• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Playstation 5

23 декември 2020
35
37
Абе моабетот го почнав јас дека ако купува некој ТВ најдобро ако може да си дозволи да земе 4к со 120fps за да го тера и оваа и следната генерација (да не купува нов за 6-7г). После отиде на 8к... Ние размислуваме више за PS6, а Галерија не ни дава ни PS5. :D
Па додека дојдат пс5киве на залиха, у најмала рука пс5 про веќе ќе биде излезен. :)
 

Vrgood

Gaining Experience
20 јуни 2017
115
57
8к опција сеуште нема за пс5, иако им стои на самата кутија. И незнам зашто некој воошто би размишљал на тој правец со овие конзоли. Сите што ги пратат генерации добро, знаат дека произведувачите секогаш overpromise прават и underdeliver прават. пс3 - 1080p конзола као демек , а 90% од игрите 720п. Истото и со пс4, 4к конзола .... да. Така и оваа генерација, ако биде воопшто 4к 60фпс добри сме.
8K има за видео како опција, како што можеш да гледаш 4K HDR на base PS4, а тоа не беше ни рекламирано. Конзоливе нема 2 години да траат. Може и Pro да се појави кај што ќе има 8К со трикови, т.е. machine learning.
 
23 декември 2020
35
37
8K има за видео како опција, како што можеш да гледаш 4K HDR на base PS4, а тоа не беше ни рекламирано. Конзоливе нема 2 години да траат. Може и Pro да се појави кај што ќе има 8К со трикови, т.е. machine learning.
Знам дека ЌЕ има, сега за сега воопшто не постои опција 8к enable. Сони најавија во иден update, ионака немаш ни 8к материјал сега за сега...
А колку ќе траат овие конзоли ќе видиме, и јас имам сомнежи некои дека нема да биде многу долго.
 

Vrgood

Gaining Experience
20 јуни 2017
115
57
Знам дека ЌЕ има, сега за сега воопшто не постои опција 8к enable. Сони најавија во иден update, ионака немаш ни 8к материјал сега за сега...
А колку ќе траат овие конзоли ќе видиме, и јас имам сомнежи некои дека нема да биде многу долго.
Ќе траат, компириве траеја не па овие што од старт се одлични машини.
 

inSertCoiN

Intern
22 декември 2020
48
28
Ќе траат, компириве траеја не па овие што од старт се одлични машини.
И јас мислам исто. PS4 кога излезе беше на ниво на средина од mid-tier PC па истера цел стандарден live-cycle (7 години). PS5-кава е на ниво на долен top-tier PC, а има и по некој хардвер што PC-ата нема да го имаат барем неколку години.
Така да и јас очекувам да трае полн live-cycle, 7 години. Дури мислам дека и ако Microsoft не ги принуди може и да нема Pro оваа генерација.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,806
3,173
Ова муабетов со човековото око го слушам уште кога излезе Full HD (демек нема потреба од Full HD нема разлика со HD Ready), па после беше исто со 4к еве сега со 8к...и секој пат човековото око изненадува!
Треба да се има предвид големината на екранот и растојанието од него до гледачот, како и содржината што се гледа. Во време кога се појавија 1080 и 720 како формати, некој стандард беа екрани од 32 инча со ретки примероци од 40-42. Многу егзотични беа поголемите формати. Не зборувам само за кај нас туку во светски рамки. И сосема оправдан беше тој муабет.
Денеска стандард се некои 50-60 инча и тој муабет се префрла меѓу 1080 и 4К и повторно е основан.

Меѓутоа има физичко ограничување колку голем екран можеме да ставиме дома, барем кај мнозинството од нас. Многу малку луѓе имаат дневна голема колку напр. некоја поголема конференциска сала.

Пред некоја година има прилика да гледам 8К видео на различни екрани, од кои најголем беше 85 инчен. Ниту јас ниту останатите што гледавме, а не имаше секакви, не успеавме да забележиме нешто повеќе од останатите содржини што беа во 4К. Ниту од некое нормално растојание за гледање, ниту со носот залепен до екранот.
Но, кога истото го пуштија на проекција во сала на повеќеметарско платно, разликата беше повеќе од евидентна. Пред сѐ во количеството на детали што се гледаа. Истите тие ги имаше и на екраните, но на нив немаше место да се видат и да се забележат, беа преситни.

А секако дека има и биолошки ограничувања. Токму заради нив и од нив се изведени сите овие пресметки за резолуција, големина, растојание, брзина итн. Затоа и пресметките не се егзактни, сите тие велат отприлика од-до, затоа што видот е субјективно доживување.

Физиолошки, и ние имаме дискретност во видот. Што значи дека имаме некоја резолуција што ја глеаме... ипак тие конусите што примаат светлина не се бесконечно многу. Само, мозокот е добар во потполнување дупки.
FPS лимитот е ограничен од лагот на пренос и процесирање на сликата - имаш 5 ЦМ оптички нерв. Побрзите нервни импулси патуваат со брзина од 120m/s што значи дека има лаг 0.008s само ради оптичкиот нерв - или, 125FPS макс ако е само тој лаг.
Не мешај доцнење заради патување со време потребно за обработка.
 
Последна промена:

Vrgood

Gaining Experience
20 јуни 2017
115
57
И јас мислам исто. PS4 кога излезе беше на ниво на средина од mid-tier PC па истера цел стандарден live-cycle (7 години). PS5-кава е на ниво на долен top-tier PC, а има и по некој хардвер што PC-ата нема да го имаат барем неколку години.
Така да и јас очекувам да трае полн live-cycle, 7 години. Дури мислам дека и ако Microsoft не ги принуди може и да нема Pro оваа генерација.
Про и слим се повеќе функција на тоа колку кошта следниот die shrink. Од PS4 Pro i One X нема слимови и исти цени уште се продаваат док не ги продадат, баш затоа што не им се исплати. Поскуп е процесот за PS5 чипот(7nm).
 

UnderMyRules

Gaining Experience
27 ноември 2008
716
223
UnderMyRules's setup  
Processor & Cooler
2.1GHz 8-core AMD Jaguar
Motherboard
CUH-7000
Storage
1TB
RAM
8GB GDDR5 + 1GB
Video card
4.2 TFLOP AMD Radeon (36CU, 911MHz)
Case
PS4 PRO
Mouse
PS4 controler v2
Keyboard
don't need one
Audio
DOLBY ATMOS
Monitor
SONY x900e 55" 4K HDR TV
OS
PS4 ORBIS

prolivot

Gaining Experience
28 декември 2014
321
377
Прво родителите што ветиле сони за нова година да ги дотрошат четворките па ќе има петки.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,100
2,409
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,100
2,409
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,100
2,409
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
507
298
По некоја случајност ако и двајцата се упукате истовремено јас го превземам. Резервација јеби га, така тие што земаа направија
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,539
4,197
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
21 јули 2018
44
29
Nekoja nova informacija za plejkite ima li :D ?
Во саботата бев во анхоч да прашам и вработениот ми рече демек после нова година ама кога не знаат :) и дека било договорено демек се што стигнало пред нова година само галерија да продава, а после нова година и другиве ќе почнеле да продаваат.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,524
Мислења
845,949
Членови
29,319
Најнов член
Busaco
На врв Дно