1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Podesuvanje na ruter-operator BLIZOO

Дискусија во форумот 'Wi-Fi' започната од BBBia, 6 Февруари 2014.

 1. BBBia

  BBBia
  Intern

  4
  1
  6 Февруари 2014
  Машко
  Kupiv router TRENDNET TEW-731BR.
  Go povrzav so PC no nikako ne mozam da go setiram da raboti internetot.
  koristam internet od BLIZOO lokacija Prilep!
  HLP PLS:cry:
   
 2. krema

  krema
  Professor

  10,048
  9,676
  24 Јуни 2009
  Машко
  Колонирај ја MAC адресата од компјутерот на рутерот или јави се во близу и кажи им ја новата MAC адресата од рутерот !
   
 3. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,247
  24 Март 2009
  Машко
  Ист рутер имам го користам на телекабел и сум презадоволен од рутерот.
  Дали убаво го намести рутерот? Значи, кабелот од модемот којшто до сега ти одел во компјутерот сега треба да оди во WAN портата на рутерот, таа е првата порта до кабелот за напојување. Останатите LAN 1, 2, 3 и 4 ти се за да приклучиш мрежни уреди, како компјутерот на пример.
  Бидејќи на телекабел веднаш имав интернет без подесувања на рутерот, на близу можеби треба да направиш клонирање на MAC адресата. За да го направиш тоа во прелистувачот напиши ја адресата 192.168.10.1 за да влезеш во сетинзите на рутерот и од менито одбери Main па WAN. Таму имаш копче за клонирање на MAC адресата, клонирај ја, зачувај ги сетинзите и рестартирај ги модемот и рутерот така што ќе ги извадиш од струја на неколку секунди.
   
 4. BBBia

  BBBia
  Intern

  4
  1
  6 Февруари 2014
  Машко
  Fala na instrukciite!!!
  Kompletni i za nepolni 5 minuti zavrsena tabota.

  P.S. Golem minus (epten epten) za BLIZOO i nivniot odnos kon klientite!
  Mislat deka lesna para 499 denari taka se pravi. Bev od inaet vo nivniot salon vo Prilep demek da pobaram instrukcii i vrabotenata devojka tamu edno najmalku tri-cetiri pati me upatuvase deka ovaa rabota e mnogu slozena i zatoa nivna strucna ekipa idi na lice mesto i otprilika za saat vreme zavrsuva rabota i "NORMALNO" naplakaat "SIMBOLICNA" suma od 499 denari!!!

  NEMOJ ZITI MAJKA-za 500 denari denes so drustvoto "mavnavme" pizza+pijacki!-Ionaka ke gi lapnea za dzabe BLIZOO!

  Uste ednas BLIZOO SRAM DA VI E :)
   
 5. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,761
  4,314
  20 Февруари 2011
  Машко
  Cekaj malce sakas da kazes deka i za servis nesto kaj nivni klienti naplakjaat?
   
 6. BBBia

  BBBia
  Intern

  4
  1
  6 Февруари 2014
  Машко
  Pa za ruterot-licno se uveriv pobaraa!!
   
  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Vampo

  Vampo
  Gaining Experience

  349
  238
  24 oктомври 2010
  Машко
  Не си требал да местиш ни MAC адреса ни бутур. Конектирај ги каблите (Интернетот во WAN, а до компјутер од LAN портите) ресетирај го модемот на Близоо и имаш интернет...
   
  На maci му/ѝ се допаѓа ова.
 8. BBBia

  BBBia
  Intern

  4
  1
  6 Февруари 2014
  Машко
  Prvo koga go donesov ruterot doma toa i go napraviv-dvapati i pak nisto.
  Duri potoa go pisav prasanjeto gore.
   
 9. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  163
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  За инсталација и подесување на опрема сите наплаќаат, на пример македонски телеком (т-хоме) наплаќа симболични 1500 денари (да бидам прецизен 1.499 денари со денарот што никогаш нема да го имаат за кусур 1500 денари).
  Blizoo наплаќа еднократен надомест за инсталација на опрема 2000 денари но само ако е на неопределено време договорот.
  Останатите незнам но цените се во ранг од 1000 до 2000 денари.

  За теренски услуги секогаш се наплаќа независност дали си нивни корисник.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,458
  10,348
  23 oктомври 2012
  Машко
  Само да се надоврзам дека и треба да наплаќаат. Конкретно во вакви случаеви ова секако не е нивна обврска да ти сетираат дома рутери свичеви и остали палци и оние што се римуваат со нив а почињаат на К. Да не треба и програмите на ТВ да ги сетираат по дома кога некој ке купи нов телевизор. Тоа што ти си решил да ставиш рутер е твој проблем (а секако они ти нудат бесплатна опција да се јавиш и да ти ја промента мак адресата во база), а нормално дека некој од централа да се довлечка и да тера ќефови нечии, кошта. Сигурно ке се најде некој што ке му рече и WiFi да му сетира и да му го стај пасвордот и на мобилен и на сите останати уреди по дома. На крај крава за 500 денари месечно станува збор, а нивното доаѓање кај тебе само во форма на бензин кошта 60-80 денари и потрошено време.
   
  На pinky и Tawe им се допаѓа ова.
 11. tomi

  tomi
  Guru

  9,818
  9,059
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Октар ти држи вода до негде муабетов, само ако се раздлабочуваме има многу за зборување, не е за 500-те денари или 1500 што ги бараат, за возврат место да добиеш техничка помош на телефон за жал тоа многу ретко се случува најчесто се зафатени и не креваат, затоа викам дека имаш право но сепак треба доколку нудат нешто да нудат целосно а не делумно
   
 12. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,625
  1,287
  13 Август 2009
  Машко
  Имам сличен проблем кај еден другар. Има рутер: TP LINK TL-WR720N, и е на blizoo.. и нема интернет. Пријавена е МАС адресата во blizoo, но кога поврзам се како што треба ( кабелот од близу во сината порта, друг кабел од рутерот до компјутерот ) нема интернет. Неможам ни да влезам во подесувањата на рутерот ( 192.168.0.1 / tplinklogin.net ).
  [​IMG]

  Доколку е наместено на Not Present ( можам да влезам во подесувањата на рутерот, но пак нема интернет ).

  Хелп ?
   
 13. stoneeater

  stoneeater
  Gaining Experience

  83
  52
  23 Јули 2010
  Смени ја адресата на рутерот нешто над 192.168.2.x. ако другар ти има и телефон од кабелската, кутијата за телефон и интернет што дели после модемот има 192.168.2.1 адреса и таа знае да прави проблем.
   
Слични теми
 1. Jedah
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,244
 2. leonardo
  Одговори:
  91
  Прегледи:
  20,482
 3. unknown-xx
  Одговори:
  2,247
  Прегледи:
  153,684
 4. petar.bt
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,334
 5. Silver
  Одговори:
  92
  Прегледи:
  7,451
Вчитување...

Сподели

Вчитување...