1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Плоча за r5 3600

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од CykaBlyat, 17 Јули 2019.

 1. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  350
  166
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  Ми треба помош да одберам плоча за r5 3600.Незнам дали вреди да дам појќе пари за поасолна плоча или да купам некоја евтина b450 и да терам така.Моментално не сум сигурен за оверклокованје оти гледам PBO поубо тера одколку мануален оверклок така да плочата ми треба само да го тера процесорот.Моментално се двоумам меѓу MSI B450-M PRO-M2 или MSI B450 Tomahawk.Нормално подобра плоча е Tomahawkot ама не сум сигурен дали вреди екстра 1700 денари за неа или да ги вложам во нешто друго.Исто така незнам дали да дам појке пари за 3600mhz RAM наместо 3200.

  Ако некој се разбира во врска со зен оти јас појма немам нека кажи свое мислење.
   
 2. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  588
  2,583
  21 Април 2016
  Машко
  MSI B450 Tomahawk вреди за сите пари. :)
  Таа е сериозна плоча, една од најдобрите со B450 чипсет. Ако погледнеш тука, ќе видиш дека е кадарна да тера било каков Ryzen процесор.
  1.JPG
  2.JPG
  VRM секцијата е квалитетно решена со одлични ФЕТ-ови од најновата генерација (4C029N / 4C024N) и има ефикасни ладилници. Сето тоа е потврдено и на тестови, како овој на пример:

  View: https://youtu.be/EqQcgwz1hYA

  MSI B450-M PRO-M2 е тотален опозит, и на неа не би ставал ништо повеќе од Ryzen 3 2200G/3200G и тоа на сток ... всушност никогаш не би ја купил.

  Според првичните тестови R5 3600 максимумот го дава со PBO + AutoOC, но за тоа треба да се исполнат два услова:
  Квалитетна плоча со стабилно напојување (PRO-M2 не е таква) и сериозен кулер. Со сток кулерот тешко дека ќе мрдне повеќе од 4.0 GHz... (линк)

  y Thermals 1.JPG
  И уште еден момент:
  Што правиш ако по две-три години најдеш на старо R7 3900X за добра цена и решиш да направиш апгрејд? Ако си со шугава плоча (MSI B450-M PRO-M2), ќе треба и неа да ја менуваш, а со Tomahawk си мирен. :)

