Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

По години недостаток, конечно има вишок графички картички

ContentBot

Робот (content unit)
12 ноември 2021
246
805
www.IT.mk
Конечно добри вести за сите на кои им е потребна графичка картичка. По повеќе години недостаток на графички картички во продавниците, конечно ќе има вишок. Nvidia во својот Извештај за заработка за второто тримесечје го потенцираше намалениот интерес за графички картички. Како последица на ова, графичките процесори останаа во магацините на Nvidia. Компанијата ги „промаши“ финансиските предвидувања за периодот за 1,4 милијарди долари.

Интересот е толку намален што производителот престанал со испораки на графички процесори до своите партнери кои произведуваат графички картички и лаптоп компјутери. Nvidia сега ќе чека партнерите да ги испразнат постоечките процесори пред да започне да испорачува нови.

 

StalkeR

Guru
5 декември 2009
5.421
6.596
Џабе е... И овие цени им се скапи, ке чекаат "уште малку да паднат".


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.374
7.302
Скопје
www.facebook.com
Нели нвидиа ни ги заклучуваше картите LHR за да имале гејмерите оти тие биле у најјголем процент на пазарот со графички.
Кај се сеа тие?
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.405
13.292
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Off-topic:

Недостаток = flaw

Недостиг = shortage
 

Ron26

Practice makes perfect
4 мај 2019
895
1.202
ќе напраат некој програм сега за копање преку плугови, па сите луѓе ќе земаат трактори и ниви ќе работат.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.478
12.864
Продаваа многу повеќе картички од порано и триеа раце. Не се за жалење. Ионака направија ненормални профити па сега може и во ѓубре да го фрлат она што остана.

Гејмерите се навикнаа да користат стар хардвер или преминаа на конзоли. Огромен број престанаа да следат новини знаејќи дека ионака нема да може да купат.

Уште на почеток човештвото требаше да го сопре ова лудило. А не да легализира плаќање со биткоини тешејќи не другите дека вака ќе даночат и ќе следат текови на пари. Но тоа е човечката природа - алчност, профит, пари и моќ.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.123
Мислења
975.105
Членови
35.432
Најнов член
Luka Milevski
На врв Дно