• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Playstation 5

PandaBomber

On your way to fame
13 јуни 2012
413
558
Сони5 ќе биде како ништо досега видено во гејминг индустријата и мене лично ама ич не ме занима каков бил дизајнот.
Абе и јас сум фан и ќе ја имам на release ама да не претеруваме. Видено е се и внатре и надвор, ова е нај невозбудлива промена на генерација на конзоли.

Како и секој пат игрите се најбитни, за мене Demons Souls вреди цела конзола и одам на тоа. Другиве Sony игри не се за мене, треба да отворам тема за тоа, правени по рецепт на што сака амерички тинејџер.
 

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,404
3,912
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Абе и јас сум фан и ќе ја имам на release ама да не претеруваме. Видено е се и внатре и надвор, ова е нај невозбудлива промена на генерација на конзоли.

Како и секој пат игрите се најбитни, за мене Demons Souls вреди цела конзола и одам на тоа. Другиве Sony игри не се за мене, треба да отворам тема за тоа, правени по рецепт на што сака амерички тинејџер.
Не знам како римејк може да вреди цела конзола, игриве се најголемо разочарување за почеток...
 

PandaBomber

On your way to fame
13 јуни 2012
413
558
Не знам како римејк може да вреди цела конзола, игриве се најголемо разочарување за почеток...
За кого како, за мене вредеше и ps3 за неа своевремено. Да не беа соулс игриве може немаше ни да останам гејмер, а ова е првата што го старта жанрот. Секако нема да речам дека вреди 500 евра за 1 игра ама ова е само почеток, планирам да изиграм сигурно 50тина игри во следните 4, 5 години на ps5.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
459
405
За кого како, за мене вредеше и ps3 за неа своевремено. Да не беа соулс игриве може немаше ни да останам гејмер, а ова е првата што го старта жанрот. Секако нема да речам дека вреди 500 евра за 1 игра ама ова е само почеток, планирам да изиграм сигурно 50тина игри во следните 4, 5 години на ps5.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
Тоа е тек сега графиката рачунај за 4-5 години каква ке биде графиката на PS5, земи го PS4 игрите од 2014 и овие новиве како Last of us 2, ghost of tsushima графикат е лудило, така ке биде и со PS5 по 4-5 години ке се осети вистинската графика
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Duke

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,920
2,433
За година дена до максимум две ќе се искористи целиот потенцијал на RDNA 2 и конзолите
 

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,404
3,912
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
За кого како, за мене вредеше и ps3 за неа своевремено. Да не беа соулс игриве може немаше ни да останам гејмер, а ова е првата што го старта жанрот. Секако нема да речам дека вреди 500 евра за 1 игра ама ова е само почеток, планирам да изиграм сигурно 50тина игри во следните 4, 5 години на ps5.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
Ова е ок, ама пак е стара игра. Од моето искуство досега, сеќавањата што ги имаме од старите игри и нашите авантури во нив се уникатни и се рефлексија и на периодот во кој сме ги играле.

Мислам дека со преигрување на иста игра години подоцна нема да добиеш исто чувство како претходно, така што не би се летал...

Мене ме нервира што флегшип игра им е римејк, а втор флегшип експанзија. Нема поента кога ќе размислиме, но за жал е се полошо секоја генерација.
 

ekonomist

Gaining Experience
17 јуни 2008
1,075
498
Еве го гледам пак на видео Sony-ово, дизајнот е СТРАШЕН промашок, ќе ти дојде како да бапнеш Desktop компјутер на ТВ комода. И не, никаква „внатрешна ергономија“ не го оправдува оној видео рекордер дизајн. Ама што знаеме ние, си има таму дебело платени Јапонци да мислат на тоа.
 

