• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Податоци за користење на информатичко - комуникациски технологии во домаќинствата и кај поединците

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
slikagore11cc0.jpg


Во првиот квартал од 2008 година 29,4% од домаќинствата имале пристап на интернет од дома

Според податоците на Државниот завод за статистика, во првиот квартал од 2008 година, 45.6% од домаќинствата користеле компјутер.

Широкопојасно поврзување на интернет имале 78,6% од домаќинствата со интернет пристап што споредено со истиот период од 2007 година претставува зголемување за 34,9%. Најзастапено широкопојасно поврзување на интернет, во овој период, било преку ADSL технологиите и тоа кај 39,5% од домаќинствата со интернет пристап.

Во првиот квартал од 2008 година, од вкупното население на возраст од 15 до 74 години мобилен телефон користеле 78,7% што во споредба со истиот период од 2007 година претставува зголемување за 11,0%, компјутер користеле 50,0% што во споредба со истиот период од 2007 година претставува зголемување за 9,1%, додека интернет користеле 41,5%, односно 11,8% повеќе во однос на споредбениот период.

Интернетот претежно се користел за комуникација, информации и on-line услуги.
Извор: Државен завод за статистика
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,471
29,250
kalco.ru
Па и не е така лоша статистикава...од година во година има се повеќе корисници на интернет што е за пофалба
 

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1,064
74
Да да, е па редно е и кај нас да тргнат работите на подобро, доста беше наназад одење :bravo: Мада, мислам дека на нештата со интернетот кај нас треба уште многу да се работи
 

Ago

Intern
10 септември 2008
257
2
poleka po poleka i makedonija ke stane zemja kade sto internetot ke bide dosta zastapen.:bravo::bravo::bravo: i ke ima dosta poveke opcii i raboti koi ke mozeme da gi napravime preku internet.:))
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
:LOL::LOL: Можеш да се кладиш во својот пц,македонија отвара нова димензија и ново ниво. До година ке има уште поголем пораст :bravo: Полека,полека ке се оправиме :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,057
Мислења
870,963
Членови
30,389
Најнов член
DennyGir
На врв Дно