1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Почеток во програмски јазик и е-книга за тој јазик

Дискусија во форумот 'Останати' започната од alekcackko, 11 oктомври 2012.

 1. alekcackko

  alekcackko
  Gaining Experience

  438
  69
  10 Август 2012
  Машко
  Играње Half life 1 и 2,CS 1.6 и програмирање
  Кој програмски јазик може да го започнам? Кој е најосновниот? Имам читано на форумов дека требало јава,ц++. Е сега дали е добро да се започне со ц++? Ако е добро дали има е-книга на македонски јазик за ц++?
   
 2. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,015
  3,644
  5 Декември 2009
  Машко
  Pascal. :))

  Книги можам да ти најдам за Ц/Ц++, Јава и сл. само треба да изразиш желба за учење. :)
  И да, у никој случај не би ти препорачал да учиш на Македонски. Стручната литература не е добро да се учи на Македонски. Само на Англиски читај.
   
 3. alekcackko

  alekcackko
  Gaining Experience

  438
  69
  10 Август 2012
  Машко
  Играње Half life 1 и 2,CS 1.6 и програмирање
  Да. Паскал. Знам дека е лесен. Но, негде читнав дека ако го учам паскал ге се збунам за другиве програмски јазици. Значи, сакам да започнам со ц++ затоа што со него се прават секакви апликации. И дали имаш линк за е-книга на макденоски, многу ме интересира да видам како е на македонски.
   
 4. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,136
  7,036
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Колку што знам постои само една книга за C++ на македонски преведена од некој професор, стара е, outdated е, а колку се точно преведени фразите, стринговите и слично незнам.

  Како и да е линковите до нејзе се одавна мртви па једино ти останува да видиш ако ја има некој сејвнато да ти ја прати.
   
 5. genius

  genius
  Gaining Experience

  357
  235
  6 ноември 2007
  [​IMG]

  Ова книга ја има преведено на македонски и може да ти ја пратам во .pdf формат

  Моја препорака ти е исто како и на останатите да учиш на англиски, има некои зборови на македонски кои повеќе ќе те збунат отколку да ти помогнат.
  А во врска со кој јазик да почнеш не ти препорачувам да почнеш со Паскал(премногу застарен) и Јава(комплициран за почетник)

  Моја препорака ти е Ц++(ако разбираш англиски) или Ц(ако веќе мора да биде литература на македонски...)
   
 6. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,717
  2,014
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  ја имам Programski Jazik C (II+Izdanie) на македонски преведена а автори се Brajan V. Kernigan & Denis M. Richi за која литература е подобра македонска или англиска неможам да ти кажам мегутоа оваа книга има доста добар превод според она што го имам споредено со оригиналната напишана на англиски.
  Според она што сум го слушал од поискусни програмери не е битно кој јаик ке го почнеш битно е да научиш да размислуваш правилно (користејки еден програмски јаик) штом ке го совладаш тоа можеш да го научиш скеој програмски јазик за неколку дена т.е. ке треба да ја научиш само синтаксата. Aко нешто ти значи и јас тукушто почнав да учам програмирање и тоа во C според оваа книга.
   
 7. hmmm

  hmmm
  Gaining Experience

  1,242
  81
  30 ноември 2007
 8. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,015
  3,644
  5 Декември 2009
  Машко
  Не ме сваќај озбилно... Она за Паскалот беше шега. (Затоа и ставив смајлиња) :)
  Тој е застарен и пропаднат веќе.

  Инаку можеш да почнеш со Ц++, мада мој совет е Java или PHP.
  Највеќе затоа што се користени моментално и се вади некоја пара од нив, за разлика од Ц++.
  Книги на МК не знам што имам, треба да видам на другиот компјутер ми се.
  Првен одлучи се што сакаш да учиш, па кажи и ќе ти пратам книги. За материјал не е проблем како што кажав, се наоѓа повеќе од доволно по интернетов. :)
   
 9. alekxandar

  alekxandar
  Intern

  72
  48
  8 Јуни 2012
  Машко
  Многу слично на Java е C# и тоа е мојот предлог.
  Многу е едноставен, лесно се учи и скоро целата Microsoft технологија е базирана на него. Значи било што да почнеш да програмираш во иднина на .NET подлога ( Web ASP.NET, Windows апликации ) тој се употребува.
  Имаш многу видео туторијали на нет, така да побарај нешто и секој ден тестирај по некое поглавје.
  Ако си доволно упорен, успехот е загарантиран, со тоа и добра работа и добра плата :)
   
 10. alekcackko

  alekcackko
  Gaining Experience

  438
  69
  10 Август 2012
  Машко
  Играње Half life 1 и 2,CS 1.6 и програмирање
  paaa, razmisluvam pomegu c#i java. I malku poveke info za php? Dali toj e prog. Jazik za web programiranje?

