• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Playstation 5

[email protected]

On your way to fame
21 мај 2016
645
534
Со кредитна картичка после банката ке ти одреди на колку ке ти биде износот обично е најмалиот
 

eX3v1l

Practice makes perfect
2 мај 2011
1.219
1.050
eX3v1l's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X
Motherboard
ASRock Fatal1ty X470 Gaming K4
Storage
Samsung 970 EVO 500GB
PSU
Cooler Master MWE 750w
RAM
32GB 3200MHz G.Skill Trident Z
Video card
RTX 3070 EAGLE
Case
Cooler Master K380
Mouse
G502
Keyboard
RIPJAWS KM570 MX-Brown
Monitor
Dell S2721DGF
OS
Windows 10
Сакам да додадам ССД ама мора со ладилник а само Нексио носат кај нас и нема ништо залиха. Да не знаете кај има ладилници за ссд или да се купи ссд со ладилник ?
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4.368
3.358
Скопје
www.gorast.com

Vrgood

Gaining Experience
20 јуни 2017
212
109
Сакам да додадам ССД ама мора со ладилник а само Нексио носат кај нас и нема ништо залиха. Да не знаете кај има ладилници за ссд или да се купи ссд со ладилник ?
Малце може да е повисок него што треба, јас купив 6мм ама ко да немаат на залиха. Прашај во ДД.
Мислењето е автоматски споено:

Или почекај го ова:

Не заебавај, 50 евра минимум повише, тоа е пљачка. А додека стигне до нас може и поголема да биде разликата.
Мислењето е автоматски споено:

Со кредитна картичка после банката ке ти одреди на колку ке ти биде износот обично е најмалиот
На рати БЕЗ КАМАТА даваат само Стопанска и НЛБ колку што знам. Одредува трговецот на лице место на терминал.
 

[email protected]

On your way to fame
21 мај 2016
645
534
Малце може да е повисок него што треба, јас купив 6мм ама ко да немаат на залиха. Прашај во ДД.
Мислењето е автоматски споено:


Не заебавај, 50 евра минимум повише, тоа е пљачка. А додека стигне до нас може и поголема да биде разликата.
Мислењето е автоматски споено:


На рати БЕЗ КАМАТА даваат само Стопанска и НЛБ колку што знам. Одредува трговецот на лице место на терминал.

Да, али ако е кредитна картичка после банката ти става тебе рата и камата пошто се работи за кредитна картичка, али најдобро е да се отиде во банка и со нив да си направиш договор на колку после ке го исплакаш
 

Vrgood

Gaining Experience
20 јуни 2017
212
109
Да, али ако е кредитна картичка после банката ти става тебе рата и камата пошто се работи за кредитна картичка, али најдобро е да се отиде во банка и со нив да си направиш договор на колку после ке го исплакаш
Зборам за регуларни рати, си стигаат секој месец и после тоа ако не го платиш тој месец си иде камата. Нема финти.
Пример, телефон купив на 24 рати. На недостасаниот дел не ти иде камата.
IMG_20211018_122420.jpg
 

theee

Gaining Experience
19 декември 2012
101
106
theee's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3 @ 3.60GHz
Motherboard
Gigabyte B360M H
Storage
Samsung SSD 860 EVO 250GB
PSU
500W Deepcool DN500
RAM
2x GB DDR4 2400MHZ HYPER X
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti
Mouse
ASUS Cerberus
Keyboard
Genesis RX39
E64C25E5-A9B9-410E-BF2E-367A066E6681.jpeg

863A2205-C04B-4C92-BC2D-1E87A1BFBD8A.jpeg

Еве во Америка во каков бандл почнаа да ги продаваат.
 

zoco1987

Intern
12 ноември 2015
38
36
Дечки имам направено резервација на ПС5 во медиамаркт во Грција и ме известија дека во текот на наредна недела ќе ми стигне меил кога може да го подигнам. Е сега ме интересира некој ако има искуство со оваа продавница дали нудат услуга за повраток на данок.
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4.368
3.358
Скопје
www.gorast.com
Дечки имам направено резервација на ПС5 во медиамаркт во Грција и ме известија дека во текот на наредна недела ќе ми стигне меил кога може да го подигнам. Е сега ме интересира некој ако има искуство со оваа продавница дали нудат услуга за повраток на данок.

До сега во сите продавници за техника има. Се што е над 50€ подлежи на такс фри. Може да има само разлика во начинот на враќање.
 

Vrgood

Gaining Experience
20 јуни 2017
212
109
Дечки имам направено резервација на ПС5 во медиамаркт во Грција и ме известија дека во текот на наредна недела ќе ми стигне меил кога може да го подигнам. Е сега ме интересира некој ако има искуство со оваа продавница дали нудат услуга за повраток на данок.
Како иде таа резервација?
 

zoco1987

Intern
12 ноември 2015
38
36
Како иде таа резервација?
Јас го начекав на медиамаркт.гр , се регистрирав на страната со мое име и презиме, а адреса и телефонски број изгуглав од хотел во Солун. Направив резервација за ПС5 дигитал со два контролера за 469 евра. Истиот ден ми стигна пошта на емаил од МедиаМаркт дека производот ми е резервиран и треба да потврдам дека ке го земам и на кој начин ќе платам и како да ми го достават. Одбрав дека ќе го подигнам од една од продавниците во Солун (три продавници имаат во Солун) и ќе го платам на лице место и ми испратија фактура на емаил. Вчера најдов човек што збори Грчки да се јави да провери дали е све во ред, ме најдоа по број на нарачка во систем и ми рекоа дека во текот на наредната недела конзолата ќе ја добијат од магацин во нивната продавница и ќе ме известат преку емаил да ја подигнам. Само да знаете многу тешко да резервирате навреме, ја ги пратев сите грчки групи што се на ФБ и некако успеав за кратко време да резервирам. Максимум еден саат беа достапни за резервација. Ќе видиме што ќе испадне, ќе пишам ако завршам работа.
 

Vrgood

Gaining Experience
20 јуни 2017
212
109
Јас го начекав на медиамаркт.гр , се регистрирав на страната со мое име и презиме, а адреса и телефонски број изгуглав од хотел во Солун. Направив резервација за ПС5 дигитал со два контролера за 469 евра. Истиот ден ми стигна пошта на емаил од МедиаМаркт дека производот ми е резервиран и треба да потврдам дека ке го земам и на кој начин ќе платам и како да ми го достават. Одбрав дека ќе го подигнам од една од продавниците во Солун (три продавници имаат во Солун) и ќе го платам на лице место и ми испратија фактура на емаил. Вчера најдов човек што збори Грчки да се јави да провери дали е све во ред, ме најдоа по број на нарачка во систем и ми рекоа дека во текот на наредната недела конзолата ќе ја добијат од магацин во нивната продавница и ќе ме известат преку емаил да ја подигнам. Само да знаете многу тешко да резервирате навреме, ја ги пратев сите грчки групи што се на ФБ и некако успеав за кратко време да резервирам. Максимум еден саат беа достапни за резервација. Ќе видиме што ќе испадне, ќе пишам ако завршам работа.
Јас за Series X сум, PS5 имам. Ги гледав нешто на паблик ѕирнаа еднаш ама неможеше да се нарачаат. а како се снајде комуникација на мејл, translate?
 
