1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Почетник UI/UX дизајн, веб дизајн

Дискусија во форумот 'Дизајн и графика' започната од MaggieXX, 7 Февруари 2019.

 1. MaggieXX

  MaggieXX
  Intern

  2
  1
  20 ноември 2018
  Женско
  Здраво! Пред половина година започнав сама да истражувам и учам UI/UX дизајн на апликации. Научив како функционира Adobe XD софтверот, научив да работам во Adobe Photoshop преку курсеви од udemy и слично. Би сакала да имам пракса во некоја фирма со ментор, или пак да остварам пракса со некој искусен фриленсер кој го работи истото. Можете ли да ми дадете некоја насока? Ви благодарам.
   
 2. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,259
  858
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Здраво и добредојде на форумов.
  Добар почеток, моја препорака да влезиш во фирма каде што ќе можеш да учиш од поискусните од тебе, така најбрзо се расте. Доколку излезе можност кај нас во фирма, ќе пишам. Во меѓувреме провери/прати ЦВ до други компании што се кај нас.

  Мој совет, до тогаш, т.е. постојано, секојдневно пратење на Dribbble - Discover the World’s Top Designers & Creative Professionals (доколку ти треба покана, кажи ми, имам уште една слободна), Behance . Така ќе го пратиш и трендот и брзо ќе добиваш идеи, учиш, напредуваш, постираш твои дела....

  Секојднево пратење на блогови, портали за дизајн од типот на Category "Ui" — Smashing Magazine
   
  На BlackArrow7 и dime01 им се допаѓа ова.
 3. MaggieXX

  MaggieXX
  Intern

  2
  1
  20 ноември 2018
  Женско
  Фала ти, си гледам и учам од Dribble и Behance секако :) има супер стримови на Behance особено за UI/UX design последниов месец.
   
  На Taurus му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...