1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Подарувам Подарувам Kodi премиум рисолвер акаунт

Дискусија во форумот 'Продавам' започната од DeJaVu, 1 Април 2020.

 1. VerifiedUsers Overlay
  DeJaVu

  DeJaVu
  On your way to fame

  566
  687
  21 ноември 2010
  Машко
  Имам неколку premiumize.me акаунти за Коди со околу 2 недели валидност. Фрст кам фрст срв.

  Кој не е запознаен, со premiumize или слични сервиси(пример realdebrid) кога сакате да пуштите филм/серија преку exodus redux, the crew, venom, Seren или слични адони, добивате поквалитетни линкови споредено со бесплатните. Т.е линкови со фул хд квалитет кои работат, торенти кои самиот премиумајз сервер ги симнува за вас со максимум брзина(има чекање ако е некој потапа торент и јас преферирам да ја гасам таа опција), кеширани торенти на нивните сервери кои некој корисник претходно ги симнал кои се веднаш достапни.
  Со сервисов комотно си функционира аутоплеј(со фри бар јас морам рачно да барам сервери)

  Пошто читам дека premiumize поддржуваат користeње од повеќе уреди истовремено, а не ми е пробано а баш ме интересира дали ќе функционира без проблем, за старт ќе дадам еден акаунт на првиот што ќе пише со обврска да ги додаде следните двајца на истиот акаунт.
  Премиумајз функционираат на систем на поени, т.е. добиваш на акаунт 1000 поени и додатни 30 поени секој ден. Различни сервиси имаат различно ратио, но најчесто е 1 поен=1 гига трансфер. Поените може да се користат и за впн 1гига=1 поен , или за воип разговори каде што 1 поен= 1 цент.

  Еве и кратко гајдче како се сетира:
  1.Симнувате и инсталирате коди .
  2.Инсталирате некој од следниве адони - The Crew, Venom, Exodus Redux, Seren. Имате чекор по чекор упатства на линковите.
  3.Се логирате на Premiumize.me, All in One Cloud-Downloading и отварате Premiumize.me, All in One Cloud-Downloading
  4.Во коди го отварате адонот и одите во Tools>Resolveurl:Settings>Universal Resolvers. Го наоѓате premiumize и кликате на "Authorise My Account" и ви излегува попап со пин код кој треба да го внесете во полето Pairing Code на Premiumize.me, All in One Cloud-Downloading линкот. Кодот треба да се внесе во рок од 2 минути, така да најдобро да си размените телефони тие што ќе делите да завршите работа.
  Во сетинзите на премиумајз кај priority ставете бројка помала од 100(пример 90) за премиум линковите да излегуваат на врв на листа.
  5.Ако користите аутоплеј опција(се сетира во tools>playback>default action) би препорачал да си селектирате "Cached torrents only" во сетинзите на премиумајз.
  Исто препорака да си сетирате "max quality" 720p или 1080p, пошто на 4к квалитет има огромни фајлови(и по 60ина гига имам видено) па да не се сркне трансферот за брзо време, а реално разлика најголем дел од нас нема да приметат најчесто ради големината на екранот или одалеченоста од која се гледа(ако е телевизор)

  Ако ви прави ќеф сервисов и решите да си продолжите со претплата, може да искористите мој реферал. И за мене и за вас ќе има +15 дена гратис претплата.
  Не верувам дека би одбиле кеш дечките во било кој случај... но ако не ви проблем да потрошите 5 минути за секој случај да биде чисто се, направете ги следниве чекори.
  Во акаунтот од мене отворете https://www.premiumize.me/account и кликнете "Renew Api-key" и селектирајте yes кај "Also log me out on all other devices".
  Log out од акаунтот, избришете го кукито и кешот од премиумајз(ова може да се скокне ако користите друг бровсер), ако имате динамичка адреса не е на одмет и еден рестарт на модем да смени ип.
  И регистрирате нов акаунт преку линков.


  Едит:
  Пишете на темава кој сака, да се знае редот.

