• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Playstation 5

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
366
314
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston A2000 250GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro

Nova Chipsy nagradna igra traje od 26.5.2021 do 9.7.2021 :D за кај нас незнам
Не каснам многу
И тоа ова е за Србија, кај нас изгледа не ни имало.

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 

vladimir222

Intern
30 ноември 2009
19
6
Здраво, да не има некој порачувано од Техномаркет од Бугарија ?

Има на залиха бандл со ПС5 и 3 игри за 44 000. За шипинг има опција за во некоја од продавниците во БГ па да си ја подигнеш конзолата од таму. Ова ми е малку чудно, да не испадне да одам за џабе ...

Исто ме интересира ако има некој искуство со враќање данок пд Техномаркет.бг и печат на бугарска граница, да сподели..

П.С Ако ја сака некој Returnal што иде во бандлот, може да се договориме,
зашто секако не планирам да ја играм.

Screenshot_2021-09-22-20-17-23-136_com.android.chrome.jpg
 

Piedpiper

Gaining Experience
26 август 2019
202
218
Здраво, да не има некој порачувано од Техномаркет од Бугарија ?

Има на залиха бандл со ПС5 и 3 игри за 44 000. За шипинг има опција за во некоја од продавниците во БГ па да си ја подигнеш конзолата од таму. Ова ми е малку чудно, да не испадне да одам за џабе ...

Исто ме интересира ако има некој искуство со враќање данок пд Техномаркет.бг и печат на бугарска граница, да сподели..

П.С Ако ја сака некој Returnal што иде во бандлот, може да се договориме,
зашто секако не планирам да ја играм.

Погледнете го атачментот 104337
Мислам дека не се исплати маката.
Враќање на данок во Бугарија е скечот со Топо на граница (со правење склекови и слично).
На ова се додава и фактот што освен ако немаш ЕУ пасош не можеш сега лесно да влезеш во БГ, направија некои измени во мерките.
 

pecko95

Gaining Experience
5 април 2018
193
172
Дечки, некој да ми каже како вообичаено ги вреднувате игрите (диск верзија) кога сакате да ги продадете или замените со некого? Ја имам Spiderman Miles Morales Ultimate edition, со тоа што кодот за Spiderman remastered не ми е искористен (акаунтот ми е на US регион, кодот е за EU).

Па ме интересира како оваа, и секоја наредна игра во диск верзија што ке ја земам, како да ја вреднувам при продажба/замена?

Ја завршив Miles Morales, па би сакал да ја заменам (со се кодот за ремастерот), за некоја друга, пример Demon Souls или Returnal. Пошто сум немал претходно конзола, воопшто немам идеја како иде вреднувањето, па ако може некој да сподели искуство :)
 

vladimir222

Intern
30 ноември 2009
19
6
Мислам дека не се исплати маката.
Враќање на данок во Бугарија е скечот со Топо на граница (со правење склекови и слично).
На ова се додава и фактот што освен ако немаш ЕУ пасош не можеш сега лесно да влезеш во БГ, направија некои измени во мерките.

Враќањето данок би било убаво ама и не ми е толку битно. Најбитно да ја земам конзолата, со оглед на тоа дека веќе година дена чекам. А за влез во БГ/МК мислам дека е доволно да си вакциниран со втора доза вакцина.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,883
6,904
www.mikrotikmacedonia.net
Враќањето данок би било убаво ама и не ми е толку битно. Најбитно да ја земам конзолата, со оглед на тоа дека веќе година дена чекам. А за влез во БГ/МК мислам дека е доволно да си вакциниран со втора доза вакцина.
За влез во БГ ти треба да си вакциниран со 2 дози плус да имаш негативен ПЦР тест И да си Европски државјанин. За МК државјани НЕ Е дозволен влез во БГ до Крајот на Ноември 2021 година.
 

vladimir222

Intern
30 ноември 2009
19
6
За влез во БГ ти треба да си вакциниран со 2 дози плус да имаш негативен ПЦР тест И да си Европски државјанин. За МК државјани НЕ Е дозволен влез во БГ до Крајот на Ноември 2021 година.
Ах ... Ништо работа значи. Фала за инфо.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,223
1,885
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
За влез во БГ ти треба да си вакциниран со 2 дози плус да имаш негативен ПЦР тест И да си Европски државјанин. За МК државјани НЕ Е дозволен влез во БГ до Крајот на Ноември 2021 година.
Дозволен е ако имаш бизнис/работа/имот или пак си во постапка за вадење пасош
 
