1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Плексиглас, каде да се купи?

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од HardCorec, 4 Февруари 2019.

 1. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,219
  4,667
  4 ноември 2013
  Машко
  Дечки, барав по темиве за го најдам одговорот ама не успеав, или сум слеп или не постои ваква тема.

  Од каде може да се купи (проѕирен) плексиглас во Скопје?
  Имам потреба од 4 парчиња со димензии од 25cm x 35/40cm и дебелина од 1mm.

  Ако на темава не и е местото тука, може да се премести.

  Тенкс.
   
  Последна промена: 4 Февруари 2019
 2. crash

  crash
  Gaining Experience

  97
  147
  6 Декември 2013
  Машко
  Јас имам земено од Електронеон, во таа уличката паралелно со качанички пат што е(ги има и на гугл), само дебелина тогаш земав 5мм, а за 1мм да се јавиш и да прашаш.
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 3. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,219
  4,667
  4 ноември 2013
  Машко
  Тенкс...
  Дебелината и не ми е толку важна, може и 5mm да биде.
  Која е цената? (ако знаеш)
   
 4. skopje_mkd

  skopje_mkd
  Gaining Experience

  356
  190
  5 Февруари 2016
  Од литинг Литинг - Светлина во просторот, Лексан поликарбонатни плочи, Акрилни плочи Плекси, Звучни бариери, само незнам за колку е најмалку да купиш дали 1/2, 1/4 или цела. Најубаво да се јавиш да прашаш се наоѓат кај стар автопазар, од страната на фершпед се влага после бензиската окта.
   
  На InSides и HardCorec им се допаѓа ова.
 5. InSides

  InSides
  Gaining Experience

  158
  322
  21 Февруари 2009
  Електронеон - Гарантираме за квалитетот на нашите производи

  Две забелешки:

  1. Можно е да имаат ограничување во однос на минимална количина (табла, пола табла, штотијазнам), ама можно;

  2. 1мм не сум набавувал, но генерално биле многу услужливи.
   
  На Speedster и HardCorec им се допаѓа ова.
 6. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,351
  4,551
  18 Септември 2013
  Машко
  Колку пари е плексигласот од 5мм?
   
 7. Speedster

  Speedster
  Gaining Experience

  395
  414
  1 Јануари 2016
  Машко
  37 еур - 3мм - 1м2
  45 еур - 4мм - 1м2
  55 еур - 5мм - 1м2

  + - на тие цени по 1 до 2 еур

  А може и колкаво парче сакаш ,по твој димензии
   
  На crash и Fredy им се допаѓа ова.
 8. Speedster

  Speedster
  Gaining Experience

  395
  414
  1 Јануари 2016
  Машко
  Има 1 мм само ке треба да напоменеш цената варира од дали е на на циркулар , цнц или ласер
   
 9. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,351
  4,551
  18 Септември 2013
  Машко
  WOW, споредено со цените у бугарија шо ги најдов гуглајќи ова е дупло... зависно за шо се користи ама мислам дека скапо е ко за хобисти да правиш ствари од плексиглас кај нас во моментов.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 10. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,219
  4,667
  4 ноември 2013
  Машко
  Електронеон - работеле во 15:30.
  Литинг - работеле само на големо... цела табла од 2х3м од 5мм дебелина била 10302 денари.
  Гуго Охрид - работи со секакви големини/димензии со дебелина од 3мм нагоре... може и да ви го изработат тоа што го барате.
  Мене конкретно треба да ми се изработи кутија за "regulated power supply", им кажав димензии, ке ме бараат за 10мин па ке ви кажам колку ке ме чини.
   
 11. crash

  crash
  Gaining Experience

  97
  147
  6 Декември 2013
  Машко
  За цена не ми текнува, некое парче 40 на 40 беше, околу десет евра тогаш ми земаа мислам. Ама, ми текнува дека не можеше со картица да платам. А поминаа 3-4 години од тогаш.
   
