• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Плоча и процесор за гејминг

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8.857
11.557
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Долго одолговлекував купување на нова плоча. Но по се изгледа е време. Ќе пробам вечерва да земам од Сетек. Само тие имаат АСУС плочи.

Графичката 570 4GB ќе остане. Треба да сменам само плоча, процесор и РАМ. Ноктуа НХ-Д14 изгледа нема бракет за новите сокети па ќе мора и кулер.

Се игра rocket league, fortnite и сл. Нема други барања.

Што да купам? Дали АМД имаат проблеми со софтвер или хардвер. Мене Интел ми изгледа како посигурна опција.

Благодарам
 

NightfurY

Gaining Experience
16 февруари 2018
205
318
Kрушево абер пристигна !
Јас имам асус стрих 550-ф и сум презадоволен од неа користам со амд 5600х процесор со 580 8г амд грфичка за сега се играм без никаков проблем , но се ти зависи до буџет/
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8.857
11.557
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Благодарам. Дали Гигабајт плочите се добри или сепак да земам Асус?
 

Vlad944

Practice makes perfect
3 март 2015
484
1.114
Битола

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.303
2.560
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
Zotac GeForce RTX 3050
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
@gokica , види ја дискусијата овде во однос на Интел вс АМД.
Накратко :
Интел во буџет сегмент нуди највеќе за парите особено i5 12400/F, меѓутоа имаат поскапи плочи. Дополнително сеуште не се донесени овие процесори и B660 плочи кај нас, очекувам да се поскапи.
АМД, имаат нереално скапи процесори (особено 5600x) во однос на Интел но нешто поефтини B550 плочи кои би тебало да имаат подршка за следната генерација која реално е да се очекува дека биде добра генерација.
Сепак ако се оди на нова платформа во моментов Интел е најдобра опција, особено ако нарачуваш цела платформа од CU.
 
Последна промена:

Ron26

Gaining Experience
4 мај 2019
144
224
@gokica , види ја дискусијата овде во однос на Интел вс АМД.
Накратко :
Интел во буџет сегмент нуди највеќе за парите особено i5 12400/F, меѓутоа имаат поскапи плочи. Дополнително сеуште не се донесени овие процесори и B660 плочи кај нас, очекувам да се поскапи.
АМД, имаат нереално скапи процесори (особено 5600x) во однос на Интел но нешто поефтини B550 плочи кои би тебало да имаат подршка за следната генерација која реално е да се очекува дека биде добра генерација.
Сепак ако се оди на нова платформа во моментов Интел е најдобра опција, особено ако нарачуваш цела платформа од CU.

исти ѓавол ти е, 50 евра ако ушпараш преку сила. За толку евреин да се биде мислам не вреди, поготово за купување компјутер што се дешава еднаш во 3 години просек. Ја имам 5600г, и сачма е чудото. Декомпресира огромни фајлови додека речеш кекс, врти игрици како на шала. Така да ако за гејминг е намената, 5600х е идеален.
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.303
2.560
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
Zotac GeForce RTX 3050
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Во однос на заштедата има дискусија и калкулација на истата тема, која ја посочив.
Декомпресира огромни фајлови додека речеш кекс, врти игрици како на шала. Така да ако за гејминг е намената, 5600х е идеален.
Во однос на цитираното, малце обратно е ако ти е за декомпресија за големи фајлови намената 5600x e идеален, ако ти за за гејминг не баш, особено не price/performance.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8.857
11.557
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10

Dajman

On your way to fame
19 септември 2020
398
670
Мрзен Ораовец
Другари ви благодарам.

Мораше да се купи вечерва.

Земав:Земав и 16 гига корсеир рам плус кулер Дипкул 400 В2.
Ме претица и го избришав предлогот хахах.. воопште не си згрешил и со здравје да си го користиш.
 

Bate Sase

On your way to fame
27 мај 2021
436
528
Недојдија
Другари ви благодарам.

Мораше да се купи вечерва.

Земав:Земав и 16 гига корсеир рам плус кулер Дипкул 400 В2.
Одличен избор. Плус 11400 замисли, има интергрирана за разлика од 5600x. :D
Добро е денеска (сеуште) да се има бек ап графика.
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.649
1.571
Скопје
Благодарам. Дали Гигабајт плочите се добри или сепак да земам Асус?
Можеби касно за препорака ама спрема мене Гигабајт е најдобро - не дека нешто поквалитетни се - туку заради двоен биос и неможноста да ја брикнеш !

Создравје да си се служиш !
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
94
70
Можеби касно за препорака ама спрема мене Гигабајт е најдобро - не дека нешто поквалитетни се - туку заради двоен биос и неможноста да ја брикнеш !

Создравје да си се служиш !
Само не заборавај да спомнеш дека имаат историја со затоплување и прегревање на напонската регулација на матичната плоча. Биди внимателен кога бираш матични плочи од нив, инаку друго во ред се.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8.857
11.557
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Одличен избор. Плус 11400 замисли, има интергрирана за разлика од 5600x. :D
Добро е денеска (сеуште) да се има бек ап графика.
Е видиш тука сум грешка. практично сум ја земал F варијантата која нема графичка. Погрешно информирав погоре. Ич не направив есап дека е поефтино споредено со линкот погоре.

Не е битно, нека тера сега па ако треба ќе мењаме во иднина..
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.649
1.571
Скопје
Е видиш тука сум грешка. практично сум ја земал F варијантата која нема графичка. Погрешно информирав погоре. Ич не направив есап дека е поефтино споредено со линкот погоре.

Не е битно, нека тера сега па ако треба ќе мењаме во иднина..
Па замоли ги да ти го заменат производот ! Или нема на лагер ?
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8.857
11.557
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Па замоли ги да ти го заменат производот ! Или нема на лагер ?

Веќе е наместен во куќиште. Нека тера вака дур да се снајдеме па ќе правиме купи / продај за подобро. Искрено немав поим дека има со и без графика од процесориве. До толку не следам.
 

Mickraven

Intern
30 септември 2018
15
5
Да топ избор е ама готово веќе купено - не си дочитал последните коментари
сепак сакав да искажам задоволство према гигабајт хаха, а и можеби друг некој ке се ориентира према топиков за која матична да се одлучи па ќе му биде полесно :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.197
Членови
31.504
Огласи
34
Најнов член
formula-1
На врв Дно