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
161
160
Еве го гледам пак на видео Sony-ово, дизајнот е СТРАШЕН промашок, ќе ти дојде како да бапнеш Desktop компјутер на ТВ комода. И не, никаква „внатрешна ергономија“ не го оправдува оној видео рекордер дизајн. Ама што знаеме ние, си има таму дебело платени Јапонци да мислат на тоа.
Шо видео рекордер ќе имаше ти дај сподели. Видео рекордер дизајни беа NES и Xbox One.
 

ekonomist

Gaining Experience
17 јуни 2008
1,075
498
Шо видео рекордер ќе имаше ти дај сподели. Видео рекордер дизајни беа NES и Xbox One.
Мислев на големината, инаку видео рекордерите беа и со поубав дизајн.
Еј, во 21 век на конзола мора да ставиш постоље затоа што не може сама по себе да стои. Лудница.
 

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
161
160
Мислев на големината, инаку видео рекордерите беа и со поубав дизајн.
Еј, во 21 век на конзола мора да ставиш постоље затоа што не може сама по себе да стои. Лудница.
Ама после ќе кукаш ти прокувала играјќи Сајберпанк и дека работе и буче као млазнио моторо.
Виде ли колкав хладњак и вентилатор има?

Видеорекордери иначе имаа само еден тип на дизајн со мали разлики во маската и боја.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,907
5,302
Мелмак
Yeahhh... nah! Дефинитивно е многу лош дизајнот на конзолава. Посебно со тоа издатокот као чир за оптички дискови. Плус евтини пластични страници, glossy пластика на средина, и у која и боја да ја ставиш пак е колку цел фрижидер голема.

Не знам, едино у некое гејминг окружување да ја тупосаш. Во дневна соба ова не би се вклопило па каков сакаш стил на уредување имај на дневната. А во шкаф не го собира.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,013
1,544
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
мене ми се допаѓа. Делува поразлично од обична бокс кутија. Особено легната кога е. Тоа минимализмот им удри на сите во глава, сите работи се исти, без карактер и оригиналност.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,907
5,302
Мелмак
Нормално дека може да ви се свиѓа не е забрането. Али јас не можам да преминам преку фактот дека е толку специфичен (за многумина грд дизајн) а и толку гломазна наспроти се тоа. Centerpiece whether you like it or not.
 

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
161
160
Нормално дека може да ви се свиѓа не е забрането. Али јас не можам да преминам преку фактот дека е толку специфичен (за многумина грд дизајн) а и толку гломазна наспроти се тоа. Centerpiece whether you like it or not.
Мене ми се свиѓа дизајнот и имам простор да го сместам. Башка function over looks.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,741
1,759
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,741
1,759
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,741
1,759
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,173
8,383
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
На xbox треба побрзо да е :)

Планирам јануари негде да земам nvme 1тб само за игри, веќе и сата ссд-ата се малце спорички. Па ќе споредиме од радозналост.

А едно време се сеќавам пред неколку години кога имав 32гб рам не ги гасев игрите уопште, само алт-таб. Ама тогаш помали беа :D
 

pecko95

Gaining Experience
5 април 2018
168
151
Дали е „загарантирано“ стабилни 60 FPS на 4К дека ке вади пс5, или не? Некаде прочитав во стил "play the latest games from 30 up to 120 FPS". 120 FPS нит барам, нит очекувам, ама се надевам дека ке има. Ама тоа „од 30...“ ми е сумњиво. Ако испадне пак 30 fps тогаш не знам баш...

Исто прочитав (можда е fake news, не гарантирам) за AC новата дека на xbox-от ке била capped на 30 FPS.... wtf?


Ништо де, радувај се на лоадинг :)

Искрено не знам зошто луѓе толку се радуваат на брз лоадинг, као... океј е, игра уклучувам, дали биле 5 секунди дали 1 минута не ми мења ништо, нема само врз основа на тоа да купам... Ако има игри што имаат loading checkpoints како пример Half Life што имаше, е тогаш менува, ама вака на уклучување на игра, ама ич не ми битно.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,676
Мислења
830,315
Членови
28,680
Најнов член
Ljubac
На врв Дно