  Што се однесува до рамот, нема скоро никакви разлики меѓу 3200CL14 - 3733CL17.
  Ryzen 3000 memmory performance.jpg
  Samsung B-die мемориските чипови се покажаа најстабилни и најдобри оверклокери, независно кој ги произведува модулите. Во изборот многу може да ти помогне B-Die Finder. Јас лично би одел со некој модел на G.Skill (ги продава Нексио). Кога се работи за AMD AM4 платформа, G.Skill се No1.

  ~~~~~~~
  @Astro, ова за избор на меморија важи и за тебе, кога веќе ја оплеска со матичната. :hay:
   
  На CBB_6, CykaBlyat, Costigan_Jr и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,712
  14,470
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Било која b450 матична плоча ќе ти заврши работата за r5 3600. Нема да добиеш буквално ништо од поскапа матична со не знам каков VRM.
   
  Rukfash, highflyer и на DelphiUser им се допаѓа ова.
 4. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,662
  4,523
  23 Јуни 2015
  Машко
  @Chicco69 B450 Aorus Elite е одлична плоча.

  "Looking at the power delivery, this model looks to have an multi-phase hybrid digital power delivery which on paper is more than capable of supporting AMD’s top Ryzen 2000 series processor, the Ryzen 7 2700X with an overclock." - AnandTech
   
 5. Astro

  Astro
  Guru

  6,787
  9,443
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Јас се мислев дали да земам MSI Tomahawk или Gigabyte Aorus, ама одлука падна на Aorus-от поради тоа што има 2 х M2 слота, има Intel LAN каерица и најновиот Realtec ALC1220 кодек, за разлика од кај Tomahawk-от. Aorus PRO гравитира повеќе накај професионална плоча, Tomahawk е изразито гејминг плоча.

  Гледав многу ривјуа и неколку различни ликови потенцираа дека Aorus и на Asus (заборавив кој модел беше) имаат проблем со ладењето на VRM секциите доколку се во затворен простор и не издржуваат ни бенчмарк на сток 2700Х а камо ли оверклок, и тоа тие беа само првите верзии од плочите пред година дена. Меѓутоа ако има добро ладење (кај мене на пример врз VRM секцијата имам активно ладење и под стрес (Ryzen 2600 @ 4.0 all core) VRM-от не надминува 38 степени (idle @ 30).

  Така да, јас од Aorus PRO (Aorus Elite е послабата верзија) сум сега веќе презадоволен. Изборот на компоненти и опции во BIOS е одличен, лејаутот е одличен, лесно се работи во пуно куќиште. Онаа пластиката што ја ставаат врз I/O шилдот лесно се ваци, стои на 3 штрафчиња. Во иднина кога би земал 3900Х на пример би ја извадил таа пластика ради подобро ладење и тоа е тоа. Плочата на сите бенчмарци дава компарабилни перформанси како Tomahawk, Asrock Steel и други.

  Кога ќе се вратам од одмор ќе земам брза меморија и тоа е тоа за наредните 5-6 години :) ќе погледнам Aegis или Predator, или пак некоја егзотика кога ќе одам накај запад.
   
  На Chicco69 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,712
  14,470
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Не знам зошто упорно го терате муабетот на 3900X??? Прочитајте го првиот пост, човекот прашува за Ryzen 5 3600!!!
  Одговорно тврдам дека нема да добие ништо повеќе од било која од споменатите матични плочи во однос на најефтината B450 матична плоча од аспект на VRM. А зборот Оверклок во иста реченица со Ryzen 3000 може да стои само со негација.

  Подобро разликата во парите(2000) да си ја сочува или да ја инвестира во било што друго.
   
  На bobson и SiPy` им се допаѓа ова.
 7. Astro

  Astro
  Guru

  6,787
  9,443
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Е добро де, киднапираме тема, шо се потресуеш ти.

  Иначе сосем точно, за 3600 апсолутно не му треба скапа плоча ако не планира ѓаволи-бесови.
   
  На gOJDO и SiPy` им се допаѓа ова.
 8. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,554
  4,910
  18 Септември 2013
  Машко
  Мала корекција, неколку проценти разлика може ќе види со тоа PBO енејблирано, зависно ладење и квалитет на VRM, ама на чип од 65W TDP дури и толку дали ќе има разлика. Повеќе ќе зависи од лотарија на чип него ли од плоча.

  Така шо у пракса тоа шо кажа @gOJDO е сто посто точно.

  Искрено Асрок плочата за 3700 од Нексио (не ми текнува модел точно) ќе е сосема доволна. Нема потреба дупло од тоа да даваш ако користиш само една графичка, макс еден М.2 драјв, и макс 2 плочки рам (шо е макс 64 гига веќе).

  Која плоча и да ја земеш инсистирај да ти биде од старт апдејтуван биосот од кај шо ќе ја земеш.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 9. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,712
  14,470
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Се кладам у 15-ка со кромид и две ѕидарски дека нема ни 1% да има разлика. :D
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 10. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,554
  4,910
  18 Септември 2013
  Машко
  Па не за џабе Gamers Nexus се шо е под 5% не го рачунаат за разлика, и викаат дека у повеќе тестови коа ќе ги направиш ќе има можда толку флуктуации.
   
 11. Astro

  Astro
  Guru

  6,787
  9,443
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Значи АМД е бољи :oh:
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 12. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,662
  4,523
  23 Јуни 2015
  Машко
  Увек.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 13. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  350
  166
