• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Подигање на Windows од избришан MBR

  • Ја почнал/а темата
  • #1

WhiteDeath

Intern
2 јуни 2008
117
1
Можеби веке да има века ваква тема но колку што успеав да рфазгледам не успеав да видам па затоа се решив да ја пишам.

Инсталирајки Linux ми се шекна MBR и сега нејке да ми се подигне windows xp. Kako ова може да се среди. Знам дека на 98 ке ставев стартан дискета и ке пишев win во c:\windows\ и ке се подигнеше windows-oт.
Па ме интересирта дали има некоја слична ифинта како таа?
 

Password

Intern
10 април 2007
393
9
Ќе го подигнеш XP преку бутабилно CD, и ќе притиснеш R - Recovery Console мислам дека така беше. Потоа внесуваш 1 кога ќе те праша која Windows инсталација, па пишуваш admin password. Следно, пишуваш во командна линија :
1) fixmbr -> Enter
2) fixboot -> Enter
3) Restart
Би требало да заврши работа. Ми се има случено неколку пати и вака сум го решил проблемов. Поздрав
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
WhiteDeath, како мислеш ти се шекна МБРто ? Кога инсталираш линукс, линуксот си стави свој boot лоадер на МБРто и преку него и двата оперативни системи можеш да ги подигаш.
 

Password

Intern
10 април 2007
393
9
Зависи која linux дистрибуција :) И зависи дали е инсталационо или е live CD... Еве јас пред некој ден инсталирав Backtrack 3 final од live Cd и успеав после 7-8 инсталации, при што 2 пати ми се сје*а MBR-ot., така да....
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,728
Мислења
856,159
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно