Почетоци во креирање мобилни апликации

Дискусија во форумот 'Програмирање на мобилни платформи' започната од IT Boss, 21 Јануари 2011.

 1. IT Boss

  IT Boss
  Intern

  194
  15
  2 Јуни 2010
  Како што може да се види денес секој современ човек има мобилен телефон, а исто така бројот на корисници на тие т.н. паметни телефони секојдневно расте. Јас би сакал малку да ме насочите во тоа поле, но имајте впредвид дека немам никакво досегашно предзнаење или искуство во оваа област. Значи сакам да научам нешто што е најкорисно во оваа област - програмирање, дизајнирање на веб апликации и сл. Повторно ќе потенцирам дека немам никакво искуство и дека сакам да го научам само најпотребното.
   
 2. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,670
  324
  8 Мај 2007
  Web Мобилни апликаци? - околку ова ништо немам да ти кажам искрнео, првпат слушам.
  А ако мислиш на само мобилни апликации тогаш изборот ти паѓа на Android / iOS и во последно време Windows 7 Mobile.
  Андроидод работи на принцип на јава и од искуство сметам дека е прилично лесен да се совлада. Има голем маркет така да ако направиш квалитет ќе добиеш пари, ама сепак прилично е натрупано на пазарот, речиси се има.
  iOS немам искуство, само од информираност ќе ти треба Mac OS за да можеш да работиш што е големо ограничување. Сепак овде имаш најквалитетен но и најзатворен маркет. Ти треба добра идеја, добра реализација и да не ги загрозуваш ограничувањата на Apple за да профитираш.
  Windows 7 мобилен - не сум многу информиран, ама според информации наоколу платформата е добра, програмирањето и не е претешко. Најпозитивно е што пазарот е нов, сеуште незадоволен и според мене ако се рашират телефоните со ваков ОС ќе имаш голем пазар, а сеуште има време да заземеш место, т.е. не се сите идеи сеуште искористени, па зграби од колачот додека можеш.
   
 3. IT Boss

  IT Boss
  Intern

  194
  15
  2 Јуни 2010
  Тоа е грешка во насловот. Се работи само за мобилна апликација.

  Нека се промени насловот во:
  Почетоци во креирање мобилна апликација

  tnx, zz
   
 4. OrAnGe

  OrAnGe
  Intern

  53
  9
  11 Април 2007
  А за windows mobile 7 што програмски јазик треба да се учи? Ц++ Ц# ??
   
 5. akslnrdn

  akslnrdn
  Intern

  16
  6
  15 Декември 2016
  Машко
 6. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,383
  3,709
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Одговори на тема од пред шест години. Плус, оној Windows Mobile уште воопшто постои? ;)
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 7. akslnrdn

  akslnrdn
  Intern

  16
  6
  15 Декември 2016
  Машко
  Не ја приметив датата. ;)
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 8. krema

  krema
  Professor

  5,738
  5,021
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ништо страшно, простено ти е со оглед на тоа дека си нередовен овде :) j/k
   
  На akslnrdn и kirev им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. boris.edr
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  2,051
 2. puler
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  1,655
 3. ExPoseD
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,132
 4. Steff_Maja
  Одговори:
  19
  Прегледи:
  1,690
Вчитување...

Сподели