1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Поддршка за еден ИТ агрокултурец :)

Дискусија во форумот 'Старт-ап сцена' започната од Daniel86, 24 Април 2016.

 1. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,718
  7,096
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Дечки, врска неам кој е ликов за кој случајно разбрав на ФБ, али ептен ми се допадна фактот што можеме да се пофалиме пред светот со нешто друго освен корупција, политика и остали зафрканции. Момаков има иновативна идеја за одржување на ниви и слично со помош на дронови контролирани преку апликација.
  Му викаш на дронот иди прсни ми ја 12.753-тата пиперка со средство против мајмунлаци (прилепчанец е типот), и он ти вика ок шефе, за тебе и сите ги прскам ако треба. Иде и ја прска, а ти си седиш и си локаш ракија, мезиш салата и на раат кукаш како не чини државата :D

  Не верувам да е фејк, бидејќи го има и на сајтот на МИОА
  http://www.mioa.gov.mk/?q=node/4182

  Повеќе информации и упатства на линкчево, таму и јас го најдов и му удрив еден глас, па викам да споделам и тука.
  http://markukule.mk/да-му-помогнеме-на-прилепчанецот-дарк/

  Кој рече дека прилепчани биле мајмуни да го видам сеа, а? :D

  Чисто колку за компарација, НАСА со слична идеа планира да контролира сообраќај и врши тестови во меѓувреме.
  http://www.nasa.gov/feature/ames/na...traffic-management-test-yet-at-faa-test-sites
   
  Последна промена: 24 Април 2016
  На SarevD, HardCorec, damil и уште 10 други им се допаѓа ова.
 2. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Супер е идејата, идеме накај Interstellar сценарио: aвтономни трактори, комбајни итн :D.

  Mалце комплицирана процедура, ама успеав да гласам.
   
  На damil и Daniel86 им се допаѓа ова.
 3. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,475
  12,647
  2 Август 2012
  Машко
  Кој вика дека прилепчани не се мајмуни, ебаго?

  Иначе, фала за објавата. Дечкото на сликата сум јас. Малце нескромно ама...јас сум :)
  Сите заинтересирани за помош можете да ми уплаќате на трансакциска сметка. И не мора само пари! Еве на пример поможете со SSD или GTX 980 Ti
  Кола имам, фала :)
   
  На SarevD, alumen :), Costigan_Jr и уште 4 други им се допаѓа ова.
 4. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,718
  7,096
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника


  :oh:
   
  Petar86, borcep, FLEGMA и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,709
  7 oктомври 2011
  kalfa
  Кој смее да кука против нашата прекрасна држава и водечка економија?
  Од техничка гледна точка доста добра идеја а од агрономска не баш.
  ЗА 10 хектари за обработка дрон би требало да биде голем колку ф16. Во земјоделлието се третира цела површина а не единка.
  Во УСА веќе се користат роботизирани машини за земјоделие, комбајни и трактори.
  Иначе подржувам било што што подразбира уклучување на мозок и употребана нови технологии, во овие услови да размислуваш за иновации е голема храброст.
   
 6. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,718
  7,096
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Абе и мене ми се виде чудно малку, ама мислам дека се работеше за повеќе софтверски наведувани дронови во исто време, не го изгледав баш добро видеото. Мада и колку и да се, колкав канистер со средство би понеле секој поединечно, за да може да се обави работата полесно и побрзо, а и поевтино од нормално прскање и наводнување...
   
 7. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,475
  12,647
  2 Август 2012
  Машко
  Не цепидлачете
  Софтверот е битен. Дечкото, најверојатно, сака да прикаже концепт односно proof of concept
  Покасно ќе ги запрашуваме бананите. Само да дојдат нашите на власт ;)
   
  На dimsa му/ѝ се допаѓа ова.
 8. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,709
  7 oктомври 2011
  kalfa
  За површина од 1 хектар користат од 200-800л препарати за заштита.
  Се слагам со флегма, битен е концептот, дали ќе прска тутун или ќе бара залутани китови или ќе спасува планинари небитно концептот треба да се разработи и подржи.
  едит И доста само Скопјанишча малце и по селата нека се разработат.
   
 9. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Гледате дека во видеото има и примери кај што дроновите се користат и за мониторинг/дијагноза на посевите, не само за прскање.
   
 10. smole

  smole
  Unstoppable

  3,076
  3,545
  18 Април 2007
  Концептов не го разбирам баш:

  1. Дали е само за прскање (веќе таков постои)
  2. Дали е за мониторинг (таков дрон истотака постои)
  3. Дали е за развој на софтверот со кој се планираат летовите?

  Се од ова погоре набројаново постои како засебен продукт, не сфаќам за што ќе бара инвеститори.

  Ако е за софтверот, кој сега е open source, рачунајте дека ако влезат пари во проектов истиот ќе прерасне во closed source.
   
 11. Astro

  Astro
  Guru

  6,274
  8,681
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ваква вест за проект прочитав пред цела година. Не е ништо ново, но како памтам не беше баш изводлива идејата.
  Не е работата во прскањето туку на мониторинг на инсекти и глодари. За прскање бајаги тешко со дрон.
   
  Последна промена: 25 Април 2016
 12. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,672
  332
  8 Мај 2007
  Абе не хејтајте. Ајде да го подржиме така од патриотска причина колегата. Ако ништо друго барем некој од америте таму ќе слушне за Македонија.
   
  ivan88, Daniel86 и на kjosmofon им се допаѓа ова.
 13. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,410
  2,029
  12 Август 2009
  Машко
  Страшило е најдобро да направи...нека го облече дронот и нека врти кругови околу пченката.
  Втора варијанта ќе му биде место облека, да стави ултразвичен уред да брка инсекти...значи помодерно страшило.
  Така може и овчар да направи што прибира стока од пасење.
  Што и да е.. нешто нека направи.
   