  Едит2:
  Поцелосен водич за почетници, поедноставување на водичот за сетирање на рисолверот и додаден мој реферал
   
  Последна промена: 2 Април 2020
  skullmonkey, fuzzjaw, shooter и на уште 1 им се допаѓа ова.
 2. VerifiedUsers Overlay
  DeJaVu

  DeJaVu
  On your way to fame

  566
  687
  21 ноември 2010
  Машко
  Кај @Arabian е првиот акаунт, следните двајца прво пишете на тема, па искоординирајте се.
   
 3. Noumenon

  Noumenon
  Gaining Experience

  120
  68
  14 ноември 2009
  Машко
  Dibs! :=) @Arabian или кој треба нека ми пише ПП
   
 4. VerifiedUsers Overlay
  DeJaVu

  DeJaVu
  On your way to fame

  566
  687
  21 ноември 2010
  Машко
  @mankanos пошто сеуште нема право да постира во огласи, ја да пишам за него. Се пријави како втор корисник, @Arabian исконтактирајте преку пп, разменете телефон и завршете работа.

  Едит:
  Ете го и третиот. Да, со арабиан исконтактирајте, и @Arabian пиши што сте направиле

  Ајде уште една тура, уште тројца.Акаунтот иде на пп кај првиот што ќе пише.
   
  На Arabian му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  635
  367
  5 ноември 2013
  Машко
  @mankanos @Noumenon Дечки вака.
  1. Симнавате Коди од официјалната страна.
  2. Потоа го следите степ бај степ од дечково ЛИнк
  3. Потоа треба да ми пратите едно кодче да го активирам акаунтот и то је то.( Ова е малце трики, па би било да може да се слушнеме да го направиме набрзинка пошто е временски ограничен кодот.)
   
 6. VerifiedUsers Overlay
  skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,157
  3,299
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Останаа уште? Јас сакам.
   
 7. VerifiedUsers Overlay
  DeJaVu

  DeJaVu
  On your way to fame

  566
  687
  21 ноември 2010
  Машко
  Имаш пп со логин и пасс.
  Следните двајца ќе ги авторизираш на истиов акаунт.
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 8. nikigo

  nikigo
  Gaining Experience

  274
  276
  6 Март 2013
  Машко
 9. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,177
  725
  12 Април 2013
  Машко
  скапо во споредба со аллдебрид и реал дебрид

  Seren е најдобар аддон, а ти баш тој не го спомнуваш.
   
 10. VerifiedUsers Overlay
  DeJaVu

  DeJaVu
  On your way to fame

  566
  687
  21 ноември 2010
  Машко
  Ти и следниот што ќе изрази желба се шлепате на @skullmonkey акаунтот.Како што пишав и во првиот пост, по тројца на акк.Имате 1тб трансфер + се додаваат по 30гб секој ден дур трае премиумот, така да не верувам дека нема да ви стигне. Исконтактирајте си и договорете се да ви го авторизира кодито со адонот.

  Колку што знам кај алдебрид и реалдебрид можеш да регистрираш повеќе уреди, но не дозволуваат истовремено користење од различни ип адреси, исправи ме ако грешам.
  Така да ако не се ептен зверски апетитите и се гледа само 4к, премиумајзов комотно може на 3-4 души да се подели а можда и повеќе.Така да може и поефтино да искочи. А интересен кај овие е и моментот што можеш поените и на впн и воип разговори да ги трошиш.

  Јас најчесто Тhe Crew и Redux ги користам, серен нешто не ми фати око не се сеќавам зашто, дали ради распоредот на менијата беше јебемлига. Во секој случај го додадов и серен во првиот пост.
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 11. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,177
  725
  12 Април 2013
  Машко
  Real debrid може да работи на различни ип адреси само ако се од ист провајдер, ставивме плус уште еден од телеком одма те гасат и те опоменуваат во рок од 7 дена да не го направиш истото во спротивно ке ти го одземеме акаунтот.
  На all debrid не сум пробал

  4к реално само може Неотел со тие 5000гб што ги нуди да уживаш во квалитетна слика, јас со мочани 500гб од А1 тоа сега за сега не можам да го правам пошто 3 тв сме со андроид поврзани плус пс4 кој еден апдејт може да биде некогаш многу голем фајл и отиде нетот за 15 дена :D
   
 12. VerifiedUsers Overlay
  DeJaVu

  DeJaVu
  On your way to fame

  566
  687
  21 ноември 2010
  Машко
  Различни ип адреси и а1 не се ставаат во иста реченица :). Натираат корисници, т.е. иста ип адреса може да имаат голем број на јузери.Колку тчно ставаат позади една немам појма , али знам дека со другарче од карпош(јас во ново лисиче) имавме иста ип адреса на мобилен интернет, па ти сеа види :). Да не се погодило на иста ип да сте со тие што си пробал?
   