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  За плочата евидентно сите се согласват дека за 3600 нема да има разлика помеѓу двете но рамот во прашање е Corsair Vengance Pro 8x2GB 3200Mhz CL16 vs 3600Mhz CL16,прашањето е дали вреди да ги дам тие екстра 700-800 денари?
   
 14. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  350
  166
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  Ама џабе забораваш едно нешто,Tomahawk-от има R G B,иначе без мајтап ако је земам поевтината плоча и ако подржват АМ4 4-5 ген дали ке ги крепи,сега ова вејќе е теорија оти никој незнај каква потрошувачка ке имат поновите процесори ако одат по истата naming шема пример зборам за r5 4600 или r5 5600
   
 15. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,712
  14,470
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  @CykaBlyat По катаљарда компјутерски години ќе сакаш да смениш комплет платформа. 5-ген ќе биде со DDR5 и нов сокет, АМ5. Значи ги шиткаш комплет твоите плоча, процесор и рам и купуваш нови.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 16. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  350
  166
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  Тука е проблемо оти баш сега сменвам платформа и пак да менвам после 2 години,можи ке останам со 3600 или ке кренам на 3700х
   
 17. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,153
  682
  8 Август 2017
  Машко
  Види кои подржуваат ПЦИе Ген 4, имаше неколку кои подржуваат, покрај новите Хплочи нели, не дека ти значи нешто освен побрз сториџ.
   
 18. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  350
  166
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  Не мие воопшто потребно пци ген4,ми треба само добар ВРМ и солидна плоча која нема да заебава ако ја склопам со р5 3600
   
 19. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,712
  14,470
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  не ти треба добар VRM, било која матична ќе го вози без проблем.
   
 20. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,479
  1,965
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Ако планот е да се клока се праи муабет за врм ладење и тн. ако планот е да се вози на сток сеедно е каков врм има побитно е што друго нуди у стилот на слотови конекции, мрежа, квалитет на аудио ...
  Но најбитно ако се иде на Б450 матична обавезно да се види дали го има најновиот биос инаку утре сабајле што ќе ти бутира со 3600-ка.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 21. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  350
  166
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  Гледав на страницата на MSI дека Tomahawk-ot има некој "features" шо незнам дали се корисни и ако се дали вреди да ги дам тие екстра 2000 за нив.

  Ќе копирам сега некој пример за работит што ги нуди Tomahawk-ot што мислам дека се корисни што не ги нуди другата плоча.


  • Flash BIOS Button: Simply use a USB key to flash any BIOS within seconds, without installing a CPU, memory or graphics card.
  • The GAMING Device Port is optimized to deliver the best connectivity for high-end gaming peripherals to fully utilize their features and responsiveness. Customize your mouse DPI to enhance accuracy or program macro combinations using the easy-to-use Mouse Master software to perform multiple commands with just one click.
  • MSI Game Boost
   Need more power from your CPU and memory to get more FPS? MSI Game Boost enables one-second overclocking, giving you the performance boost you need. Simply turn the dial or use the Gaming App and your PC gets another adrenalin shot!

  • Built on years of experience in building motherboards dedicated to giving gamers true Hi-Fi sound. Audio Boost has developed into a high quality audio unit, offering a clear advantage over your opponents when gaming. Locate your enemies with your eyes closed using Audio Boost.
   
 22. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  350
  166
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  Колку што знам ама не сум сигурен на зен2 мануален OC дава послаби гејминг перформанси одколку PBO и AutoOC и прашањето гласи,дали со поскапата плоча процесорот ке биди клокнат повисоко заради подобар VRM?
   
 23. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,712
  14,470
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  точно.
  нема
   
 24. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  640
  388
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  А да размислеш за рајзен 2000 за истите пари појак рајзен 7 мислам дека има пошто се поднамалени цените. Шо ти требаат оверклокови глупости? Освен безначајни бројки не каква разлика практично нема да забележеш.
   
 25. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  350
  166
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  Единствен процесор што иди блиску од зен+ до р5 3600 е 2700x и ако земам таков ке мора да го порачвам од интернет (ebay или aliexpress) или да купам на старо.Купвање од интернет е безмислено бидејќи не ми се чека 2 месеци за процесор кој ке биди 2-3 илјади поевтин од р5 3600 а на старо не ми се купва бидејќи незнајш никогаш колку бил мачен процесорот и на кој температури бил држен.Исто така р7 2700x "троши" поќе и има TDP од 105 кој сигурно ке бара aftermarket cooler.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Мино Андревски
  Одговори:
  78
  Прегледи:
  11,605
 2. Costigan_Jr
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  2,096
 3. gOJDO
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,095
Вчитување...

Сподели

Вчитување...