1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Подесување на WiFi repeater

Дискусија во форумот 'Wi-Fi' започната од Mar tiN, 15 Февруари 2020.

 1. Mar tiN

  Mar tiN
  Gaining Experience

  545
  366
  2 Јануари 2014
  Машко
  Hello , ми треба мала помош околу поврзување на repeater рутер . Сакам корисниците кој ќе бидат поврзани на Repeater рутерот да не ми ги прикажува на првиот рутер во wifi листата на поврзани корисници , т.е репитер рутерот да си биде како посебен рутер и САМО да зима конекција од првиот рутер . Како да ги подесам IP адресите за ова ?? 2009417135214959.jpg
   
 2. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,400
  6,507
  27 Март 2014
  Неможе бидејки рипитерот има исклучено dhcp така да влече ип адреси од првиот рутер .
   
 3. Mar tiN

  Mar tiN
  Gaining Experience

  545
  366
  2 Јануари 2014
  Машко
  A преку access point со кабел да го врзам ?
   
 4. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,585
  3,528
  11 Декември 2008
  Машко
  Ако има WISP Repeater Mode може да си биде како засебен.
   
 5. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,242
  1,290
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Да, ако има можност за поврзување помеѓу двата рутери со кабел ќе си работат посебно :)
   
 6. Mar tiN

  Mar tiN
  Gaining Experience

  545
  366
  2 Јануари 2014
  Машко
  Ќе бушам:D имам многу уреди поврзано во исто време и ми се гуши рутерот од А1 zte .
   
 7. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,242
  1,290
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Ах, па што не кажеш прво што е проблемот.
  Тогаш џабе ти е "рипитер" рутер било како поврзан.
  Тебе ти е проблем главниот рутер кој се гуши при повеќе клиенти.
  Најдобро наместо да бушиш за втор рутер, купи еден подобар од рангот на микротик и си завршил работа.
  * На работа имаме ставено микротик и еден свич на него, и стално има над 30 клиенти и никад се нема загушено.
   
Слични теми
 1. sajd
  Одговори:
  38
  Прегледи:
  5,379
 2. тотето
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  995
 3. DrMTR
  Одговори:
  20
  Прегледи:
  3,707
 4. Глупав
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  838
 5. Глупав
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  1,020
Вчитување...

Сподели

Вчитување...