигаат на тие картички, нема да бидат трошени во државата кај што се регистрирани акаунтите, автомацки и не подлежат под нивните даноци (така сум јас информиран) и истиот тој пријател не би имал никакви проблеми со тоа што јас користам „негови“ виртуелни акаунти...

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,104
1,195
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
OS
Windows 10 Pro
@Ragnar сајтот на Papaya.eu е wordpress :D
многу несериозно некако за таков бизнис, но ајде да речеме дека не е многу страшно тоа :)
ке ги разгледам но би почекал да ја додадат македонија :)

Јас колку што сваќам со досегашното истражување, сајтовиве што нудат МастерКард (освен Payoneer) ја укинаа македонија, односно бараат да сме од SEPA Country (odnosno EEA)
Додека кај VISA нема проблеми (а веројатно и провизиите им се подобри периодов, само што поради некоја причина до сега многу малку од „виртуелниве банки“ ја нудеа виза...

Јас сеуште чекам картичка од ePayments па ке видиме :)

Мене ми изгледа како најдобра варијанта, да најдам некој пријател што живее во СЕПА Држава и да ми регистрира Скрил и Нетеллер на негово име и да извади картици за истите, и да ми ги даде...
со оглед на тоа што парите што ке стигаат на тие картички, нема да бидат трошени во државата кај што се регистрирани акаунтите, автомацки и не подлежат под нивните даноци (така сум јас информиран) и истиот тој пријател не би имал никакви проблеми со тоа што јас користам „негови“ виртуелни акаунти...
Звучи како добар план. Инаку Papaya ја спомнав бидејќи работев на еден мал проект за Payment methods поддржани од популарните онлајн казина и меѓу другите се појави и оваа картичка. Има интересно име во секој случај :)

• Ми се допаѓа
Реакции: BEST
  • Ја почнал/а темата

BEST

Gaining Experience
10 јуни 2011
311
278
факт е дека највеке ги сакам тие мали сајтови за плаќање, тие се задоволни со ситни провизии и тек се пробиваат на пазарот...
Интересна опција е и MoneyPolo (они имаат ВИЗА) но сеуште не аплицирав таму, провизиите им беа лоши кога последен пат ги гледав...

• Ја почнал/а темата

BEST

Gaining Experience
10 јуни 2011
311
278
Момци, има ли новости на нашава тема :)
Малку сум "закржлавел" околу интернет плаќања и примања пари... Имам 100+75€ на 2 скрил акаунти, некој некоја финта како да ги извадам без (или со минимална) прпвизија?

tomi

Guru
16 април 2007
9,829
9,009
Скопје
да ја освежиме малце темава, некој да не најде решение за примање на пари без големи провизии со други картички?

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,038
1,233
Момци, има ли новости на нашава тема :)
Малку сум "закржлавел" околу интернет плаќања и примања пари... Имам 100+75€ на 2 скрил акаунти, некој некоја финта како да ги извадам без (или со минимална) прпвизија?
Друже можда ќе можам да ти излезам во пресрет да ти ги извадам парите од Скрил (или од Нетелер).
Пиши ми ПП ако уште ги немаш извадено, ќе најдеме чаре ;)

Geca13

Intern
9 февруари 2019
3
1
Здраво дечки, дали некој има повлекувано пари од skrill на банкарска сметка? Јас досега повлекував на картичка и си ги плаќав тие 7,5% ама преку банка пишува дека провизијата е само 5,5 евра и нормално за повисоки суми излегува многу поевтино ама малку ми е неверојатно дека само на тие 5,5 евра ќе остане, дали некој знае дали има некои други скриени провизии?

null_ptr

On your way to fame
20 ноември 2013
619
583
Здраво дечки, дали некој има повлекувано пари од skrill на банкарска сметка? Јас досега повлекував на картичка и си ги плаќав тие 7,5% ама преку банка пишува дека провизијата е само 5,5 евра и нормално за повисоки суми излегува многу поевтино ама малку ми е неверојатно дека само на тие 5,5 евра ќе остане, дали некој знае дали има некои други скриени провизии?
Пред некој ден повлеков и ми земаа 5.5еур и 4,6% од сумата

Skrill EUR -> Bank EUR

имаше инфо дека е пратено од Skrill/Raifeissen - значи од друга банка па можеби затоа е тој фи али којзнае..

Испратено од ONEPLUS A3003 преку IT.mk форум апликација

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,038
1,233

Skrill EUR -> Bank EUR

имаше инфо дека е пратено од Skrill/Raifeissen - значи од друга банка па можеби затоа е тој фи али којзнае..

Не го заборавајте данокот што во државава ќе треба да го платеш.. 18% или колку и да е сега..

