1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Почетничко прашање за new оператор

Дискусија во форумот 'C // C++' започната од barney, 31 Мај 2019.

 1. barney

  barney
  Intern

  25
  3
  9 Јуни 2017
  Машко
  Имам променлива p декларирана со:
  int (*p)[10];
  Сакам да алоцирам меморија за една променлива од типот на p. Но ако напишам нешто како:
  int (*(*x))[10] = new int *[10] // Погрешно
  добивам порака за грешка, бидејки компајлерот го интерпретира изразот под new како да треба да алоцира меморија за 10 поинтери на int.
  Кој израз треба да стои под new операторот за да горната наредба биде исправна?
   

Сподели

Вчитување...