29 ноември 2020
15
9
Враќањето данок би било убаво ама и не ми е толку битно. Најбитно да ја земам конзолата, со оглед на тоа дека веќе година дена чекам. А за влез во БГ/МК мислам дека е доволно да си вакциниран со втора доза вакцина.
Pred nekolku dena imashe bundle na ekupi.mk 44.000 na lager, si vikam za brzo kje imaat pak ako vekje si reshen tolku da platish. A i nema da se maltretirash po patishtata
 

Vrgood

Gaining Experience
20 јуни 2017
179
78
Дечки, некој да ми каже како вообичаено ги вреднувате игрите (диск верзија) кога сакате да ги продадете или замените со некого? Ја имам Spiderman Miles Morales Ultimate edition, со тоа што кодот за Spiderman remastered не ми е искористен (акаунтот ми е на US регион, кодот е за EU).

Па ме интересира како оваа, и секоја наредна игра во диск верзија што ке ја земам, како да ја вреднувам при продажба/замена?

Ја завршив Miles Morales, па би сакал да ја заменам (со се кодот за ремастерот), за некоја друга, пример Demon Souls или Returnal. Пошто сум немал претходно конзола, воопшто немам идеја како иде вреднувањето, па ако може некој да сподели искуство :)
Нема во Македонија вреднување реално. Јас видов неотворени Demon's Souls и Returnal ги продаваа за 2500, 3000, овие што купиле bundle. Пробај си ја среќата по разните FB групи.
Мислењето е автоматски споено:

Здраво, да не има некој порачувано од Техномаркет од Бугарија ?

Има на залиха бандл со ПС5 и 3 игри за 44 000. За шипинг има опција за во некоја од продавниците во БГ па да си ја подигнеш конзолата од таму. Ова ми е малку чудно, да не испадне да одам за џабе ...

Исто ме интересира ако има некој искуство со враќање данок пд Техномаркет.бг и печат на бугарска граница, да сподели..

П.С Ако ја сака некој Returnal што иде во бандлот, може да се договориме,
зашто секако не планирам да ја играм.

Погледнете го атачментот 104337
Има во Галерија редовно bundle со 2 игри за 40.000. Јави се прашај. Од време на време ставаат и на сајт.
 

vladimir222

Intern
30 ноември 2009
19
6
Дозволен е ако имаш бизнис/работа/имот или пак си во постапка за вадење пасош
Сум во пстапка за пасош само ќе се распрашам да не зависи и во која фаза е постапката. Фала за инфо секако.
Мислењето е автоматски споено:

Pred nekolku dena imashe bundle na ekupi.mk 44.000 na lager, si vikam za brzo kje imaat pak ako vekje si reshen tolku da platish. A i nema da se maltretirash po patishtata
Немам до сега сретнато такво нешто. Ако успеам и во МК да најдам супер би било. Не ми се губи цел дн за до БГ. Иако досега немам купено ништо од таму, така да не ни отворам често. Ама фала за инфо, ќе почнам и таму да гледам.
Мислењето е автоматски споено:

Нема во Македонија вреднување реално. Јас видов неотворени Demon's Souls и Returnal ги продаваа за 2500, 3000, овие што купиле bundle. Пробај си ја среќата по разните FB групи.
Мислењето е автоматски споено:


Има во Галерија редовно bundle со 2 игри за 40.000. Јави се прашај. Од време на време ставаат и на сајт.
Им пишав ма меил пред 2 дена, ми кажаа не знаат кога ќе има, да се пријавам на листа на чекање на сајтот. На листата на чекање сум пријавен од лани Ај ќе пробам и и да им зазвонам утре, можда ќе се посреќи.
 
