1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Почетник во Јава

Дискусија во форумот 'Java' започната од Papa Benedikt, 13 Јули 2010.

 1. Papa Benedikt

  Papa Benedikt
  Intern

  110
  8
  1 Јули 2010
  Вака одамна сакав да почнам да учам јава програмирање , ме инстересира што се треба да инсталирам и конфигурирам за моите програми да работат успешно ?

  ПС: следев неколку туторијали но не се баш најдобро снајдов ! Помош
   
 2. pilch@rd

  [email protected]
  Gaining Experience

  1,338
  131
  22 Август 2009
  Пробај со NetBeans >>http://netbeans.org/downloads/index.html:D
   
 3. DekoRoker

  DekoRoker
  Gaining Experience

  625
  53
  12 Септември 2009
  Машко
  Студент ФИНКИ
  Прво ти треба JDK (JVM) за да се инсталира NetBeans.. Не знам за поновите верзии, ама постарите од 6.7 бараа прво да има инсталирано JDK инаку NetBeans не може да се инсталира.. Еве ти симни си од тука JDK па инсталирај си NetBeans.
   
 4. Papa Benedikt

  Papa Benedikt
  Intern

  110
  8
  1 Јули 2010
  Конечно се снајдов , фала многу ! Поздрав
   
 5. delix

  delix
  Intern

  702
  23
  7 Април 2007
  Машко
 6. maximilian

  maximilian
  Gaining Experience

  1,064
  74
  26 Март 2008
  Јас топло ти ја препорачувам оваа:
  http://www.amazon.com/Java-2-Comple...=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1279048738&sr=1-1

  Објаснато е и да си тотален почетник да го сватиш. Убаво се опфатени сите основни принципи на Јава програмирањето, убаво објаснети со примери и интерактивни задачи.
   
 7. vik

  vik
  Intern

  1,936
  31
  14 Април 2007
  Ако си почетник барај Head First Java. Нема да згрешиш во никој случај.
   
Слични теми
 1. djgoxy94
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,361
 2. MusicFreak
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,238
 3. Nikola_sr
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,524
 4. petar.bt
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,018
 5. IcePick
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  897
Вчитување...

Сподели

Вчитување...