• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Почетнички Веб Дизајн

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Што се е потребно за да се почне со Веб Дизајн? КОи книги, материјали, туторијали, софтвери, и се што е потребно за да се направи и изработи една Веб страна? Дали има сертификати и титули во Веб дизајнот? Дали кај нас има некои курсеви за Веб Дизајн?
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Јас би ти го препорачал http://www.w3schools.com
Според мене едно од најдобрите места за учење. Имаш и on-line примери, тестирања...
Почни со HTML, xHTML, CSS.
Од софтвер би ти го препорачал Aptana Studio или DreamWeaver CS3. Научи се значи со текстуален едитор и Preview во IE, Mozila...
За сертификати, титули... има, ама не се замарај многу со тоа. Кога ќе работиш со веб дизајн многу е побитно во портфолиото да имаш проекти кои си ги направил (функционални, привлечни за око...) отколку парче хартија.
За анимација би ти го препорачал CS3 Flash.
Откога ќе ги научиш овие работи можеш да продолжиш со:
Action Script - да ги направиш анимациите "паметни",
Java Script - подинамични страни, анимации...
PHP - да правиш динамични страни, CMS (Control Menagment System) , страни со администраторски привилегии (да може клиентот да менува содржини).
За курсеви има, би ти ја препорачал Alexandria и тоа 1 годишните студии за веб дизајн, само што таму ќе ти дојдат премногу информации за кратко време и доста работи ќе ти се измешаат, ама со тек на време пракса ќе се средиш.
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
За да бидеш веб дизајнер потребно ти е труд пред се,и желба за работа.

Доколку сакаш да ги кодираш страните ти,ти треба некој текст едитор,би ти го препорачал Html Pad 2008,во него можеш да кодираш со повеќе јазици,а доколку сакаш да ги правиш страните со визуелен едитор,би ти го препорачал Dreamweaver CS3.

Доколку одбереш ти да кодираш,ти ја препорачувам [ame="http://www.amazon.com/Build-Your-Website-Right-Using/dp/0975240293/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1221391350&sr=1-1"]оваа[/ame] книга.
Доколку одбереш да ги правиш со визуелен едитор ти ја препорачувам [ame="http://www.amazon.com/Dreamweaver-CS3-Bible-Joseph-Lowery/dp/0470122145/ref=pd_bbs_sr_1?ie=UTF8&s=books&qid=1221391304&sr=8-1"]оваа[/ame] книга.

Ако имаш други прашања,слободно прашај.
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Благодарам за одговорите. Сега за сега е доволно за почеток HTML, па ќе видиме што понатаму. Ако има некој книга на Македонски за ХТМЛ, или некој туторијал, може да помогне и со тоа.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Подобро е да користиш англиска литература и со примери/тестирања на страницата што ти ја препорачав да видиш што/како/која функција ја има. Кодот, таговите, дивовите.... се се скратеници или целосни зборови на англиски, што значи буквално е погрешно нештото да го учиш на македонски. Ако не, седни учи и англиски инаку ништо неправиш.
Јас години се зафркавав со визуелен едитор додека не седнав да учам HTML и CSS, и верувај ми се каам што порано не ги учев. Кога користиш текстуален едитор, автоматски како што почнуваш да го пишуваш кодот едиторот ти дава сугестии, насоки (што треба да има) и слично. Ќе ти требаат неколку недели за да почнеш да правиш страни во текстулаен едитор, нормално ќе се соочуваш со проблеми, многупати банални проблеми на кои ќе се смееш или ќе пцуеш после неколку сати откривање на проблемот. Битно е упорноста, стрпливоста... Тука сме и ние да помогниме, ама најдобро е прво сам да пробаш да решиш некој проблем, така ти се разива и логиката за дебагирање.
Добро е да почнеш паралелно да учиш и за SEO, ТУКА имаш нешто информации, бидејќи така ќе видиш како треба да изгледа една страница, елементи и слично.
За дизајнот добро е да користиш Photoshop, за креирање на хедерот, маргините, за анимациите, за обработка на сликите....
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.664
Мислења
889.228
Членови
31.504
Огласи
35
Најнов член
formula-1
На врв Дно