• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Playstation 5

20 декември 2018
37
19
Има луѓе кои сакаат да играат игри кои секоја година влегуваат во Game of the year избор и сакаат претежно Сингл Плејер игри за разлика од ПЦ каде компетативните игри се во преден план.
Нема врска ова. PC нуди уште поголем избор на single-player игри. Туку стварот е што ако си за компетитивни игри, тогаш PC ти е единствена опција. Затоа кога се збори за такви игри, нема поента за конзолите да се прави муабет.

Како ексклузивно single-player gamer, можам да ти гарантирам дека single-player игрите се на преден план независно од конзола.
 

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
164
163
Дали е „загарантирано“ стабилни 60 FPS на 4К дека ке вади пс5, или не? Некаде прочитав во стил "play the latest games from 30 up to 120 FPS". 120 FPS нит барам, нит очекувам, ама се надевам дека ке има. Ама тоа „од 30...“ ми е сумњиво. Ако испадне пак 30 fps тогаш не знам баш...
Значи FPS зависи од одлуката на креаторите на игрите, не од перформансите на конзолата.
 

pecko95

Gaining Experience
5 април 2018
168
151
Значи FPS зависи од одлуката на креаторите на игрите, не од перформансите на конзолата.
Значи, прашањето ми беше дали се загарантирани стабилни 60 фпс. Кој е тој креатор на игра, што ке ја лимитира играта на 30 фпс ако конзолата може да ја тера на 60 фпс, или 120фпс како што рекламираат? :) Не ме зезај, од одлуката на креаторите било... Ако е доволно јака конзолата, ке гледа макс да исцеди од неа, ако не, колку што може.
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
891
824
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
Значи ова со убавинава на конзолта исто како да е плавуша или бринета. Повеќето си преферираат нешто. На некој не му е ни битно тоа.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,180
8,386
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Cod MW на сегашниот Xbos one S е 60 фпс, ама конзолите спуштаат резолуција динамички кога ќе згусне. А на сиротиот S му згуснува секоја партија. Требаше 30 fps за него. Иначе S спушта динамички до 1440х900p ако добро приметувам.
 

prolivot

Gaining Experience
28 декември 2014
308
358
Значи, прашањето ми беше дали се загарантирани стабилни 60 фпс. Кој е тој креатор на игра, што ке ја лимитира играта на 30 фпс ако конзолата може да ја тера на 60 фпс, или 120фпс како што рекламираат? :) Не ме зезај, од одлуката на креаторите било... Ако е доволно јака конзолата, ке гледа макс да исцеди од неа, ако не, колку што може.
Креаторот бира изглед вс перформанси.

Досега се спомнува како избор помеѓу 4к 60 фпс без реј трејсинг и 30фпс со реј трејсинг кај повеќето игри.
 

pecko95

Gaining Experience
5 април 2018
168
151
Креаторот бира изглед вс перформанси.

Досега се спомнува како избор помеѓу 4к 60 фпс без реј трејсинг и 30фпс со реј трејсинг кај повеќето игри.
Ay dios mio...

Е фала, на ова мислев. Сепак ке си чекам reviews. 30 fps за „next gen“ e стварно малку, макар и со ray tracing. Ке каже некој „за 500 евра што очекуваш“ ама некако срамота е ако испадне вака. Како тогаш ке стигнат до тие 120 FPS (на игри што имаат убава графика е муабетов, не на некои pixel art глупости :D) ?
 

erhanj

Gaining Experience
4 август 2019
64
134
Како што кажа prolivot :censored:, ќе има да си одбереш image quality или performance mode. И јас ко видов дека на макс видео сетинзи ќе таргетираат 30 fps, искрено се разочарав малку, доаѓајќи од PC, ама во светот на конзолите е сосема нормално. Се надевам како што конзолите ќе созреваат, така и ќе гледаме се повеќе игри да таргетираат 60+ fps.
Еве ти кои игри ќе поддржуваат 120 fps mode уште од почеток.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,180
8,386
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Како што кажа prolivot :censored:, ќе има да си одбереш image quality или performance mode. И јас ко видов дека на макс видео сетинзи ќе таргетираат 30 fps, искрено се разочарав малку, доаѓајќи од PC, ама во светот на конзолите е сосема нормално. Се надевам како што конзолите ќе созреваат, така и ќе гледаме се повеќе игри да таргетираат 60+ fps.
Еве ти кои игри ќе поддржуваат 120 fps mode уште од почеток.
Артиклот е тежок за читање, пун со реферали да ти продадат 120Hz опрема и реклами. Шлајм станаа порталиве во цел свет, еве ја листата за побрзо.

