• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Поделен интернет помош!

  • Ја почнал/а темата
  • #1

stole_pesov

Intern
25 април 2008
530
17
techhub.mk
Со комшијата имаме интернет од он.нет 15 GB ама јас некако го надминав лимитот односно надминав 15 GB и сеге тој ме прашува дели може да го поделиме по 7 GB и ми рече дека ќе го поделиме инаку користиме рутер така го делиме МОЖЕЛИ ДА ГО ПОДЕЛИМЕ СО НЕКОЈА ПОРОГРАМА КАКО ИДЕ ТОА ДАЛИ НЕКОЈ ЗНАЕ.
Поздрав
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
има програми за ограничување на брзината на интернетот, можеби има и некој за ограничување и на количината на податоци, не сум слушнал. И да има што те спречува да го исклучиш програмот и да потрошиш уште некој гигабајт, значи многу е битна самоконтролата, инсталирај си програм за мерење на интернет сообраќај од твојот компјутер и кога ќе видиш дека се ближиш до 7 гига паузирај, биди фер кон комшијата сепак ги делите трошоците.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
или пак префрли се на пакет со 101 гига ке ви искочи околу 700ден или најдете уште еден па по ~500ден и секој ке има околу 33гига:)
и волкот сит и овците на број

и да самоконтрола:rolleyes:
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Како што ти кажаа има програми за мерење на остварениот сообраќај, но ако не се контролираш и тоа е џабе. Ќе го исклучиш програмот и нема да мери колку си потрошил за време на таа сесија и кога ќе те праша комшијата кај се ГБ ќе се чудите и двајцата. :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

stole_pesov

Intern
25 април 2008
530
17
techhub.mk
Ве разбрав и благодарам за советите имам слушнато дека има прграми со кои можеш да го пратиш трафикот ама не знам дали може кога ќе достигнам 7 GB да не можам да имам интернет односно бидејќи сум ги потрошил моите 7 GB да не можам веќе да користам интернет дали е можно нешто такво . Како јас што го разбрав комшијата тој сака да направиме нешто такво . На мене не ми одговара да се ограничуваме оти знам дека јас ќе ги потрошам моите 7 а тој ќе потроши само 2-3 GB .

Поздрав.......!!!!
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
најдобро е да се контролирас и да идеш умерено неколку дена при крајот на месецот ако видиш дека ти си некаде потрошил околу 7 гига а комшто само 2-3 искористи ги неговите преостанати да не пропаднат џабе

најдобро е да си водиш евиденција со некој програм за пратење на сообраќај колку си трошиш на дневно и неделно ниво

позз
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Net Meter v3.1 има можност да ти пушта аларм откако ќе потрошиш одреден број ГБ. Може да ти користи... :bravo:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,536
Мислења
858,921
Членови
29,941
Најнов член
искра
На врв Дно