29 ноември 2020
15
9
Јас го начекав на медиамаркт.гр , се регистрирав на страната со мое име и презиме, а адреса и телефонски број изгуглав од хотел во Солун. Направив резервација за ПС5 дигитал со два контролера за 469 евра. Истиот ден ми стигна пошта на емаил од МедиаМаркт дека производот ми е резервиран и треба да потврдам дека ке го земам и на кој начин ќе платам и како да ми го достават. Одбрав дека ќе го подигнам од една од продавниците во Солун (три продавници имаат во Солун) и ќе го платам на лице место и ми испратија фактура на емаил. Вчера најдов човек што збори Грчки да се јави да провери дали е све во ред, ме најдоа по број на нарачка во систем и ми рекоа дека во текот на наредната недела конзолата ќе ја добијат од магацин во нивната продавница и ќе ме известат преку емаил да ја подигнам. Само да знаете многу тешко да резервирате навреме, ја ги пратев сите грчки групи што се на ФБ и некако успеав за кратко време да резервирам. Максимум еден саат беа достапни за резервација. Ќе видиме што ќе испадне, ќе пишам ако завршам работа.
Топ дил си направил. Значи во грција ја има и дигиталната верзија,во галерија ми дадоа информации дека од сони не им праќаат и дека немало да биде достапен во блиската иднина лол. А всушност проблемот е тоа што не можат да ти закачат 3 игри со него по 5000 денари.
 

Vrgood

Gaining Experience
20 јуни 2017
212
109
Топ дил си направил. Значи во грција ја има и дигиталната верзија,во галерија ми дадоа информации дека од сони не им праќаат и дека немало да биде достапен во блиската иднина лол. А всушност проблемот е тоа што не можат да ти закачат 3 игри со него по 5000 денари.
Мож да ти закачат друго, не е проблем. Не им праќаат.
 

zoco1987

Intern
12 ноември 2015
38
36
Јас за Series X сум, PS5 имам. Ги гледав нешто на паблик ѕирнаа еднаш ама неможеше да се нарачаат. а како се снајде комуникација на мејл, translate?
Па поголемиот дел со гугл транлате, само за верификацијата на нарачката текстот не можеше да се копира ама претпоставив дека е тоа зошто имаше опција охи и неи па тука ми помогна во преводот еден пријател.
Мислењето е автоматски споено:

Топ дил си направил. Значи во грција ја има и дигиталната верзија,во галерија ми дадоа информации дека од сони не им праќаат и дека немало да биде достапен во блиската иднина лол. А всушност проблемот е тоа што не можат да ти закачат 3 игри со него по 5000 денари.
Јас барам ПС5 повеќе од месец дена во Грција, Бугарија,Србија, Словенија, Австрија, Германија и Швајцарија (во овие земји имам по некој човек да ми го донесе). Од сите држави само во Грција и Швајцарија ги има да ги купиш конзолите по реална цена или пак некое бундле со фер цена, другите се горе доле како во Галерија. Во дигитеч Швајцарија може да се најдат дигиталните за 399 франци.
 
Последна промена:

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
3.533
6.990
Дечки имам направено резервација на ПС5 во медиамаркт во Грција и ме известија дека во текот на наредна недела ќе ми стигне меил кога може да го подигнам. Е сега ме интересира некој ако има искуство со оваа продавница дали нудат услуга за повраток на данок.

Оди со стандардниве Global Blue (или како и да се викаа), ќе им кажеш дека ти треба формулар за Tax Free да пополнат, на грчка граница маваш печат на него, на Фришоп влагаш и верификуваат, на каса во фришоп ти ги даваат. Ако не се лажам 10 или 11%, драстично помалце него Плаисио пример каде нема посредник и ги добиваш на сметка парите.
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4.368
3.358
Скопје
www.gorast.com
Топ дил си направил. Значи во грција ја има и дигиталната верзија,во галерија ми дадоа информации дека од сони не им праќаат и дека немало да биде достапен во блиската иднина лол. А всушност проблемот е тоа што не можат да ти закачат 3 игри со него по 5000 денари.

Нема регион на стор - нема дигитал.
Затоа не пуштаат.
 
Последна промена:

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1.460
2.379
Па поголемиот дел со гугл транлате, само за верификацијата на нарачката текстот не можеше да се копира ама претпоставив дека е тоа зошто имаше опција охи и неи па тука ми помогна во преводот еден пријател.