  DrMTR, goce03, Daniel86 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 14. smole

  smole
  Unstoppable

  3,076
  3,545
  18 Април 2007
  За прскање има посебен дрон

  За мониторинг постојат NDVI камери.

  За планирање на лет има разни flight контролери и софтвери со кои се командуваат (полнат со POI) флајт контролерите.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 15. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,313
  6,431
  27 Март 2014
  Реaлнo немa никaквa шaнсa дa пoбеди aмa aјде.. Кaкo штo знaм и лaни имaше прoект, пa се утепa, не ни влезе вo четврт финaле.
   
 16. tomsaso

  tomsaso
  Intern

  14
  7
  29 Септември 2010
  Видете... Интересна ментална гиманстика ми е кога третирам инвоативни технолошки решенија од еконосмки аспект на земји во развој.

  Дали е напредок ако го замениш трактористо/возачот на комбањ со апликација која целата работа ќе на брка за безпари?

  Тоа е во основата на ова прашање и суштината на оваа иновација.

  За да тргнеме и да ја анлизираме целата ситуација треба да се тргне од процесот на производство кој што во основа е комбинација на инпути кои се тру, капитал и земја за да се даде одреден аутпут - производ.

  Е сега... Во случајов се предлага технолошко решение кое ќе го замени трудот на трактористот со апликација која ќе го врши тоа. Апликацијата во основа е потрошен капитал за нејзин развој и одржување додека тракторисот е месечна плата на земјоделски работник во македонија.

  Цената на трактористот е јасна - црика 18.000 денари на месец бруто плата за трактористот.

  Цената на апликацијата е малце нејасна, но во суштина е одредена од каматата или бараната стапка на принос на инвеститорите за да го вложат капиталот во развој на проектот. Таа може да биде од 5%-6% па и до над 100% на годишно ниво во зависност од начинот на финаснирње..

  Она во што го гледам проблемот со развој такви авотномни земјоделци во Македонија е што цената на трудот на земјоделецот е ниска. Односно нема да се постигне драстичен успех во услови на 200-300 евра плата на тракторист. Од таму и финансискиот импакт на инвоацијата ќе биде мал и незначаен. Друга е приказната истото да се воведе во УСА каде што платата на еден земјоделец може да биде и 50.000 долари на годишно ниво.

  За да ви доловам пример ќе земиме три начини на орање на нива и две држави.
  Прва држава Америка - камата на земјоделски кредит 3%, плата зат рудот на еден земј. работник 50.000 долари на година, цена на еден трактор 50.000 долари, цена на еден вол и рало 2.000 долари
  Втора држава Индија - камата на земјоделски кредит 9%, плата затрудот на еден земј. работник 2000 долари на година, цена на еден трактор - 50.000 долари, цена на рало и вол 2.000 долари
  Прв начин на орање на нива од 10 хектари - со казма и лопата.. за 10 хектари се потребни 10 работници и 0 капитал--
  Трошок на орање со казма и лопата во индија - 20.000 долари
  Трошок на орање со казма и лопата во америка - 500.000 долари

  Втор начин на орање - со рало и со волови. Потребен кредит 2.000 долари и 2ца работници
  Цена во Индија: 9% камата на кредит од 2.000 долари = 180 долари
  + 2ца работнци по 2000 долари = 4000 долари
  Трошок на орање со вол и рало во индија = 4800 долари
  Цена во Америка: камата на кредит за рало и волови 3%*2,000 долари = 60 долари
  + плата на 2ца работнци = 100.000 долари
  = вкупен трошок =100.060 долари

  Трет начин на орање - со трактор и половина работник
  Цена во Индија -
  +9% камата на кредит од 50.000 долари = 4500 долари
  +0.5 работници = 1.000 долари
  трошок на орање со трактор во индија = 5.500 долари
  Цена во Америка
  3% камата на кредит од 50.000 долари = 1500 долари
  + 0.5 работнци = 25.000 долари
  Трошок на орање со трактор во Америка = 26.500 долари.


  Покето сте програмери па можите да го наредите ова и во матрица и заклучокот е следен: не секогаш техонолошки најефикасното и најдоброто решение е и економски најисплатилво под одредени услови.Ова е посебно фрапантно во земји во развој каде што капиталот е скап а трудот ефтин. Од ако решаваме да ораме нива во Индија економски најисплатилво решение ќе биде да купиме рало и волови и да ораме така оти тоа е најисплатливо.

  На некој начин ова е стапица на сиромаштија, каде што не можиме да примениме инвоативни решенија затоа што сме сиромашни, а сме сиромашни затоа што не можиме да примениме иновативни решенија.

  Да завршам, истата приказна мислам ќе биди и со прилепчанецот и неговите инвеститори... Додека тој пробува да замени труд на работнци кои земаат 150 евра на меесец, со скапо капитално решение кое што кошта илјаднци евра во камати(или разочарани инвеститори) не верувам да има успех. Ако не го пласира нешто во други пазари...
   
  На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Astro

  Astro
  Guru

  6,274
  8,681
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Искрши тастатура а можеше да кажеш со 3 реченици.
  Иначе се сложувам и јас. Ова се применува во држава како на пример Чешка или Унгарија со 5% невработеност. Неприменливо е за во Македонија со 35% невработеност.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 18. nik0la_

  nik0la_
  Practice makes perfect

  700
  1,244
  5 Јануари 2012
  Добра е идеата ако имаш 2-3 стебленца марица па да си ја вадиш и прскаш од дома со дронче..
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 19. reflexmk

  reflexmk
  Gaining Experience

  290
  373
  13 Март 2014
  Машко
  На viksa86 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...