D

Deleted member 37389

Гостин

Skrill EUR -> Bank EUR

Што ви бараат во банка кога ќе стигнат парите, и кој се јавува како испраќач на трансакцијата? Прашувам затоа што ми рекоа кај Скрилл и Пејонир корисникот на акаунтот се јавува како испраќач па правеле проблеми мислеле дека е сметка во странство

Geca13

Intern
9 февруари 2019
3
1
Во банка не бараат ништо , барем мене ништо не ми побарале , а и првиот пат кога ми стигнаа средства ги прашав сега како да си уплатам 10% , ми креваа раменици... денес бев и до ујп и ми објаснија дека се ке треба да си правам електронски дури и испратница ке ми испратат само треба да си ја ставам мојата трансакциска од банка каде што ке ми стигнат парите и да си го уплатам данокот... Ама ај да прашам уште нешто , да не успеал некој да префрле од скрилл на пајонир , им пишав на пајонир викаат може преку нивниот глобал пејмент сервис, им пишам на скрилл викаат не може ...

D

Deleted member 37389

Гостин
Дали некој знае при подигање на пари од Скрилл дали преку картичка или директно на трансакциска, бараат договори за приход и слично? Што ако немаме договори бидејќи некои платформи едноставно не нудат такви работи и опции како certificate of payment? Дали во тој случај исплатата од платформата на Скрилл е доволна како доказ или мора да биде некој вид на договор или certificate of earning?

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,835
5,012
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire)
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M + LG 32LF5800
OS
Windows 10 pro
факт е дека највеке ги сакам тие мали сајтови за плаќање, тие се задоволни со ситни провизии и тек се пробиваат на пазарот...
Интересна опција е и MoneyPolo (они имаат ВИЗА) но сеуште не аплицирав таму, провизиите им беа лоши кога последен пат ги гледав...
За жал, тие што сега се запознаваат со moneypolo, го затворија пред некоја недела, засекогаш :/

aleksnako

Gaining Experience
10 октомври 2012
185
104
Скопје
Во банка не бараат ништо , барем мене ништо не ми побарале , а и првиот пат кога ми стигнаа средства ги прашав сега како да си уплатам 10% , ми креваа раменици... денес бев и до ујп и ми објаснија дека се ке треба да си правам електронски дури и испратница ке ми испратат само треба да си ја ставам мојата трансакциска од банка каде што ке ми стигнат парите и да си го уплатам данокот... Ама ај да прашам уште нешто , да не успеал некој да префрле од скрилл на пајонир , им пишав на пајонир викаат може преку нивниот глобал пејмент сервис, им пишам на скрилл викаат не може ...
До лани можеше, сум префрлал, деновиве треба пак да префрлам па ќе пишам дали може

Испратено од SM-G955F преку IT.mk форум апликација

aleksnako

Gaining Experience
10 октомври 2012
185
104
Скопје
Дали некој знае при подигање на пари од Скрилл дали преку картичка или директно на трансакциска, бараат договори за приход и слично? Што ако немаме договори бидејќи некои платформи едноставно не нудат такви работи и опции како certificate of payment? Дали во тој случај исплатата од платформата на Скрилл е доволна како доказ или мора да биде некој вид на договор или certificate of earning?
Однеси им нешто на англиски, 20тина страни, само ќе го видат и ќе речат аха и толку

aleksnako

Gaining Experience
10 октомври 2012
185
104
Скопје

aleksnako

Gaining Experience
10 октомври 2012
185
104
Скопје
Ако не ти е проблем , жити се накратко да ми ја објасниш процедурата ...
Вадиш картица од пејнет на еу ( ова за да немаш поголеми провизии, но може и во долари ), самата картица ти е поврзана со банкарска сметка ( кај мене германија ) идеш на скрил, правиш withdraw на БАНКАРСКИ-от акаунт ( ова намерно со големи букви оти сите мислат дека треба картицата да ја поврзеш со скрил ) во еу што ти е, за 3 дена ти стигаат без провизија на пејнер.
Еве и видео туторијал:
View: https://youtu.be/EDnRijDLVNw

ciksa

Intern
29 октомври 2020
1
0
Здраво дечки , имам направено Скрил акаунт , пробав да ги повлечам парите на виза картицава со умисла да ги платам и тие 7.5 % провизија. Добивам информации дека се е успешно и на скрил акаунтот имам -сумата која ја подигам, меѓутоа ден два поминуваат и добивам информација дека подигнувањето е неуспешно и парите ми се вратени на скрилл акаунтот. Како да ги подигнам парите сега. Неможам да добијам никакви информации од скрилл суппорт тимот. Фала

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,038
1,233
Здраво дечки , имам направено Скрил акаунт , пробав да ги повлечам парите на виза картицава со умисла да ги платам и тие 7.5 % провизија. Добивам информации дека се е успешно и на скрил акаунтот имам -сумата која ја подигам, меѓутоа ден два поминуваат и добивам информација дека подигнувањето е неуспешно и парите ми се вратени на скрилл акаунтот. Како да ги подигнам парите сега. Неможам да добијам никакви информации од скрилл суппорт тимот. Фала
Ти пишав порака, ако сеуште не си завршил работа.

Freaken

Intern
6 декември 2017
10
0
Ако парите што си ги добил се ставени со Маестро картица на Скрил мислам дека неможе да ги вадиш на Виза картица.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,620
Мислења
821,821
Членови
28,267
Најнов член
Andrej98
На врв Дно