Батка, милион пати сум бил во Медиамаркт и во Паблик и никогаш сум немал проблем да се снајдам. Претежно сите зборат Англиски, не ми е јасно зашто си правел вакви егизибиции.

Јас барам ПС5 повеќе од месец дена во Грција, Бугарија,Србија, Словенија, Австрија, Германија и Швајцарија (во овие земји имам по некој човек да ми го донесе). Од сите држави само во Грција и Швајцарија ги има да ги купиш конзолите по реална цена или пак некое бундле со фер цена, другите се горе доле како во Галерија. Во дигитеч Швајцарија може да се најдат дигиталните за 399 франци.

А патот до грција и назад што ќе го направиш, плус трошоците за текот на патот?

Не ми е јасно зашто бараш во странство кога веќе го имаш овде... Ќе купиш Bundle од Галерија кога ќе ти дојде со две игри или без игри и чао пријатно - that is ако толку ти е голем меракот. :)

Фер цена нема нигде да најдеш. Сегде има bundles и сегде те тераат full-price да платиш за игрите. Тоа е.
 

zoco1987

Intern
12 ноември 2015
38
36
Батка, милион пати сум бил во Медиамаркт и во Паблик и никогаш сум немал проблем да се снајдам. Претежно сите зборат Англиски, не ми е јасно зашто си правел вакви егизибиции.А патот до грција и назад што ќе го направиш, плус трошоците за текот на патот?

Не ми е јасно зашто бараш во странство кога веќе го имаш овде... Ќе купиш Bundle од Галерија кога ќе ти дојде со две игри или без игри и чао пријатно - that is ако толку ти е голем меракот. :)

Фер цена нема нигде да најдеш. Сегде има bundles и сегде те тераат full-price да платиш за игрите. Тоа е.
Друже, два пати пробав да им зборам на англиски и во двата обида ми спуштија телефон незнам од која причина. А во врска со трошоците ако сакаш да ти прерачунам не е проблем.
Плин до Солун и назад 50е, едно гиро да јадам 3е, кафе да пијам 3е, значи имам трошок 56е еве на 60 ќе заокружиме. Можам да го продадам Контролерот и да ги покријам сите трошоци. Пак конзолата ќе ми испадне 469 евра. Во Галерија кошта 45000 со три игри кој не сакам да ги играм и неможам да ги продадам зошто сите ги имаат истите а во Солун ќе ме кошта 29.000 денари. Епа сега ако за тебе не се исплаќа да се малтретираш за 16.000 ден мене ми се исплаќа и тоа како.
 

zoco1987

Intern
12 ноември 2015
38
36
Играм све. На пс3 и пс4 ги изиграв скоро сите ексклузиви, сега сум малку краток со слободно време па играм само Fifa и WZ. Сигурно ќе ги изиграм GOW и Horizon forbidden west ама тоа во 2022.
 

ImTheDude

Careful man, there’s a beverage here!
31 октомври 2011
672
984
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 11700KF
Motherboard
ROG STRIX Z590-E
Storage
512GB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD + 8TB HDD
PSU
750W 80+ Gold
RAM
2x16GB DDR4
Video card
AMD RX 6900 XT RedDevil
Case
Asus ROG GC35
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8.651
11.001
Скопје
@zoco1987 а зелен картон :)

Шала на страна распрашај се на граница како е, дали е дозволен влез барем 2 дена пред да тргнеш. Стално се мењаат работите (не само за во Грција).

Ако не си вакциниран, рачунај негативен ПЦР тест да си носиш. Не постар од 24 или 48 часа. Сертификат ако си вакциниран нормално.
Плус отштампан пополнет ПЛФ формулар.

Разгледај на реклама5 комбиња што одат до солун. Може да те фати поефтино.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.664
Мислења
889.237
Членови
31.504
Огласи
35
Најнов член
formula-1
На врв Дно