  Sry za latinica, na mobilen sum.
   
 11. Revan

  Revan
  Gaining Experience

  660
  310
  25 Мај 2008
  Ако никад не си изучувал програмски јазици почни со C, колку да ги разбереш основите на програмирање.

  Моја препорака ти е книгата "C for Dummies", која на многу лесен начин го објаснува јазикот, а при тоа се стекнуваш со основа во програмерската логика која ќе ти овозможи лесна транзиција кон било кој друг јазик.

  Еден член ја предложи K&R за C, меѓутоа според мене книгата е наменета за напредни програмери како референца и прирачник.

  Можеш и директно со C++, но покомплицирано е веднаш да се започне со објектно-ориентиран јазик. C ти е структурно-ориентиран и заради неговата едноставна структура и елегантност многу полесно ќе ги научиш основите.

  Еднаш кога ќе ја изучиш основата на C и логиката на програмирање, за префрлање на друг јазик само нова синтакса ќе треба напамет да учиш, логиката е универзална.

  И не гледај кој јазик носи повеќе пари, за правење пари треба време, знаење и труд, учи го тој јазик кој ти се чини најинтересен според тебе.
   
  На hmmm му/ѝ се допаѓа ова.
 12. alekcackko

  alekcackko
  Gaining Experience

  438
  69
  10 Август 2012
  Машко
  Играње Half life 1 и 2,CS 1.6 и програмирање
  Epa vo red. Ke go poslusam tvojot sovet i ke pocnam da go ucam. Fala ti.a iniga na makedonski dali imate za c?
   
 13. Shutter

  Shutter
  Gaining Experience

  349
  120
  29 Декември 2010
  Машко
  Студент
 14. Miroslav Ilic

  Miroslav Ilic
  Gaining Experience

  194
  55
  18 ноември 2012
  Машко
  ja iam kniga za pocetnici vo programiranje
  Sodrzina:
  *Algoritmi i programi
  -Vezbi
  -Primeri
  *Programiranje: programski jazici i integrirana
  Okolona na programiranje
  -Vezbi
  -Prasanja
  *Redosledna kontrolna struktura
  Elementi na jazikot C++
  -Jazikot C++
  -Vezbi
  -Tipovi podatoci vo C++
  -Citanje i pecatenje vrednosti na podatoci

  Knigata ima 60 strani i na makedonski e, koj e zainteresiran neka pise inbox..
  100 denari ja davam :D (fotokopirana)
   
 15. alekcackko

  alekcackko
  Gaining Experience

  438
  69
  10 Август 2012
  Машко
  Играње Half life 1 и 2,CS 1.6 и програмирање
  Ви благодарам за сите препораки. Значи помина време од кога ја отворив темава. Јас ве послушав, почнав со ц. Сега имам цврста основа на програмирањето. И истотака почнав и со ц++. Сега се водам со книгата на Пол и Харви Деител. И ми е многу лесно зашто имам желба за учење :D
   
  На GirlOfTheFuture му/ѝ се допаѓа ова.
 16. GirlOfTheFuture

  GirlOfTheFuture
  Intern

  3
  2
  29 Септември 2019
  Женско
  Da ve prasam, nekoj dali ima materijali ili kniga vo pdf format za Python???
   
 17. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,478
  25,528
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  На GirlOfTheFuture му/ѝ се допаѓа ова.
 18. GirlOfTheFuture

  GirlOfTheFuture
  Intern

  3
  2
  29 Септември 2019
  Женско
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 19. GirlOfTheFuture

  GirlOfTheFuture
  Intern

  3
  2
  29 Септември 2019
  Женско
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. kobra_13
  Одговори:
  25
  Прегледи:
  2,729
 2. IntelAmd
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  2,004
 3. nupetname
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  726
 4. ivanzila
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  1,863
 5. OldSchoolPvP
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  2,865
Вчитување...

Сподели

Вчитување...