 • Call of Duty: Black Ops Cold War
 • Devil May Cry 5 Special Edition
 • Dirt 5
 • ExoMecha
 • Gears 5
 • Halo Infinite (multiplayer)
 • Halo: The Master Chief Collection
 • Metal: Hellsinger
 • Monster Boy and the Cursed Kingdom
 • Ori and the Will of the Wisps
 • Orphan of the Machine
 • Rainbow Six Siege
 • Second Extinction
 • The Falconeer
 

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
164
163
Ay dios mio...

Е фала, на ова мислев. Сепак ке си чекам reviews. 30 fps за „next gen“ e стварно малку, макар и со ray tracing. Ке каже некој „за 500 евра што очекуваш“ ама некако срамота е ако испадне вака. Како тогаш ке стигнат до тие 120 FPS (на игри што имаат убава графика е муабетов, не на некои pixel art глупости :D) ?
Очигледно не разбираш како функционираат работиве. И да имаш компјутер со миљарда пати појаки перформанси од ПС5, разликата во визуелен квалитет помеѓу 30-60-120 ФПС ќе постои. Креаторот одлучува на колку ќе ја лимитира и каква графика и детали ќе форсира. Не е крива конзолата.
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,921
2,434
Ако преферираш RPGs со пејсажи како Horizon Zero Dawn, God of War ја приклучуваш конзолата на телевизор 4k 60fps. Ако сакаш пуцачни ја уклучуваш на монитор 1440p 120fps и завршена работа. Ама 4k и 120 fps во сите игри ни RTX 3090 од 1500 евра не може да извади.

Тие со 30fps ќе бидат многу малку и сe истите оние игри кои и на pc се лошо оптимизирани како Assassin's creed Odyssey
 

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
164
163
RTX 3090 може во сите игри 120фпс доколку е тоа целта, но игрите со 120фпс и 30фпс нема да излгедаат исто на истата карта.
 

Duke

Gaining Experience
15 ноември 2016
148
93
Абе и јас сум фан и ќе ја имам на release ама да не претеруваме. Видено е се и внатре и надвор, ова е нај невозбудлива промена на генерација на конзоли.

Како и секој пат игрите се најбитни, за мене Demons Souls вреди цела конзола и одам на тоа. Другиве Sony игри не се за мене, треба да отворам тема за тоа, правени по рецепт на што сака амерички тинејџер.
Јас не сум фан на Сони. Всушност, ова ќе ми е прво Сони во живот што ќе го купам - никогаш и не сум ни сакал конзоли. Откако знам за себе сум со компјутер бидејќи ми дава повеќе можности. Да играм и да работам, не сум сакал да фрлам пари на нешто ексклузивно само за игри. Али некои работи се сменија. Како 3Д артист се разбирам и јас нешто од тоа како игрите се прават како се оптимизираат пред да дојдат до нас корисниците, што е возможно во моментов итн и тоа што го видов на трејлер видеото кога го најавија е beyond impressive.. За првпат една конзола ќе подржува сцени со билиони и билиони геометрија - што не постои компјутер толку моќен на планетава да ја изгура истата сцена, освен ако го нема новиот енџин - што нема да дојде веднаш на компјутер. Можеби за година дена. Можеби понатака. Засега ништо најавено.
1604309268219.png
За оптимизација на игрите кои се најавени се слагам и ја, но за тоа ќе треба повеќе време. Како што неколкумина погоре пишаа дека потенцијалот ќе се осети за година до две, апсолутно. Тоа е огромна промена која не може да биде преку ноќ.

И само поради ова и од тој аспект го дадов мојот претходен коментар бидејќи е толку многу ирелевантно што е еквивалентно на тоа некој утре да ми рече “еј слушај за 50.000 евра имаш Ферари со 700кс ново од салон со сите комодитети и системи и гаранции (што иначе би те коштало минимум 400.000) и ти му викаш “еј абе не ми се свиѓаат ретровизорите“ :D:D:D:D

Па и кога сме кај дизајнот, мене ептен ми се свиѓа! Ваљда ствар вкус. А за вкус не се дебатира. Така да, и без цело ова мое елаборирање пак е ирелевантно.
Али ваљда како луѓе во природа ни е секогаш да наоѓаме некои маани :)