 12. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,219
  4,667
  4 ноември 2013
  Машко
  Се јавија од Гуго,
  Димензиите кои ги наведив (25х40cm и дебелина од 3мм), склопување и сечење (ласерски) чини 2000 денари.
   
  Последна промена: 4 Февруари 2019
 13. InSides

  InSides
  Gaining Experience

  158
  322
  21 Февруари 2009
  Претпоставувам дека мислеше 25х40цм? Во секој случај, ако се работи за кутија (склопена) тоа не е премногу (според мене). Плексиглас знае да биде незгоден за работа.
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 14. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,219
  4,667
  4 ноември 2013
  Машко
  Точно.
  Корегирано.
   
 15. crash

  crash
  Gaining Experience

  97
  147
  6 Декември 2013
  Машко
  Убава цена изгледа тоа.
   
 16. Speedster

  Speedster
  Gaining Experience

  395
  414
  1 Јануари 2016
  Машко
  Ако се обични 4 квадрати и само залепни повеке од 1500 ден не би требало да е .
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 17. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,333
  1,003
  3 Декември 2008
  Машко
  Биди предпазлив со Гуговци :) ќе мора добро да им објасниш што точно сакаш, моја препорака нека ти исечат се па ти сам да си склопиш и да си залепиш. И ако не е тајна со кого разговараше?
   
  Последна промена: 4 Февруари 2019
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  617
  800
  25 Февруари 2016
  Машко
  Неразбрав убаво 1мм ти треба или 3мм., само сечење или со виткање да се оформи кутија, или лепење? Ако знаеш да лепиш и имаш лепак, за парчиња утре можам да проверам нешто 1,5 и 2мм би требало да имам, не е исклучено и 3 мм да се наоѓа некое парче.
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Borsa

  Borsa
  On your way to fame

  950
  684
  10 oктомври 2011
  Машко
  Машински дизајн
  1мм и 2мм нема да најдеш низ цело Скопје. Иначе јас ги нарачувам од imageplus, а цената зависи од колку материјал.
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 20. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,219
  4,667
  4 ноември 2013
  Машко
  Братко искуство немам ама би можел да повежбам и да научам :)
  Ми треба да се направи кутивче за regulated power supply... значи ништо посебно... повеќе ми е од мерак отколку за потреба, што се вели можам да поминам и со најобично дрвено кутивче, ама кејф ми е да го направам со проѕирен плексиглас.
  Пиши ми цена во пп што имаш... дебелината и не ми е многу важна.

  Стружанец, немам појма со кој правев муабет од Гуго.
   
 21. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,333
  1,003
  3 Декември 2008
  Машко
  Нејсе кој и да е, ако одлучиш од таму да направиш најпаметно ти е да ти ги исечат и да си ги земеш само, ќе ти ги исечат по твој димензии и ќе си ги подигнеш ти од таму. Патем ќе си провериш на лице место дали имаат заштитни фолии :) се дешава сепак парчиња расфрлани знаеш, и сам да си ги залепиш. Или пак побарај да ти го свиткаат од три страни а четвртата од доле да ти е залепена, така би ти имало заоблени страни горе а доле и онака нема мн да се приметува, ако оставиш на нив да ти залепат...
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 22. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,219
  4,667
  4 ноември 2013
  Машко
  Брат, разликата беше 500 денари.
  1500, сам да си лепам, и 2000, се да ми е средено.
   
 23. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,333
  1,003
  3 Декември 2008
  Машко
  Прашај да ти го свиткаат од три страни, поубаво ќе ти биде така.
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 24. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  846
  535
  20 Декември 2015
  Машко
  да не отварам нова тема, каде да најдам Акрилно стакло. Поточно ми е за правење на лого што ќе свети со лед лента.

  Цена?
   
 25. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,560
  25,681
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Акрилно стакло = плексиглас?
   

Сподели

Вчитување...