Почетоци во креирање мобилни апликации

Дискусија во форумот 'Програмирање на мобилни платформи' започната од IT Boss, 21 Јануари 2011.

1. IT Boss

IT Boss n00b

194
    15
    2 Јуни 2010
    Како што може да се види денес секој современ човек има мобилен телефон, а исто така бројот на корисници на тие т.н. паметни телефони секојдневно расте. Јас би сакал малку да ме насочите во тоа поле, но имајте впредвид дека немам никакво досегашно предзнаење или искуство во оваа област. Значи сакам да научам нешто што е најкорисно во оваа област - програмирање, дизајнирање на веб апликации и сл. Повторно ќе потенцирам дека немам никакво искуство и дека сакам да го научам само најпотребното.

2. dimitars

dimitars Ентузијаст

1,655
    318
    8 Мај 2007
    Web Мобилни апликаци? - околку ова ништо немам да ти кажам искрнео, првпат слушам.
    А ако мислиш на само мобилни апликации тогаш изборот ти паѓа на Android / iOS и во последно време Windows 7 Mobile.
    Андроидод работи на принцип на јава и од искуство сметам дека е прилично лесен да се совлада. Има голем маркет така да ако направиш квалитет ќе добиеш пари, ама сепак прилично е натрупано на пазарот, речиси се има.
    iOS немам искуство, само од информираност ќе ти треба Mac OS за да можеш да работиш што е големо ограничување. Сепак овде имаш најквалитетен но и најзатворен маркет. Ти треба добра идеја, добра реализација и да не ги загрозуваш ограничувањата на Apple за да профитираш.
    Windows 7 мобилен - не сум многу информиран, ама според информации наоколу платформата е добра, програмирањето и не е претешко. Најпозитивно е што пазарот е нов, сеуште незадоволен и според мене ако се рашират телефоните со ваков ОС ќе имаш голем пазар, а сеуште има време да заземеш место, т.е. не се сите идеи сеуште искористени, па зграби од колачот додека можеш.

3. IT Boss

IT Boss n00b

194
    15
    2 Јуни 2010
    Тоа е грешка во насловот. Се работи само за мобилна апликација.

Нека се промени насловот во:
    Почетоци во креирање мобилна апликација

tnx, zz

4. OrAnGe

OrAnGe n00b

53
    9
    11 Април 2007
    А за windows mobile 7 што програмски јазик треба да се учи? Ц++ Ц# ??

5. akslnrdn

akslnrdn n00b

15
    6
    15 Декември 2016
    Машко
  6. kirev

kirev Sensei

4,403
    2,848
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Одговори на тема од пред шест години. Плус, оној Windows Mobile уште воопшто постои? ;)

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  7. akslnrdn

akslnrdn n00b

15
    6
    15 Декември 2016
    Машко
    Не ја приметив датата. ;)

На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
  8. krema

krema Professor

4,403