Си има луѓе кои добро и многу долго го мислеле тоа и се многу скапо платени и верувам знаат добро што прават. Така да...
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,514
3,621
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Сони имаат патент врз технологииве или вакви џојстици ќе излезат и за PC? (aко немате време да го гледате видеото мислам на софистицираниот систем за вибрации и контролирање на отпорот на тригерите од страна на игрите)

 

Piedpiper

Gaining Experience
26 август 2019
135
141
Сони имаат патент врз технологииве или вакви џојстици ќе излезат и за PC? (aко немате време да го гледате видеото мислам на софистицираниот систем за вибрации и контролирање на отпорот на тригерите од страна на игрите)

И да излезат за ПС се зависи од дизајнот на играта и дали истата е предвидена да го искористи потенцијалот на џојстикот. Тоа е предноста на сони. Не дека и на сони сите игри ќе го користат џојстикот како што треба
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,514
3,621
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
И да излезат за ПС се зависи од дизајнот на играта и дали истата е предвидена да го искористи потенцијалот на џојстикот. Тоа е предноста на сони. Не дека и на сони сите игри ќе го користат џојстикот како што треба
Па да најверојатно само плејстејшн ексклузиви ќе ја користат, ама ако немаат патент и се рашири и на PC тогаш мислам дека ќе им се исплати на девелоперите да ја имплементираат во игрите.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,741
1,759
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro
На РС го имаш истово со официјален XBOX контролер, само за се да искористиш треба XBOX игра, не рандом.
Пример, Forza не знам која (не ги играм тие), преку тригерите осеќаш дали, колку и на која страна ти шлајфува колата, ако дадеш повеќе гас или излеташ од патека и слично.
Ја правеше ептен полесна играта само тој момент. Ама тоа зависи од игрите.
 

prolivot

Gaining Experience
28 декември 2014
308
358
На РС го имаш истово со официјален XBOX контролер, само за се да искористиш треба XBOX игра, не рандом.
Пример, Forza не знам која (не ги играм тие), преку тригерите осеќаш дали, колку и на која страна ти шлајфува колата, ако дадеш повеќе гас или излеташ од патека и слично.
Ја правеше ептен полесна играта само тој момент. Ама тоа зависи од игрите.
Врска нема едно со друго.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,514
3,621
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
На РС го имаш истово со официјален XBOX контролер, само за се да искористиш треба XBOX игра, не рандом.
Пример, Forza не знам која (не ги играм тие), преку тригерите осеќаш дали, колку и на која страна ти шлајфува колата, ако дадеш повеќе гас или излеташ од патека и слично.
Ја правеше ептен полесна играта само тој момент. Ама тоа зависи од игрите.
Не е истото, тој има обични моторчиња со тегчиња за вибрации како и сите други, ова кај PS5 e нова технологија како што гледам од видеото и ќе може многу суптилен фидбек да дава, пример на каква површина газиш итн..
А тригерите ќе имаат поголем или помал отпор, на пример ако затегаш стрела до крај, различен отпор ако пукаш со митралез или со шатган, или ако ти заглави пушката и тригерот физички ќе се закочи.
Пак ќе кажам ако немаат патент ќе се рашири ова во многу игри и нови генерации на џојстици, ама ако е патентирано само за PS5 тогаш е права штета.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,677
3,046
Пак ќе кажам ако немаат патент ќе се рашири ова во многу игри и нови генерации на џојстици, ама ако е патентирано само за PS5 тогаш е права штета.
Овие фирми прво патентираат, па потоа почуваат со развој и сѐ останато.
 

Piedpiper

Gaining Experience
26 август 2019
135
141
Овие фирми прво патентираат, па потоа почуваат со развој и сѐ останато.
Плејстешн знаат дека огромен процент од играчкото искуство е во џојстикот. Они го имаат патентирано иксот, коцката, триаголникот и кругот па не ваква иновација.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,514
3,621
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Да, гуглав вчера и најдов статии кај што пишува дека е патентирано све.
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
946
2,367
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + SSD Samsung 850 pro 256gb + HDD 1TB WD Blue
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Хммм...


Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,514
3,621
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Хммм...


Sent from my SM-G975U using Tapatalk
И бидејќи ова е постирано без никаков контекст, правиш "Search Google" for image и дознаваш дека сликава е од PS5 во продавница кој е изложен буквално во стаклен аквариум.


Screenshot 2020-11-07 221909.jpg
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,705
Мислења
830,885
Членови
28,699
Најнов член
bichobi
На врв Дно