1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Подигање на Ubuntu од Windows XP оперативен систем.[Без инсталација]

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од Fatal1ty_, 5 Септември 2009.

 1. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,443
  25,334
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Имате Windows XP оперативен систем,а по некогаш имате и потреба од некој друг оперативен систем на пр(Linux)?Без дополнителни инсталации и останати подесувања ќе ви покажам како од Windows XP па подигнете Ubuntu.

  Што ни е потребно?

  VMware player и виртуелна слика (image) за VMware player.

  Што е VMware player?

  VMware player е песплатна апликација која служи за стартување на виртуелни слики.
  За да го симнете VMware player. идете на линков и пополнете ги полињат,после тоа кликнете на "Submit" и одберете верзија за Windows XP на пр.(VMware Player 2.5.2 for Windows).Почекајте да се симне апликацијата на вашиот компјутер.

  Инсталација на VMware player

  • Стартувајте ја апликацијата (дупли клик на сетапот).
  • Кликнете Next.
  • Кликнете Next.
  • Одберете каде сакате да го инсталирате и кликнете Next.
  • Кликнете Next и почекајте да се инсталира.
  • Кликнете Finish

  Како да дојдете до слика (image) од Ubuntu за VMware?

  Кликенте на слидниов Линк И одберете која верзија на Ubuntu сакате да ја симнете (јас ја симнав 9.04)
  Одкако ќе ја симнеме сликата од Ubuntu треба да ја распакуваме.СО помош на WinRAR.Распакувајте со помош на функцијата "Extract" и сместете ја каде сакате.

  Стартување на „виртуелна машина“

  Дупли лев клик на VMware Player
  (при прво стартување на VMware Player ќе мора да направитеи следново:Стиснете на Yes, I accept..... и потоа идете ОК.Ова ќе се појави само при првото стартување на програмчето.)

  Следно што ќе се појавува секој пат кога ќе се уклучи програмшето е следново:
  [​IMG]

  Кликенте на "Open" Пронајдете го фолдерот во кој ја отпакувавме сликата од ubuntu-то.
  [​IMG]

  кликнете на фајлот што ќе се појави потоа кликнете Open.

  Почекајте неколку секунди додека да се стартува.
  [​IMG]

  И еве не во ubuntu-то.
  [​IMG]

  Ако сакате да управувате со виртуелната машина кликнете на неа.
  Ако сакате да се вратите во Windows-от стиснете Ctrl+Alt

  Се надевам дека ова ќе ви биде од некаква корист.Ако имате некакво прашање,пофалба,критика слободно пишете.;)
   
  1 person likes this.
 2. intromkd

  intromkd
  Intern

  67
  11
  20 Јануари 2010
  Постапкава е пропадната инвестиција.
  Причина: На Ubuntu 9.10 (најновата верзија) има опција "Run Ubuntu without installing it".... еден вид "виртуелна инсталација" која се губи откако ќе се рестартира компјутерот.
   
 3. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,443
  25,334
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Дечко туториалот е направен на 05-09-09....тое неколку месеци пред официалното излагање на 9.10...Што значи за тогаш не била пропадната инвестиција :baknezh:
   
 4. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,835
  823
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  Добро .. Се мисли на користење како живо цд..Тоа го има уште од 93.. Во 2007 веќе го има за повеќето линукс дистрибуции почнувајќи од Knoppix.. Разликата е тоа што преку туторијалов треба да спушти слика мала по размер, а не cd/image од цела linux дистрибуција.

  btw.. Линкот веќе не работи..
   

Сподели

Вчитување...