Последна промена:

Vrgood

Gaining Experience
20 јуни 2017
179
78
Сум во пстапка за пасош само ќе се распрашам да не зависи и во која фаза е постапката. Фала за инфо секако.
Мислењето е автоматски споено:


Немам до сега сретнато такво нешто. Ако успеам и во МК да најдам супер би било. Не ми се губи цел дн за до БГ. Иако досега немам купено ништо од таму, така да не ни отворам често. Ама фала за инфо, ќе почнам и таму да гледам.
Мислењето е автоматски споено:


Им пишав ма меил пред 2 дена, ми кажаа не знаат кога ќе има, да се пријавам на листа на чекање на сајтот. На листата на чекање сум пријавен од лани Ај ќе пробам и и да им зазвонам утре, можда ќе се посреќи.
Не знам на која листа си бил, другар се пријави и за помалку од 2 недели доби профактура. Тоа беше негде в јули.
Башка, од тогаш едно 2, 3 пати ги видов на сајт по цел ден беа достапни за нарачка.
 
29 ноември 2020
15
9
Сум во пстапка за пасош само ќе се распрашам да не зависи и во која фаза е постапката. Фала за инфо секако.
Мислењето е автоматски споено:


Немам до сега сретнато такво нешто. Ако успеам и во МК да најдам супер би било. Не ми се губи цел дн за до БГ. Иако досега немам купено ништо од таму, така да не ни отворам често. Ама фала за инфо, ќе почнам и таму да гледам.
Мислењето е автоматски споено:


Им пишав ма меил пред 2 дена, ми кажаа не знаат кога ќе има, да се пријавам на листа на чекање на сајтот. На листата на чекање сум пријавен од лани Ај ќе пробам и и да им зазвонам утре, можда ќе се посреќи.
Screenshot_20210923_163243_com.android.chrome.jpg
Eve edna ponuda na fb. Samo alushalkite vekje se rezervirani. Plejkata plus ratchet and clank gi dava 40.000 za drugata rachka se doplakja
 

PandaBomber

On your way to fame
13 јуни 2012
452
612

Ulrezaj

On your way to fame
20 јуни 2012
400
600
Охрид
Ulrezaj's setup  
Processor & Cooler
Intel I9 - 9900k / NZXT Kraken X62
Motherboard
Gigabyte z390 Aorus Master
Storage
Samsung 860 Evo 250 GB / 3TB Toshiba
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB Kingston HyperX Predator 3200Mhz
Video card
ASUS ROG STRIX RTX 2070Super
Case
Asus TUF GT501
Mouse
Razer Mamba Tournament Edition
Keyboard
Razer Blackwidow Ultimate Stealth
Monitor
Alienware AW2518H
OS
Windows 10 64bit

Ми стигна мејл за ова. Ако некој сака да го купи може да ја пополнам пријава со ваши податоци.

Уште малку и по 5 игри ќе почнат да вклучуваат во bundle :)
 

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
675
716
Скопје
Дечки, некој да ми каже како вообичаено ги вреднувате игрите (диск верзија) кога сакате да ги продадете или замените со некого? Ја имам Spiderman Miles Morales Ultimate edition, со тоа што кодот за Spiderman remastered не ми е искористен (акаунтот ми е на US регион, кодот е за EU).

Па ме интересира како оваа, и секоја наредна игра во диск верзија што ке ја земам, како да ја вреднувам при продажба/замена?

Ја завршив Miles Morales, па би сакал да ја заменам (со се кодот за ремастерот), за некоја друга, пример Demon Souls или Returnal. Пошто сум немал претходно конзола, воопшто немам идеја како иде вреднувањето, па ако може некој да сподели искуство :)
Кодот ти е практично useless. Јас ја имав обичната/single PS5 Miles Morales. Сакав прво да ја свртам првата спајдермен, за која што само што искочи ремастер.
И имаше upgrade да направам (внатре во Miles Morales играта) за Remasterеd да ја добијам кецот 20USD или код -> Purchase Error. Не можеш НИКАКО да ја купиш ремастерот на обичната спајдермен со физички диск од Miles Morales ЕU. Spiderman: Remastered не постои како standalone игра во шоп.
На крај на попуст ја пуштија Miles Morales Ultimate Edition (Miles Morales + Spiderman: Remastered) за 45 usd. Ја продадов физичката за 2000, и ги добив двете за ~2400.
 

joBs0

Gaining Experience
13 септември 2019
68
72
Уште нема на залиха само ПС5, без бундле?! Или ако има бундле барем нека има нешто интересно :D, на пример фифа22...
 