  Последна промена: 2 Април 2020
 13. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,177
  725
  12 Април 2013
  Машко
  Све се тоа различни локации само ист интернет провајдер А1 што не е јасно?

  На реал дебрид покажува кој кога користи и која адреса е дали го има тоа premiumsize?
  Скоро исто време приклучени на разлини ИП адреси + 6месеца кошта 16евра во споредба со твојот premium size

  real.png
   
 14. VerifiedUsers Overlay
  DeJaVu

  DeJaVu
  On your way to fame

  566
  687
  21 ноември 2010
  Машко
  Изгледа не разбра што кажав, кава врска има различни локации ист провајдер. Значи скроз иста ип адреса до последна октета може да имаат повеќе корисници.
  Како и да е во твојот случај се разликува само последна октета.Можда толерираат до толку реалдебрид? Гледам и кај мене дека е исто 92.53.59.х, не е валда А1 само 255 ип адреси да користат за сите корисници хмм... Си пробал да додадеш некој исто на а1 со поголема разлика во ип, пример последни 2 октети?
  Во секој случај искача дека е далеку поефтина опција реалдебрид ако сакаат да делат корисници на а1 со вака слични ип.
  Немаат на премиумајз приказ на ип, само на авторизирани уреди/адони и кога се авторизирани.
  БТВ , ако имаш простор да ми авторизираш еден уред да го споредам ова со реалдебрид фрли едно пп.
   
 15. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,177
  725
  12 Април 2013
  Машко
  Да не си ти од драчево :D
   
 16. VerifiedUsers Overlay
  DeJaVu

  DeJaVu
  On your way to fame

  566
  687
  21 ноември 2010
  Машко
  Ооо ти, немора да се правиш мангуп,можеш да одговориш на прашањето пошто е легитимно.
  На крај краева не е целта на темава да се протурка било каков сервис, него во случај некој да сака да продолжи со претплата да си направи правилен избор. Што повеќе инфо има толку полесно ќе му биде на тој што ќе чита да избере.Добро е што се приклучи во дискусија и имаш искуство со алтернативните, али дај малку поконструктивно.
  Тоа што ти работи на тебе со повеќе луѓе од ист провајдер немора да значи дека ќе работи кај сите што се на ист провајдер, во зависност како им се конфигурирани серверите на реалдебрид и алдебрид.Ни јас ни ти не знаеме пошто не се наши, па може да претпоставуваме според тоа колку знаеме на темата, или уште подобро со пробување.
  Тоа што кога си закачил дечко на телеком и ти стигнало предупредување, немора да значи дека стигнало ради тоа што е друг провајдер.Серверот не гледа вера и нација, работи со ип адреси и се побунил пошто му била премногу различна адресата.Моја препоставка е дека дали од првиот уред или од последниот што си го закачил ја регистрира адресата(пример 92.53.59.25) и после тоа дозволува користење од одреден опсег на ип адреси.
  Во случајов знаеме дека може да користиш без проблем со рејнџ 92.53.59.1-255. Затоа прашувам дали си пробал пример да закачиш некој со пример 92.53.20.х или слична ип адреса исто на А1, и дали не би правело проблем во тој случај.
  Ако е така знаеме дека не прави проблем со разлика во последни 2 октети, т.е можеш да закачиш било кој на кој ип адреса му е 92.53.х.х .Ова е битно пошто стварно не верувам дека само тој пул на ип адреси го имаат А1 и дека све живо им е натирано само преку 255 уникатни ип, мада може грешам, ако има некој инфо за ова може да се убаци со коментар.
   

Сподели

Вчитување...