Piedpiper

Gaining Experience
26 август 2019
202
218
Уште малку и по 5 игри ќе почнат да вклучуваат во bundle :)
Да ја испразнат цела продавница Галерија во еден bundle. 10 игри, 4 рачки, 100.000 ден и да не ве гледам работава :)
 
29 ноември 2020
15
9
Како тргна работата можи ќе купам пс5 2023... Ај и да се решам да му дадам толку пари на кој ќе му ги продавам игрите кога скоро секој што купил пс5 ги има а не верувам и за замена дека некој ќе се нафати. Нека се носат упм и галерија и сите.
 

NikacXMKD

Gaining Experience
7 јули 2010
353
307
NikacXMKD's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5800x / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASUS STRIX B550-F
Storage
Seagate 2TB/ WD BLUE 1TB / SAMSUNG 850 EVO 256GB
PSU
Bequiet! Straight Power 11 750w 80 plus Platinum
RAM
HyperX Predator RGB 64GB 3600Mhz
Video card
GIGABYTE RTX 3070 Gaming OC
Case
NZXT H510 ELITE
Mouse
LOGITECH G502 PROTEUS SPECTRUM
Keyboard
G.SKILL KM570
Audio
RAZER KRAKEN 7.1 V2
Monitor
Alienware 25 AW2521HF
OS
Windows 10
Скоро секој викенд имате во Public.gr, така ми кажа продавач од продавницата во Космос. Нарачајте си преку страната, одберете пикап во Космос шопот, палете колата за солун, земете си од таму, а и не мора да правите склекови на граница за да вратите данок ко во БГ, само по некоја passive aggressive пцофка за како не сме македонци итн., али и така сте навикнати на тоа.

Ја чекам викендов да стават, имаат bundles PS5 Disc верзија + екстра контролер за 550 еур, а галерија кој ги ебе, барем некоја асална игра да стаат фифа мифа нешо. Ај Demon Souls е бомба, али кој сака да игра Sackboy и остали дечји глупости.

Thanks for coming to my TED talk

UPDATE:


бујрум, имате на залиха
 

vladimir222

Intern
30 ноември 2009
19
6
Скоро секој викенд имате во Public.gr, така ми кажа продавач од продавницата во Космос. Нарачајте си преку страната, одберете пикап во Космос шопот, палете колата за солун, земете си од таму, а и не мора да правите склекови на граница за да вратите данок ко во БГ, само по некоја passive aggressive пцофка за како не сме македонци итн., али и така сте навикнати на тоа.

Ја чекам викендов да стават, имаат bundles PS5 Disc верзија + екстра контролер за 550 еур, а галерија кој ги ебе, барем некоја асална игра да стаат фифа мифа нешо. Ај Demon Souls е бомба, али кој сака да игра Sackboy и остали дечји глупости.

Thanks for coming to my TED talk

UPDATE:


бујрум, имате на залиха
Фала за инфо. Да не проба случајно да нарачаш ? Ми бара billing address и тоа мора грчки телефон и поштенски нрој иако бирам опција pay in cash...Незнам дали да ставам рандом телефон и поштенски број...
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,184
5,778
Фала за инфо. Да не проба случајно да нарачаш ? Ми бара billing address и тоа мора грчки телефон и поштенски нрој иако бирам опција pay in cash...Незнам дали да ставам рандом телефон и поштенски број...

Пази само и тој да не чекал што ќе го ставиш, па да ти го собере...
 

Ребро

Gaining Experience
18 ноември 2016
51
78
Здраво, да не има некој порачувано од Техномаркет од Бугарија ?

Има на залиха бандл со ПС5 и 3 игри за 44 000. За шипинг има опција за во некоја од продавниците во БГ па да си ја подигнеш конзолата од таму. Ова ми е малку чудно, да не испадне да одам за џабе ...

Исто ме интересира ако има некој искуство со враќање данок пд Техномаркет.бг и печат на бугарска граница, да сподели..

П.С Ако ја сака некој Returnal што иде во бандлот, може да се договориме,
зашто секако не планирам да ја играм.

Погледнете го атачментот 104337

Изчерпан значи потрошен. Најверојатно го немаат на залиха.

Од Техномаркет немам купувано, но имам од Технополис.
И јас му се мислам на следново:

Со тоа што, данок не може да се врати на онлајн направени нарачки.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,095
Мислења
877,549
Членови
30,692
Најнов член
drugaddict
На врв Дно